Wersja do druku

Udostępnij

W Bytomiu trwają przygotowania do widowiska łączącego muzykę, taniec i sztuki wizualne. Tworzony z rozmachem, interdyscyplinarny spektakl Tryptyk Powstańczy – Pamięć Ziemi, zostanie zaprezentowany w piątek, 25 czerwca o godz. 21.00 na miejskim Rynku. Artyści zapowiadają, że będzie to nie tylko widowisko, w którym przenikają się różne gatunki i formy sztuki, ale przede wszystkim niekonwencjonalna lekcja śląskiej historii.

 

Spektakl składa się z trzech części i prologu. Utwór Pamięć ziemi, który stanowi prolog tryptyku, specjalnie na to wydarzenie napisał  Klaudiusz Jania. Wykona go pięć orkiestr dętych. W pierwszej części pojawi się muzyka filmowa Wojciecha Kilara, w drugiej widzowie usłyszą moc brzmienia orkiestry symfonicznej i dwustuosobowego chóru w utworze Józefa Świdra, a w trzeciej ‒ muzykę rozrywkowo-rockową w wykonaniu Wojtka Ciuraja, młodego twórcy, który wydaje płyty o tematyce powstań śląskich. Podczas koncertu w Bytomiu wystąpi on z Abradabem, raperem, współzałożycielem zespołu Kaliber 44, Apostolisem Anthimosem oraz Karoliną Skrzyńską. 

 

W widowisku zobaczymy również tancerzy, poruszających się na kilku poziomach sceny oraz wideo-art. Chcemy, by wszystkie te dziedziny przenikały się, łączyły w taki sposób, by widz odbierał je jako całość. Aby zrozumieć powstania, dlaczego do nich doszło, trzeba zrozumieć cały kontekst, w jakim ludzie żyli na Śląsku od pokoleń. Spojrzeć na historię z ich perspektywy i opowiedzieć o powstaniach ustami ludzi stąd – mówi Karolina Widera, reżyserka, inscenizatorka przedstawienia.

 

Historia Śląska w tańcu

 

Ważną rolę w wydarzeniu odegra taniec. Choreografię, w której zaprezentują się wykonawcy wielu instytucji kulturalnych z regionu (m.in. Zespół Pieśni i Tańca Mały Śląsk, Opera Śląska, Wydział Teatru Tańca AST, Teatr Rozbark) przygotowali Henryk Konwiński i Jakub Lewandowski.  

 

Choreografia zawsze jest wymagającym zadaniem, bez względu na muzykę, do której powstaje. W tym przypadku jest to filmowa muzyka Wojciecha Kilara oraz „Tryptyk Powstańczy” Józefa Świdra. Chcemy pokazać historię Śląska w pewnym skrócie ruchowym. Głównym tematem widowiska jest śląska rodzina, przez której pryzmat, wszystko oglądamy i na której wszystko się skupia – mówi Henryk Konwiński, wielokrotnie nagradzany choreograf, reżyser operowy i teatralny.   

 

Nad choreografią czuwał także Jakub Lewandowski, niezależny twórca autorskich spektakli teatru tańca. Śląsk jest nieobliczalny – zupełnie tak jak sztuka, która też powinna być nieobliczalna. Tworzymy z Henrykiem Konwińskim do jednej muzyki i w tej jednej muzyce spotkają się dwa temperamenty, dwie ekspresje artystyczne. Ciekawi mnie, jak to wszystko zaiskrzy na scenie – mówi Jakub Lewandowski, choreograf, współtwórca takich spektakli jak Wujek 81. Czarna Ballada w Teatrze Śląskim czy Rozkosz w Teatrze Rozbark.

 

Dopełnieniem choreografii oraz bogatej warstwy muzyczno-wokalnej będzie obraz, który w formie wideo-artu, wyeksponowany zostanie na elementach multimedialnej scenografii oraz w projekcjach na bytomskich kamienicach.

 

Pół tysiąca artystów na wielopoziomowej scenie

 

W koncercie weźmie udział łącznie aż pół tysiąca artystów związanych z wieloma instytucjami kultury Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

 

Wśród nich będzie można zobaczyć przedstawicieli: Górniczej Orkiestry Dętej Bytom, Orkiestry Wojskowej w Bytomiu, solistów Baletu Opery Śląskiej w Bytomiu, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie, Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu Rozbark, Chóru Mieszanego LUTNIA z Chorzowa, Akademickiego Chóru Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Orkiestry Symfonicznej i Chóru Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach, Akademickiego Chóru Amicus z Katowic, Chóru Mieszanego Ogniwo z Katowic, Orkiestry KWK Knurów, baletu Zespołu Pieśni i Tańca Mały Śląsk z Radzionkowa, Orkiestry Dętej KWK Halemba z Rudy Śląskiej, Sosnowieckiej Orkiestry Dętej, Chóru Młodzieżowego Resonans con tutti im. N. G. Kroczka oraz Orkiestry Muzeum Górnictwa Węglowego z Zabrza.

 

Wśród solistów pojawią się: Joanna Woś i Piotra Lempa, a wydarzenie poprowadzą: Aleksandra Batog, Dariusz Niebudek oraz Wiesław Sławik.

 

Widowisko będzie transmitowane na kanale YouTube Bytomskiego Centrum Kultury oraz Miasta Bytomia. Link do streamingu zostanie udostępniony na stronach internetowych Bytomia oraz pozostałych miast metropolii.

 

Organizatorami wydarzenia są: gmina Bytom wraz z Bytomskim Centrum Kultury oraz Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Wydarzenie odbywające się w Bytomiu w ramach obchodów 100. rocznicy III Powstania Śląskiego jest finansowane ze środków Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i gminy Bytom.

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close