Wersja do druku

Udostępnij

W ramach projektu |R|:|R| REZYDENCJA:ROZBARK Teatr ROZBARK w Bytomiu zaprasza 15 września o godz. 19.00 (drugi pokaz 16 września) na premierę spektaklu Kuru. Intrygujące wydaje się już samo spotkanie dwóch osobowości scenicznych: Marka Wieczorka – aktora związanego z Pink Mama Theatre ze Szwajcarii i Artura Bieńkowskiego – tancerza Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu ROZBARK, którzy zostaną poprowadzeni przez Annę Piotrowską, odpowiedzialną za reżyserię spektaklu. Tym razem twórców zaintrygował temat choroby kuru, popularnie zwanej śmiejącą się śmiercią. Jest to pretekst do poszukiwań w obrębie tematyki samounicestwienia i głębokich pragnień, które ujawniają się na drodze konfrontacji z kulturowymi zakazami. Twórców interesuje psychologia pragnień i poczucie zależności. Czy są granice, które możemy przekraczać bez konsekwencji? To właśnie duet jest naturalną formą, w której możliwe jest uzyskanie pożądanego napięcia dramaturgicznego – odnosi on widza bezpośrednio do intymnej relacji między bohaterami zdarzenia teatralnego. Człowiek będący w warunkach scenicznych, poddawany jest zwielokrotnieniu i powiększeniu. Wyzwaniem dla artystów staje się poszukiwanie prawdziwego „ja”, które krystalizuje się również dzięki widzom i ich obserwacji procesu twórczego artystów. Spektakl stanie się więc wspólnym obszarem przyglądania się temu, co budzi lęk przed przekroczeniem, a co znajduje się jeszcze w strefie naszych dobrze rozpoznanych reakcji.

 

reżyseria:  Anna Piotrowska

koncepcja: Marek Wieczorek

kreacja i wykonanie:  Artur Bieńkowski,  Marek Wieczorek.

reżyseria światła:  Paweł Murlik.

realizacja:  Michał Wawrzyniak,  Marcin Aleksiej,  Dastin Greczyło, Bartek Napieracz.

produkcja i koordynacja: Magdalena Hajda

premiera: 16 września 2017, Teatr ROZBARK, Bytom

opieka produkcyjna:  Teatr ROZBARK

 współprodukcja:  eferte_Fundacja Rozwoju Tańca.

 

Projekt współfinansowany przez Urząd Miasta Bytom Wydział Kultury i Sportu w ramach projektu pt.: „sezon artystyczny eferte_Rozbark 2017”.

 

 

Bilety w cenie: 10 zł bilet ulgowy, 20 zł bilet normalny.

 

O reżyserce Annie Piotrowskiej

 

Artystycznie Piotrowska zainteresowana jest  improwizacją i pogłębianiem świadomości ciała i umysłu jako narzędzia zwielokrotnionej, wielofunkcyjnej obserwacji. Poszukuje relacji obiektywnego ciała w kategorii, którą nazwała „onebodyspacerecognizer”. Od wielu lat zajmuje się zagadnieniem pracy procesowej, odkrywając m.in. narzędzia zgłębiające laboratoryjną pracę nad tekstem, kreacją postaci. Pracuje również nad wzmacnianiem doświadczenia w podwyższonych stanach ciała i umysłu – poprzez działanie na  wyobrażeniach i emocjach, które wpływają na kreację ruchu i poszukiwanie kanałów energetycznych uwalniających sam taniec.

http://annapiotrowska.com

https://vimeo.com/user6161350

 

Marek Wieczorek – aktor, urodzony w Zabrzu. Jako dziecko wyemigrował do Niemiec i tam dorastał. Jego zainteresowanie teatrem doprowadziło go w roku 2004 do Berna w Szwajcarii, gdzie studiował aktorstwo w Wyższej Szkole Sztuk (Hochschule der Künste Bern). Od czasu ukończenia studiów jest niezależnym aktorem teatralnym i filmowym współpracującym między innymi z Stadttheater Bern, Stadttheater Biel/Solothurn, Theater Zamt & Zunder Zürich, niezależny Teatr Bolzano. Od 2012 roku na stałe związany z Pink Mama Theatre. Aktualnie można go zobaczyc w sztuce Matki Boga, Pink Mama Theatre na scenie w Bernie i w sztuce Kuru na scenie Teatru ROZBARK w Bytomiu. Kuru jest drugim spotkaniem Marka Wieczorka z Arturem Bieńkowskim. Artyści spotkali się w 2016 roku przy produkcjispektaklu Olimpiada Pink Mama Theatre.

 

Artur Bieńkowski – tancerz, doświadczenie taneczne zdobywał podczas wielu warsztatów w Polsce i za granicą m.in. w Izraelu, USA, Francji. W sezonie 2008/2009 związany z Teatrem Muzycznym w Gdyni, występując w całym repertuarze. W sezonie 2009/2010 związany z Teatrem w Radomiu i Art Project Ballet w Warszawie. Prezentował własne projekty podczas festiwali muzycznych, jak np.: Open’er Festival w Gdyni czy Audioriver Festival w Płocku. Od sezonu 2010 związany z Polskim Teatrem Tańca, biorąc udział w pełnym repertuarze i występując w spektaklach takich choreografów, jak: Ohad Naharin, Jo Strømgren, Ewa Wycichowska, Thierry Verger, Nadar Rosano. W sezonie 2015/2016 rozpoczął współpracę z Teatrem ROZBARK w Bytomiu, występując w choreografiach Anny Piotrowskiej oraz duetu Ivgi&Greben. Od 2015 współpracuje także z Erezem Zoharem z Izraela. Regularnie uczestniczy w warsztatach GaGa (Yoshifumi Inao, Noa Zuk, Sharon Eyal, Erez Zohar, Bossmat Nussan, a także wielu innych).

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close