Wersja do druku

Udostępnij

23 lutego 2013 r. o godz. 11.00 odbędzie się uroczystość otwarcia siedziby Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu przy ul. Piłsudskiego 24a. Wśród obecnych na uroczystości będą m.in. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, Rektor PWST prof. Ewa Kutryś, prof. Jerzy Stuhr.

Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego w Krakowie została założona w 1946 r. przez Juliusza Osterwę. Przez lata wykształciła wielu wybitnych artystów polskiego teatru i filmu. Uczelnia obecnie posiada pięć wydziałów – Wydział Aktorski i Wydział Reżyserii Dramatu w Krakowie, Wydział Aktorski i Wydział Lalkarski we Wrocławiu oraz najmłodszy – Wydział Teatru Tańca w Bytomiu.

Działalność dydaktyczną Wydziału Teatru Tańca rozpoczęto w roku akademickim 2007/2008. Prowadzona na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu specjalność aktor teatru tańca jest unikatowa w skali kraju, a nawet Europy. Realizacja takiego kształcenia wymagała stworzenia odpowiednich warunków w zakresie infrastruktury i wyposażenia. Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego w Krakowie otrzymała nieruchomość przy ul. Piłsudskiego 24 a od Gminy Bytom. Budynek powstał na początku XX wieku i służył celom oświatowym. W momencie przejęcia obiektu przez PWST zostały wykonane tylko niezbędne prace adaptacyjne, konieczne do rozpoczęcia zajęć dydaktycznych. W wyremontowanym budynku znajduje się 8 sal do ćwiczeń przystosowanych do zajęć z tańca oraz gry aktorskiej, 3 sale do zajęć teoretycznych, biblioteka, sala gimnastyczna, garderoby, pomieszczenia administracyjne, pokoje gościnne, zaplecze sanitarne i techniczne. Budynek został wyposażony w wentylację mechaniczną, a sale ćwiczeń w klimatyzację. Obiekt został przystosowany dla osób niepełnosprawnych (zainstalowano windę). W budynku została przeprowadzona termomodernizacja, a dzięki wykonanej elewacji obiekt otrzymał nowy wyraz architektoniczny. Całkowita wartość wykonania robót budowlanych zgodnie z umową z wykonawcą wyniosła: 8 596 005,56 zł.

Realizacja projektu pn. Przebudowa i remont części budynku należącego do krakowskiej PWST celem poprawy dostępności oraz warunków kształcenia na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu dzięki dofinansowaniu przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 pozwoliła na dostosowanie budynku do aktualnych przepisów techniczno-budowlanych i normatywów, poprawienie stanu technicznego i estetyki ogólnej wnętrza i elewacji.

W 2011 r. zakończono prace projektowe, wyłoniono w wyniku postępowań przetargowych inżyniera kontraktu i wykonawcę robót budowlanych. W czerwcu 2011 roku rozpoczęto prowadzenie robót budowlanych. Realizację rzeczową projektu zakończono w planowanym terminie, tj. w styczniu 2013 roku.

Finansowanie robót budowlanych (z wyłączeniem II i III piętra) odbywało się z udziałem środków: Gminy Bytom, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz PWST.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close