Wersja do druku

Udostępnij

W czwartek, 11 lipca o godz. 19.00 Centrum Sztuki Tańca w Warszawie zaprasza na wieczór 10 krótkometrażowych filmów tanecznych z tegorocznej selekcji konkursu „Dances with Camera”. Będą to zarówno filmy fabularne, jak i eksperymentalne, przemawiające różnymi językami filmu i choreografii, wyselekcjonowane spośród najbardziej uznanych i wielokrotnie nagradzanych produkcji z ostatnich trzech lat. Będzie to pokaz pełen zaskakujących kontrastów – nie zabraknie w nim filmów iskrzących humorem, ale też propozycji poważnych i skłaniających do refleksji, a przede wszystkim – bogactwa estetycznych i kinestetycznych doświadczeń.

 

Filmy będą pokazane w ramach cyklu Kino Tańca, które w 2019 roku są prezentowane pod hasłem Focus na taniec. Program ten koncentruje się na tańcu w przestrzeniach życia prywatnego i społecznego. Prezentuje wielość perspektyw i ludzkich doświadczeń, w których taniec wykracza poza sferę sztuki, stając się drogą życia, źródłem tożsamości i więzi międzyludzkich, narzędziem kształtowania rzeczywistości. Kuratorką cyklu jest Regina Lissowska-Postaremczak.

 

 

Program:

 

La Volière (The Aviary)

Reż. Vincent René-Lortie / Kanada / 2017 / 14’

Dwoje kochanków spotyka się w szaleńczym tańcu. To metaforyczny, a zarazem pełen pasji obraz, przedstawiający różne odcienie miłosnej fascynacji.

 

Reżyseria: Vincent René-Lortie

Produkcja: Telescope Films

Trailer: https://vimeo.com/243687055

 

 

Altera

Reż. Baptiste Rouveure / Francja / 2018 / 11’

Altera to inny. To inność, która byłaby ciężarem i którą odrzucamy. Co wówczas pozostaje, aby budować nasze punkty odniesienia, naszą tożsamość i nie pogrążać się w odmienności, odnajdując echa życia tylko w naszym własnym odbiciu?

 

Reżyseria: Baptiste Rouveure

Produkcja: Anonymous Animals

 

 

Bailaora

Reż. Rubin Stein / Hiszpania / 2018 / 15’

Wojna. Dziecko. Sen. Bailaora jest trzecim i ostatnim krótkim filmem w słynnej trylogii Rubina Steina Luz & Oscuridad.

 

Reżyseria: Rubin Stein

Produkcja: Nirvein Films

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=8q2CJIV5ZJ4

 

 

Vanitas

Reż. Vinícius Cardoso / Brazylia / 2017 / 6’

W piekle Boscha została skazana na przyglądanie się własnemu odbiciu. Na zawsze. Potępiona przez swoją próżność, sama jest próżnością. Duch, który wędruje przez ciemność Ogrodu Rozkoszy Ziemskich. Ona jest vanitas.

 

Reżyseria: Vinícius Cardoso

Produkcja: 99Motions Production

Trailer: https://vimeo.com/237421244

 

 

Waiting for Color

Reż. Kosta Karakashyan / Bułgaria/USA / 2018 / 7’

Dokumentalny film taneczny, ukazujący okrutną rzeczywistość prześladowań LGBTQ+ w czeczeńskim regionie Rosji. Film został zainspirowany zeznaniami z aresztowań, tortur i szantażu, któremu homoseksualni Czeczeni poddawani byli do 2017 roku.

 

Reżyseria: Kosta Karakashyan

Produkcja: Studio Karakashyan

 

 

Competing for Sunlight: Ash

Reż Dagmar Dachauer / Austria / 2017 / 4’

To część z serii krótkich filmów tanecznych, w której bohaterami są różne gatunki drzew i taniec, opowiadające osobliwe krótkie historie. Ash był inspirowany smutnym losem europejskiego jesionu, który reżyserka łączy z osobistą stratą w swoim życiu.

 

Reżyseria i produkcja: Dagmar Dachauer

 

 

Svavar Knutur – The Hurting

Reż. Kay Otto / Niemcy / 2018 / 5’

Życie Pawła nie oszczędza. W wieku 45 lat jest szkolnym woźnym i musiał zrezygnować ze swojego marzenia o pilotowaniu samolotu. Dni mijają mu na sprzątaniu szkoły, a wieczory spędza w miejscowym pubie lub na lotniskach.

 

Reżyseria: Kay Otto

Produkcja: Antiplot Film

 

 

Through the Supermarket in Five Easy Pieces

Reż. Anna Maria Jóakimsdóttir-Hutri / Finlandia / 2017 / 9’

Rodzina stara się przetrwać cotygodniowe zakupy spożywcze i nie rozpaść się. Czy będzie w stanie zdobyć zaopatrzenie i opuścić sklep w komplecie?

 

Reżyseria: Anna Maria Joakimsottir-Hutri

Produkcja: Tottemo Production

Trailer: https://vimeo.com/216861805

 

 

Time Subjectives in Objective Time

Reż. Kati Kallio / Finlandia/Rosja / 2017 / 6′

Troje tancerzy przenosi się z miejsca na miejsce w starej rosyjskiej fabryce, afirmując moment stagnacji w nieskończonym czasie.

 

Reżyseria i produkcja: Kati Kallio

Trailer: https://vimeo.com/297703975

 

 

Traverse

Reż. Marlene Millar / Kanada / 2018 / 13’
Traverse wplata występ pięciu kobiet w tkaninę zbiorowego doświadczenia, ukazując połączenie tańca, ruchu i głosów, jedność doświadczenia w głębokiej, osobistej, a zarazem wspólnej podróży.

 

Reżyseria: Marlene Millar

Produkcja: Stéla Des Arts//DesCinés

Trailer: https://vimeo.com/262441155

 

 

Pokaz realizowany we współpracy z Fundacją Edukacji Kulturalnej AdArte oraz Short Waves Festival.

 

www.shortwaves.pl

www.adarte.pl

 

 

Regina Lissowska-Postaremczak

Teatrolożka, badaczka tańca, od 6 lat działa w obszarze filmu tańca jako kuratorka (Dances with Camera w ramach Short Waves Festival), selekcjonerka i programerka pokazów i międzynarodowych festiwali filmowych (m.in. Mobile Dance Film Festival, NY), jest członkinią Dance Films Association.

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close