Wersja do druku

Udostępnij

W piątek 17 października o godz. 19.00 Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark (ul. Kilara 29) zaprasza na premierę spektaklu Ubu Król czyli Polacy – przedstawienia dyplomowego studentów IV roku Wydziału Teatru Tańca w reżyserii Jerzego Stuhra. Kolejne prezentacje 18 i 19 października o godz. 19.00.

 

Reżyser: Zdecydowałem się na realizację UBU KRÓLA na Wydziale WTT z kilku powodów. Powód pierwszy: jest to utwór napisany przez młodych, dla młodych i dlatego może być wykonywany tylko przez młodych. Powód drugi: Jest to utwór dający okazję do kreacji zbiorowej, a jednocześnie pozwalający dostrzec indywidualności aktorskie, a kreacja zbiorowa jest najbardziej cennym efektem edukacji teatralnej. To ona świadczy czy już mamy do czynienia ze artystami teatru świadomymi swej funkcji w zespole. Jest zwieńczeniem procesu dydaktycznego. Powód trzeci: Inscenizacja jaką proponuję jest oparta na ruchu scenicznym, niekiedy bardzo skomplikowanym i trudnym. Studenci WTT są do tego predysponowani i przygotowani. Ta inscenizacje daje im okazję do zademonstrowania w pełni ich umiejętności. I wreszcie powód czwarty: zadziwiająco utwór Jarrego wpisuje się w aktualną sytuację geopolityczną w naszej części Europy. W krzywym, surrealistycznym zwierciadle pokazuje nasze lęki, traumy związane ze wschodem Europy. Wojna,, pieniądze, władza, spisek, podstęp, kłamstwo, zdrada są aktualnymi tematami w codziennej pracy ze studentami nad tym utworem, myślę, że kształtują ich postawę nie tylko artystyczną ale i obywatelską. Wypowiedzą się tym spektaklem nie tylko jako młodzi artyści ale również jako młodzi mieszkańcy Europy.

 

koncepcja i reżyseria:  Jerzy Stuhr

asystent reżysera & ruch sceniczny: Nina Minor & Katarzyna Kania

kostiumy: Juriana Jur

kreacja i wykonanie: studenci IV r. Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, PWST w Krakowie im. L. Solskiego: Katarzyna Pawłowska, Paweł Szlinger, Oskar Malinowski, Justyna Masłowska, Dominika Wiak, Dagmara Woźniak, Dominik Więcek, Piotr Marchewicz, Roman Słomka, Piotr Stanek

 

oraz III rok: Filip Mayer Luters, Andrzej Michalski, Mikołaj Prynkiewicz, Tobiasz Berg, Kamil Baryła, Jakub Kruczek, Paweł Urbanowicz

grafika: Michał Brzozowski

świtało: Kamil Rogański

dźwięk: Marcin Aleksiej

ekipa techniczna: Marian Pawski & Zenon Żyła

produkcja: Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego Wydział Teatru Tańca w Bytomiu

koordynacja PWST WTT: Julia Bromberek

 

współpraca: Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK

Wydawnictwo ZNAK

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close