Wersja do druku

Udostępnij

W środę 21 stycznia o godz. 18.00 w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu (ul. Kilara 29) odbędzie się otwarty pokaz pracy warsztatowej uczniów II i III klasy aktywności twórczej Gimnazjum nr 1 w Bytomiu pod kierunkiem Piotra Mateusza Wacha. Pokaz w formie spektaklu Szklane deszcze jest zwieńczeniem 4-miesięcznych, regularnych spotkań, podczas których młodzi ludzie mierzyli się z tematyką tańca współczesnego, performansu oraz obecności scenicznej. Na zajęciach uczestnicy warsztatów poznawali możliwości własnej ekspresji cielesnej, uczyli się podstaw tańca współczesnego a także tworzyli własne etiudy na zadane tematy. Oprócz pracy fizycznej, uczniowie poznali twórczość Piny Bausch oraz Mariny Abramović, a także chodzili na spektakle do teatru. Później, dzięki burzliwym dyskusjom w sposób aktywny uczyli się analizować i interpretować współczesny teatr tańca i sztukę performatywną. Wstęp wolny.

Spektakl „Szklane deszcze” jest kolażem materiału ruchowego, z którym młodzież została zapoznana podczas trwania kursu wraz z wkomponowanymi weń etiudami, duetami i innymi materiałami które pojawiły się podczas pracy. Tematem wyjściowym spektaklu były marzenia uczestników, ale w procesie pracy nad pokazem większą część przejęły lęki i potrzeby młodego człowieka. Gdzie dziś znajduje się przeciętny piętnastolatek? O czym myśli, czego pragnie, czego się boi? Zagłębiając się w te pytania odkrywałem, że współczesna młodzież, zasysana przez Internetowy świat, obawia się spotkań, relacji. Komunikując się głównie poprzez messengera, tęsknią za prawdziwą bliskością. Ale jej też najbardziej się boją. 
 

„Szklane deszcze”, bo ulewa powoduje odczucie samotności. Bo tańczące na szybach krople, zostawiające za sobą smugi, powodują nostalgię i znużenie. Bo deszcz wprowadza w trans i zmusza do refleksji.
(Piotr Mateusz Wach)

Szklane deszcze

Premiera 21.01.2015, 18:00 czas trwania, ok. 40 min.
chor i reż. Piotr Mateusz Wach
muz. Bartosz Zaskórski
oświetlenie: Paweł Murlik

Obsada
Kamila Zbączyniak, Paulina Bociąga, Ola Hantszel, Laura Mikuda, Laura Szewczyk, Miłosz Chudy, Kuba Nawrot, Arek Popielarz

Projekt powstał dzięki zaangażowaniu i wsparciu Katarzyny Michalskiej i Anny Piotrowskiej.
Zrealizowany we współpracy z Teatrem Rozbark.

 

O twórcy:

Piotr Mateusz Wach (1990): aktor, tancerz, performer. Student Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, absolwent krakowskiego Lart Studio, laureat Złotej Maski 2013 w kategorii choreografia. Laureat polskiej edycji międzynarodowego konkursu SoloDuo 2015 (zwycięski duet I że cię nie opuszczę aż do śmierci). Aktywnie działa na scenie od roku 2011, w którym zagrał w dyplomie Czyż nie dobija się koni? w reżyserii Waldemara Raźniaka. W 2013 zatańczył w dyplomie tanecznym Transdyptyk w reżyserii Anny Piotrowskiej, w tym samym roku zagrał też główną rolę w spektaklu dyplomowym Jak wam się podoba  w reżyserii Briana Michaelsa. Obecnie pracuje w polsko-niemieckim kolektywie little:interference, z którym wykreował trzy spektakle: Heimsuchung/Naiwedzenie (2014), Operculum – Looking for heimat (2013) oraz Jetzt|Teraz (2014). Jest także asystentem reżysera Błażeja Peszka w spektaklu dyplomowym Superbohaterów10/9, którego premiera odbyła się w styczniu 2015.

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close