Wersja do druku

Udostępnij

W niedzielę, 19 maja o godz. 16.00 w Centrum Kultury Wrocław-Zachód odbędzie się wernisaż gościnnej wystawy fotografii Ruch tworzący znaczenie. Wystawa składa się z 24 fotografii oraz czterech kilkumetrowych tkanin. Jej kuratorką jest Anna Królica, a projektantką artystka Aleksandra Czerniawska. Wybór fotografii obejmuje prace Marty Ankiersztejn, Tomasza Ćwiertni, Pauli Kajzar, Katarzyny Machniewicz, Klaudyny Schubert, Jakuba Wittchena, które wykonane zostały podczas spektakli tanecznych polskich i zagranicznych twórców i w znakomitej części pochodzą z albumu Nienasycenie spojrzenia pod redakcją Anny Królicy. Wystawę można oglądać do 6 czerwca.

 

Ideą przyświecającą twórcom wystawy było pragnienie wyeksponowania trzech aspektów znaczenia ruchu, ukazanych poprzez dramaturgię fotografii, obrazującej ciało tańczące. Pierwsza linia narracyjna podejmuje temat samej obecności ciała oraz jego dynamiki, paradoksalnie, zatrzymanej w ruchu.  Druga linia narracyjna to próba przekroczenia „granicy” fotografii i ukazania pełnej ekspresji tańca: uwiecznienia go i zarazem pozostawienia sugestii nieskończonego działania, bycia pomiędzy punktem startu i końca; tak by powstało wrażenie przepływu ruchu. Trzecia linia dotyczy prac dwóch niezależnych choreografek uchwyconych w kadrze.

 

Prezentowane na wystawie fotografie w większości pochodzą z albumu Nienasycenie spojrzenia, ale niektóre są rozwinięciem prezentowanych tam cykli. Publikacja pod redakcją Anny Królicy została nagrodzona Dyplomem Honorowym w ramach międzynarodowego konkursu Stiftung Buchkunst jako jedna z 10 najpiękniejszych książek roku oraz była nominowana w kategorii albumu do Najpiękniejszej Książki Roku 2017 wydawanej przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek.

 

Adam Mazur w eseju Fotograficzna śmierć tańca, opublikowanym we wspomnianym albumie, pisze:

 

 „Zebrane w albumie zdjęcia wybitnych fotografów przedstawiają pełen przegląd środków służących oddaniu ruchu i tanecznej ekspresji. To swoisty przewodnik, atlas gestów, póz i technicznych rozwiązań składających się na fotografię tańca współczesnego dziś. O tyle ważny, że założycielski dla dyscypliny, a zatem kanoniczny […] Obok fotografii sekwencyjnych, zbliżonych do filmowych ujęć po klatkowych oddających kolejne odsłony ciała, są fotografie pojedyncze, o potencjale autonomicznych ikon tańca. Fotografie przedstawiające fragmenty i zbliżenia ciała, mięśni oraz członków, przenikają się z plamami ogólnymi zarysowującymi kontekst nie zawsze scenicznego występu”.  

 

Ruch tworzący znaczenie

 

Fotografowie: Marta Ankiersztejn, Tomasz Ćwiertnia, Paula Kajzar, Katarzyna Machniewicz, Klaudyna Schubert, Jakub Wittchen

Projektantka wystawy: Aleksandra Czerniawska

Kuratorka: Anna Królica

Producent wystawy: Centrum Sztuki Mościcie

Czas trwania wystawy: 19 maja-6 czerwca 2019

 

Wstęp wolny

 

Wystawa zrealizowana przez Centrum Sztuki Mościce w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca Scena Otwarta 2018, finansowanego z budżetu Województwa Małopolskiego i dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close