Wersja do druku

Udostępnij

W sobotę 25 stycznia o godz. 19.00 w Teatrze ROZBARK w Bytomiu, w ramach zapowiedzi tegorocznej Polskiej Sieci Tańca, zobaczymy pierwszy spektakl. Będzie to Fabula rasa Polskiego Teatru Tańca w choreografii Macieja Kuźmińskiego.

 

Spektakl powstał na podstawie prozy poetyckiej Edwarda Stachury i jest on niepokojącą, hipnotyczną podróżą w głąb osobowości człowieka, która ulega zagładzie, aby odrodzić się w perspektywie metafizycznej. Punktem zwrotnym jest moment przejścia granicy dwóch światów – doczesności i wieczności. Maciej Kuźmiński – twórca nagradzany w Polsce i za granicą, zdobywca I Nagrody na międzynarodowym Konkursie Miniatur Choreograficznych w Belgradzie (2017) i II Nagrody na Międzynarodowym Konkursie Choreograficznym w Hanowerze (2016) portretuje kondycję jednostki i współczesnego społeczeństwa, rozdartego przez sprzeczne procesy globalizacji i indywidualizacji. Kuźmiński sięga w nim po pozornie odległe inspiracje – szkic literacki jednego z polskich „twórców przeklętych” oraz nacechowaną narodowo twórczość muzyczną Stanisława Moniuszki. 

 

Fabula rasa to ostatnia premiera Roku Wyklętych w Polskim Teatrze Tańca. Znaczony kolejnymi rozstaniami sezon nie był najłatwiejszym w historii poznańskiego zespołu – nadal pozbawionego siedziby i musztrowanego rocznicami. Cztery spektakle zrealizowane w mijającym roku przypomniały zapominalskim i udowodniły niedowiarkom, jak imponujące są umiejętności tancerzy PTT, tworzących znakomity, zgrany i ufający sobie zespół. Potrzebują tylko choreografów zdolnych w pełni wykorzystać ich potencjał. Udało się to Maciejowi Kuźmińskiemu, który z połączenia prozy Edwarda Stachury, muzyki i tańca stworzył udany – inspirujący i emocjonujący – spektakl”.

Piotr Dobrowolski Z ruchu powstałeś – o „Fabula rasa”, taniecPOLSKA.pl

 

Koncepcja i choreografia: Maciej Kuźmiński 

Kostiumy i scenografia: Ilona Binarsch 

Muzyka: Stanisław Moniuszko, Zbigniew Kozub 

Reżyseria oświetlenia: Paweł Murlik 

Współpraca twórcza i asystent choreografa: Monika Witkowska 

Taniec i kreacja: Evelyn Blue, Amy Basley, Julia Hałka, Agnieszka Jachym, Paulina Jaksim, Katarzyna Kulmińska, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Kacper Bożek, Jerzy Kaźmierczak, Zbigniew Kocięba, Dominik Kupka, Daniel Michna, Paweł Malicki, Michał Przybyła, Adrian Radwański

Dramaturgia: Paul Bargetto

Produkcja: Polski Teatr Tańca 2019 

Premiera: 20 listopada 2019

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Moniuszko – Promesa 2019, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

 

Premiera odbyła się w ramach Roku Wyklętych w Polskim Teatrze Tańca, zainicjowanego przez Iwonę Pasińską, w którym organizatorzy pragnęli zainspirować do rozważania sytuacji wyklętych postaci, idei lub rzeczy.

 

***

 

Polska Sieć Tańca to pierwsza sformalizowana sieć współpracy między instytucjami i organizacjami wspierającymi rozwój tańca współczesnego w Polsce. Każdego sezonu Partnerzy Sieci wybierają do wspólnego repertuaru najciekawsze produkcje polskich niezależnych artystów i instytucjonalnych zespołów tanecznych. Spektakle nominowane na dany rok wyruszają w trasę w ramach Sieci, podczas której odwiedzają ośrodki partnerskie. Aktualnie PST 2020 tworzy 15 Partnerów prezentujących 14 spektakli tanecznych, z udziałem niemal 100 artystów. Do końca 2020 roku odbędzie się prawie 80 pokazów w całym kraju. Organizatorem Sieci jest Instytutu Muzyki i Tańca. Więcej: pst.info.pl

 

Polska Sieć Tańca logo bez partnerów (miniaturka)

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close