Wersja do druku

Udostępnij

Ikony współczesnego brytyjskiego teatru tańca, zespół Candoco Dance Company 12 marca wystąpi na scenie CK Zamek w Poznaniu. To grupa pełnych pasji, oddanych swojej pracy artystów – zarówno osób z niepełnosprawnością fizyczną, jak i tzw. „pełnosprawnych”. Oni nie tylko potrafią obłędnie tańczyć, ale także pokazują, że taniec to coś więcej niż ładna forma. 

 

Nasza motywacja ma swoje źródło we wspólnym przekonaniu, że artyści o różnych umiejętnościach i sprawnościach, o różnych perspektywach i doświadczeniu wzbogacają uprawianą przez nas formę sztuki. Poprzez odważne i nieszablonowe produkcje, a także rygorystyczny program kształcenia, oferujemy naszym widzom, uczestnikom i współpracującym artystom zróżnicowany wachlarz doznań i doświadczeń związanych z tańcem, i to w najwyższej możliwej jakości – opowiadają Charlotte Darbyshire i Ben Wright, dyrektorzy artystyczni.

 

Candoco łączy mainstream z eksperymentem, współpracuje ze światowej sławy artystami i choreografami, gości na najważniejszych scenach i festiwalach, jednak zawsze naczelną zasadą w ich pracy jest szacunek dla odmiennych punktów widzenia oraz prezentacja różnych sposobów bycia i tworzenia sztuki. Właśnie dlatego głos tej brytyjskiej formacji słychać tak wyraźnie w światowej dyskusji na temat tańca i niepełnosprawności.

 

Fragment materiału o programie nauczania: tutaj

  

Poważna praca artystyczna, warsztatowa i edukacyjna nie przeszkadza Candoco udzielać się także na nieco bardziej rozrywkowej niwie – w 2018 roku wzbudził sensację jako pierwszy zespół tańca współczesnego, który pojawił się w programie Strictly Come Dancing telewizji BBC (na którym wzoruje się Taniec z Gwiazdami), występując dla ponad 10-milionowej widowni.

 

Zobacz: tutaj

 

Zespół powstał w 1991 roku. Jego założycielami byli Celeste Dandeker-Arnold i Adam Benjamina.

 

W ramach realizowanego przez Centrum Kultury Zamek w Poznaniu programu Teatr powszechny, Candoco Dance Company zaprezentuje dwa swoje spektakle: Face In w reżyserii izraelskiej choreografki Yasmeen Godder oraz Hot Mess w reż. Theo Clinkarda. Każdy ze spektakli trwa ok. 30 min, pomiędzy widzowie będą zaproszeni na krótką przerwę. Początek wieczoru o godz. 19.00.

 

Face In – reż. Yasmeen Godder

 

Face In Yasmeen Godder to zmysłowa i niepokojąca oda do intymności i wyobraźni, zawarta w splocie uderzających obrazów oraz śmiałego, nieskrępowanego niczym tańca.

 

Candoco zaprasza widza, by przy akompaniamencie dźwięków urban indie zanurzył się w pierwotnie dzikim, fikcyjnym świecie – przedziwnie zniekształconym, a jednak wręcz nieznośnie znajomym. To świat, w którym tancerze poruszają się i funkcjonują z łatwością, odsłaniając drzemiące w nich skrajności, flirtując z banałem i śmiesznością jednocześnie.

 

koncepcja, choreografia i reżyseria: Yasmeen Godder

występują: Joel Brown, Laura Patay, Olivia Edginton, Nicolas Vendange, Megan Armishaw, Toke Broni Strandby, Mickaella Dantas

dramaturgia: Itzik Giuli

scenografia: Gareth Green

światła: Seth Rook Williams

kostiumy: Adam Kalderon

realizacja dźwięku: Nathan Johnson
muzyka: The Night Joe Colley and Jason Lescalleet, Away from my Body Brandt Brauer Frick (live), Pretend The Brandt Brauer Frick Ensemble feat. Emika (live at Concertgebouw Brugge)

współprodukcja: Festival Oriente Occidente and Trinity Laban Conservatoire of Music and Dance

wsparcie: Studio Wayne McGregor – program FreeSpace
produkcja: 2017

czas trwania: 30 min

 

trailer: tutaj

  

Hot Mess – reż. Theo Clinkard 

 

Zgodnie ze słownikową definicją, Hot Mess to osoba lub rzecz, której bycie i funkcjonowanie cechuje się widowiskowymi niepowodzeniami, zamętem i nieładem, zwłaszcza taka, która jest źródłem specyficznej fascynacji.

 

Hot Mess, stworzony przez cieszącego się międzynarodowym uznaniem choreografa i projektanta Theo Clinkarda, to nieprzewidywalny i anarchistyczny spektakl rozgrywający się w rytmie eklektycznej, pulsującej donośnym tętnem muzyki Joe’a Newmana, wielokrotnie nagradzanego artysty z grupy alt-J (uwaga: Newman po raz pierwszy w swej karierze napisał muzykę do utworu scenicznego!).  Kierując się opracowaną przez Theo koncepcją odkrywania „świadomej niewiedzy” jako kluczowym elementem twórczego działania, niesamowici tancerze z Candoco śmiało zdają się na spontaniczność i niepewność, starając się odnaleźć drogę w otoczeniu, które nieustannie się zmienia. Będziemy zatem mieli sposobność ujrzeć wybuchowy, łączący w sobie instalację i taniec spektakl w wykonaniu zespołu, który wciąż poszerza nasze wyobrażenia o tym, czym może być sztuka tańca.

 

Każdy dzień spędzony z tymi niezwykłymi tancerzami jest w moim odczuciu przywilejem. Żaden inny zespół, z którym współpracowałem, nie ma takiej zdolności angażowania się i wnikania w określone pomysły, oraz umiejętności nadawania istoty fizycznemu dialogowi. Mam zatem nadzieję stworzyć spektakl, który z ogromną chęcią będą wykonywać jeszcze przez długie lata. A sądząc po podszytym ekscytacją mrowieniu na karku, spodziewam się, że dla fanów tego zespołu będzie to niezwykłe doświadczenie zanurzenia w tańcu cichej mocy i radosnym świętowaniu chaosu – tak Theo Clinkard opowiadał o pracy z Candoco w trakcie powstawania Hot Mess.

 

Dzięki ostatnim spektaklom stworzonym dla Tanztheater Wuppertal Pina Bausch, Danza Contemporanea de Cuba oraz cieszącym się uznaniem realizacjom jego własnego zespołu, światowa renoma Clinkarda stale rośnie. Trudno bowiem nie doceniać  poruszających emocjonalnie i porywających wizualnie dzieł, które uwypuklają błyskotliwą komunikatywność i empatyczny geniusz ciała w ruchu.

 

koncepcja, reżyseria i scenografia: Theo Clinkard
występują: występują: Joel Brown, Laura Patay, Olivia Edginton, Nicolas Vendange, Megan Armishaw, Toke Broni Strandby, Mickaella Dantas

współpraca artystyczna: Leah Marojević
światła: Jackie Shemesh
kostiumy i rzeźby: Rike Zöllner
asystent kostiumografa: Nina Genre
produkcja muzyczna: Adam Connor and Charlie Andrew
współpraca dramaturgiczna: Martin Hargreaves
muzyka: Joe Newman
współprodukcja: The Leche Trust and PRS Foundation, Trinity Laban Conservatoire of Music and Dance
wsparcie: ASOS, Fabian Jackson
produkcja: 2019
czas trwania: 30 min
ostrzeżenia: w spektaklu pojawiają się migające światła oraz dosadny język

 

trailer: tutaj

 

Bilety: 30 zł (normalny) i 20 zł (ulgowy) – dostępne online: tutaj

 

Prezentacja spektakli Candoco Dance Company w CK ZAMEK oraz organizacja warsztatów z aktorami tej grupy możliwa jest dzięki współpracy z British Council.

 

 

 

 

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close