Wersja do druku

Udostępnij

W ramach IV odsłony programu EKSPRESJE, realizowanego przez Centrum Sztuki Tańca w Warszawie, w niedzielę 30 października w Mazowieckim Instytucie Kultury (ul. Elektoralna 12) odbędzie się prezentacja dwóch spektakli. O godz. 19.00 Stowarzyszenie i Kolektyw Artystyczny Format Zero pokaże przedstawienie Po Krzyku w choreografii Iwony Wojnickiej. Inspiracją spektaklu była postać Poli Nireńskiej, polskiej tancerki i choreografki żydowskiego pochodzenia, której początki kariery przypadały na okres międzywojenny. Na Kongresie Tańca w Wiedniu w 1934 roku zdobyła nagrodę za autorską choreografię Krzyk. Kariera solowa Poli Nireńskiej była jednak ciągłą, samotną i przepełnioną strachem ucieczką od hitlerowskich prześladowań. Pod względem choreograficznym twórcy odwołali się do twórczości Mary Wigman, w której zespole swoją karierę rozpoczynała Nireńska, oraz do niemieckiego Ausdruckstanz. Ze strzępów informacji, śladów i skojarzeń dokonano artystycznej rekompozycji prac scenicznych tancerki.

 

O godz. 20.30 Stowarzyszenie Sztuka Nowa ORFEO ’70 w reżyserii Dawida Żakowskiego. Przedstawienie stanowi podsumowanie osobistych doświadczeń emigracyjnych. Operuje wieloma rodzajami dyskursu użytymi w celu poszukiwaniu słowa, obrazu i pisma, które służą przywróceniu pamięci tego, co minione.

 

 Więcej o spektaklach:

 

Po Krzyku

Spektakl Po Krzyku jest efektem końcowym projektu z dziedziny choreologii empirycznej Pola Nireńska – rekompozycja, stworzonego w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca Muzyczne białe plamy. Pod względem choreograficznym twórcy odwołali się do twórczości Mary Wigman, w której zespole swoją karierę rozpoczynała Nireńska, oraz do niemieckiego Ausdruckstanz. Ze strzępów informacji, śladów i skojarzeń dokonano artystycznej rekompozycji prac scenicznych tancerki. Dlatego początkiem każdego fragmentu tańca jest pojedyncza fraza, która rozwijana, staje się pełnobrzmiącym zdaniem, akapitem, paragrafem lub rozdziałem. Ausdruckstanz służył Poli Nireńskiej do zmierzenia się z wojennymi traumami, pełniąc funkcję katharsis

 

Choreologia empiryczna/choreografia: Iwona Wojnicka
Taniec/adaptacja tekstów: Gosia Gajdemska
Kompozycja muzyczna/taniec: India Czajkowska
Dramaturgia/reżyseria światła: Roman Woźniak
Stylizacje: Roman Woźniak, Kasia Rysiak
Grafika: Beata Pofelska
Manadżer: Joanna Stasina
Produkcja: Kolektyw Artystyczny Format Zero

 

 

ORFEO ‘70

Orfeo, po latach emigracji, powraca na ziemie polskie, aby odnaleźć Eurydykę/Elżbietę Zet. Ścieranie się wielu języków i kultur dostrzeżone przezeń w trakcie długiego pobytu za granicą wpływa na swoisty sposób odczytania Polski, tak w sensie przemian historycznych, jak i i umiejętności mówienia na tematy osobiste. 

 

Reżyseria: Dawid Żakowski

Wykonanie: Kamil Adamus
Motywy wizualne: Robert Rabiej
Produkcja: Stowarzyszenie Sztuka Nowa w Warszawie

Partnerzy: Royal Central School of Speech and Drama w Londynie i Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie

 

 

Bilety w cenie 20 zł za dwa spektakle do nabycia w kasie Mazowieckiego Instytutu Kultury oraz na stronie: http://bilety.mik.waw.pl/

 

 W ciągu dnia organizatorzy zapraszają również do udziału w warsztatach tanecznych.

Więcej informacji

 

Więcej o spektaklach i warsztatach: http://centrumsztukitanca.org, http://facebook.com/cstwarszawa

 

***

 

 Od września do grudnia 2016 w Mazowieckim Instytucie Kultury gości Centrum Sztuki Tańca z programem EKSPRESJE. W ramach tego projektu odbywają się spektakle, warsztaty, wystawy i debaty poświęcone tańcowi.  EKSPRESJE to regularna prezentacja i promocja warszawskich artystów związanych z tańcem – profesjonalnych  i rozpoznawalnych już twórców z dorobkiem oraz tancerzy i choreografów rozpoczynających karierę.

 

Centrum Sztuki Tańca w Warszawie to projekt pilotażowy, mający na celu budowanie stałego miejsca związanego z tańcem współczesnym i sztukami pokrewnymi. Ogólna wizja projektu została wypracowana przez Komisję Dialogu Społecznego ds. Tańca, a oferentami zostały trzy wytypowane organizacje reprezentujące środowisko, które odpowiadać będą za realizację powierzonego zadania: Fundacja ART_committed, Fundacja Artystyczna PERFORM, Fundacja Rozwoju Teatru „NOWA FALA”.

 

Partnerem projektu jest Mazowiecki Instytut Kultury.

Organizatorem EKSPRESJI jest Centrum Sztuki Tańca w Warszawie skupiające organizacje taneczne NGO.

Projekt finansowany jest przez Miasto Stołeczne Warszawa.

 

Centrum Sztuki Tańca logo (miniaturka)

 

MIK logo (miniaturka) Zakochaj się w Warszawie - logo finansowanie (miniaturka)

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close