Wersja do druku

Udostępnij

Od września do grudnia 2016 w Mazowieckim Instytucie Kultury (ul. Elektoralna 12) gości Centrum Sztuki Tańca z programem EKSPRESJE.  Centrum Sztuki Tańca w Warszawie to projekt pilotażowy, mający na celu budowanie stałego miejsca związanego z tańcem współczesnym i sztukami pokrewnymi. W ramach wieczoru EKSPRESJE 02  w czwartek 22 września pokazane zostaną spektakle Ramony Nagabczyńskiej (17.00-20.00) i Marii Stokłosy (20.30).

 

O spektaklach:

 

17.00 – Centrum w Ruchu – Ramona Nagabczyńska Dinge     

 

The Way Things Dinge to wielogodzinny performans muzealny, autorstwa Ramony Nagabczyńskiej, mający postać obiektu choreograficznego. Badana jest w nim choreograficzna istota systemów zależności, zarówno tych naturalnych, jak i tych wytworzonych przez człowieka. Forma performansu, przypominająca raczej rzeźbę kinetyczną niż spektakl taneczny, jest próbą odwrócenia perspektywy z teatralnej na plastyczną, i co za tym idzie przewartościowania istoty cielesności oraz dramaturgii w tańcu. Praca ta jest propozycją przemyślenia procesu materializacji gestu tancerza i doświadczenia własnego „ja” w splocie działań świadomych, intencjonalnych, jak również tych przypadkowych, podyktowanych prawami fizyki.

 

występują: Ramona Nagabczyńska, Magdalena Jędra, Anita Wach, Paweł Sakowicz

 

20.30 – Fundacja Burdąg – Meg Foley/Maria Stokłosa Wychodząc do działania – Action is Primary

 

Spektakl powstał w Filadelfii według koncepcji Meg Foley. W 2012 Maria Stokłosa i Meg Foley spotkały się w Filadelfii. Zainteresowane podobieństwem swoich praktyk choreograficznych doprowadziły do ponownego spotkania rok później w Centrum w Ruchu w Warszawie i w Burdągu na Mazurach. W 2015 Maria Stokłosa została zaproszona przez Meg Foley do projektu mającego na celu rozwinięcie jej praktyki improwizacji tanecznej o nazwie Action is Primary. Przez pół roku Maria Stokłosa wraz z Meg Foley, Kristel Baldoz i Annie Wilson ćwiczyła i rozwijała tę praktykę. Rezultatem było  ponad 30 spektakli z ich udziałem, opartych na praktyce Action is Primary, które odbyło się w kwietniu 2016 w Icebox Project Space w Filadelfii. Po zakończeniu projektu Meg Foley udostępniła swoją praktykę Marii, Kristel i Annie do dalszego rozwoju i indywidualnej interpretacji.

 

„Jesteśmy rozpięci pomiędzy zapadaniem się w siebie, a wypluwaniem na zewnątrz. W jaki sposób możemy zaangażować się w to, co jest już obecne, przywołać nasze wnętrze na zewnątrz, a tłu pozwolić stać się pierwszym planem?”

 

Występuje: Maria Stokłosa

 

Więcej o wszystkich spektaklach i warsztatach na:

www.centrumsztukitanca.org
oraz na www.facebook.com/cstwarszawa/ 

 

Koordynator z Mazowieckiego Instytutu Kultury: Magdalena Chabros, tel. 22 586 42 04, m.chabros@mik.waw.pl 

Bilety: 20 zł

 

 

Partnerem projektu jest Mazowiecki Instytut Kultury.

Organizatorem EKSPRESJI jest Centrum Sztuki Tańca w Warszawie skupiające organizacje taneczne NGO.

Projekt finansowany jest przez Miasto Stołeczne Warszawa.

 

Centrum Sztuki Tańca logo (miniaturka)

 

 

MIK logo (miniaturka) Zakochaj się w Warszawie - logo finansowanie (miniaturka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close