Wersja do druku

Udostępnij

Mazowiecki Instytut Kultury, Fundacja Artystyczna PERFORM i kuratorka Regina Lissowska-Postaremczak zapraszają w ramach projektu Centralna Scena Tańca na letnie Kino Tańca w odsłonie internetowej. Program będzie można obejrzeć bezpłatnie – bez konieczności posiadania biletu i logowania. Link do albumu Kino Tańca Online vol.1 z filmami i krótkim wideo-wprowadzeniem zostanie opublikowany w wydarzeniu w czwartek, 11 czerwca 2020 o godz. 19.00 i będzie dostępny do niedzieli 14 czerwca 2020. Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/786202858579980/

Czerwcowe spotkania z Kinem Tańca poświęcone zostanie wspomnieniu dwóch niezwykłych kobiet, które odmieniły oblicze tańca: Pinie Bausch, oraz Nancy Stark Smith. Ich twórcze osobowości zainspirowały (i nadal inspirują) kolejne pokolenia tancerzy na całym świecie.  Organizatorzy chcą przybliżyć ich taniec i zaprosić do wspólnych wspomnień, ale także do refleksji nad żywą pamięcią.

***
Program Kino Tańca Online vol. 1 organizatorzy dedykują Nancy Stark Smith, współtwórczyni contact improvisation (improwizacji kontaktowej), która stała się mentorką niezliczonych praktyków improwizacji na całym świecie. W programie znajdzie się więc selekcja materiałów filmowych i dokumentalnych wraz z krótką wideo-zapowiedzią, ale też odniesienia do materiałów archiwalnych i publikacji – jako zaproszenie do dalszego odkrywania improwizacji.

Oprócz tego odsłona ta obejmie pokaz filmów tańca opartych na improwizowanym tańcu w kontakcie. Czy i na ile kamera może uchwycić cielesno-percepcyjny stan towarzyszący tej praktyce? W jaki sposób filmowe medium może oddać tak kluczowe dla improwizacji aspekty, jak uważność i przepływ? Jak za pomocą filmowych środków uchwycić istotę fizycznego kontaktu? I czy w tej relacji jest miejsce dla widza?

W perspektywie społecznego dystansu, izolacji i medialnego zapośredniczenia w kontaktach między ludźmi, które w ostatnich tygodniach stały się dla większości z nas nową codziennością, refleksja ta nabiera też szczególnego, bardziej osobistego wymiaru. Nieco przewrotnie więc zapraszamy Was, by wspólnie przyjrzeć się doświadczeniu kontaktu, którego tak nam brak – online!

***
Szczegóły kolejnego programu Kino Tańca Online vol. 2, zaplanowanego na 25 czerwca, już wkrótce!.

Organizator: Mazowiecki Instytut Kultury; Fundacja Artystyczna PERFORM
Projekt: Centralna Scena Tańca
Kurator: Regina Lissowska-Postaremczak

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close