Wersja do druku

Udostępnij

W ramach V odsłony programu EKSPRESJE, realizowanego przez Centrum Sztuki Tańca w Warszawie, w czwartek 17 listopada 2016 w Mazowieckim Instytucie Kultury (ul. Elektoralna 12) odbędzie się prezentacja projektu i wykład performatywny. O godz. 19.00 Fundacja Artystyczna PERFORM zaprasza na prezentację projektu Drzewo życia w reżyserii Pauliny Święcańskiej.  Inspiracją dla projektu był cykl przemian przyrody w medycynie chińskiej. Człowiek jako integralna część przyrody, w cyklu swojego życia również podlega tym przemianom – zarówno biologicznym, jak i psychicznym. W projekcie pokazano je na przykładzie życia kobiety. Projekt Drzewo Życia jest pokazany w trzech formach wyrazu artystycznego: instalacji tanecznej, video danceu i performansu.

 

O godz. 20.30 Warszawska Pracownia Kinetograficzna oraz Fundacja „Myśl w Ciele” zapraszają na wykład performatywny Ruch uchwycony w reżyserii Hanny Raszewskiej. Czy można uchwycić ruch, czy taniec poddaje się zapisowi, czy zapis go nie zubaża? Można, poddaje się, nie zubaża. Podczas prezentacji Ruch uchwycony łączy się forma wykładu i pokazu, a na koniec publiczność zostaje zaproszona do udziału w chwytającym ruch eksperymencie.

 

Więcej o prezentacjach:

 

Drzewo życia

Inspiracją jest kontekst Drzewa Życia, które w mitologii wielu kultur stanowiło połączenie ze światem fizycznym i metafizycznym. Drzewo Życia jest związane z tymi opowieściami mitycznymi, które uwypuklają sferyczną budowę kosmosu z jego podstawowymi trzema strefami: niebiosami, światem ziemskim i wreszcie podziemiem. Odpowiadają one kolejno konarom, pniowi i korzeniom kosmicznego Drzewa. Ale jednocześnie Drzewo, przechodząc przez wszystkie sfery, jest łącznikiem między światami. To dzięki niemu możliwa jest między nimi mediacja, i właśnie dlatego drzewa jako „byt” mediacyjne są wybierane przez bóstwa za miejsca swych objawień. Ten punkt uporządkowanego świata, który opiera się na kosmicznym Drzewie jest jednocześnie centrum uniwersum. Projekt będzie wykorzystywał ten motyw dosłownie i w przenośni, skupiając się na tematyce siły i potencjału płynącego z natury i ogromnych zagrożeń w przypadku jej degradacji, co dzieje się obecnie na świecie.

 

Projekt Drzewo Życia jest pokazany w trzech formach wyrazu artystycznego: instalacji tanecznej, video danceu i performansu. Zabawa tematem i formą w sztuce współczesnej, gdzie czysta forma nie istnieje, a są jej hybrydy i wariacje, niesie ze sobą dużą dawkę wolności artystycznej a co za tym idzie – odpowiedzialności za wybór treści, tematu i środków wyrazu.

 

Koncepcja i reżyseria: Paulina Święcańska

Kreacja postaci: Maria Bijak, Hanna Jurczak, Joanna Sieradzan, Piotr Stanek, Paulina Święcańska

Role dziecięce: Antonina Piwkowska, Kaja Stelmach, Joachim Stelmach, Seweryn Wencki

Video-dance i wizualizacje: Klara Kopcińska

Scenografia i oświetlenie: Roman Woźniak

Muzyka: Jakub Dykiert, Gniewomir Tomczyk

Zdjęcia: Marta Ankiersztejn-Węgier

 

 

Ruch uchwycony

Podobnie jak system nutowy pozwala uchwycić dźwięk – kinetografia, czyli system notacji i analizy ruchu Labana-Knusta, zatrzymuje na papierze to, co tak ulotne, co trwa w czasie i w przestrzeni, co manifestuje się poprzez ciało: taniec. Prosty i logiczny system o przejrzystych zasadach pozwala na zapis każdego ruchu, niezależnie od techniki, w jakiej jest wykonywany. Podczas prezentacji „Ruch uchwycony” łączy się forma wykładu i pokazu, a na koniec publiczność zostaje zaproszona do udziału w chwytającym ruch eksperymencie. Prezentacja odbywająca się w ramach pilotażowego programu Centrum Sztuki Tańca jest zadedykowana zmarłym w tym roku: wybitnej badaczce dr Grażynie Dąbrowskiej i wybitnemu choreologowi Romanowi Arndtowi.

 

Koncepcja, reżyseria: Hanna Raszewska

Obsada: Aleksandra Kleinrok, Anna Opłocka, Zuzanna Pałka, Hanna Raszewska, Eliza Rudzińska, Małgorzata Skoczelas

 

W ciągu dnia organizatorzy zapraszają również do udziału w warsztatach tanecznych.

Więcej informacji

 

Bilety w cenie 20 zł za dwa spektakle do nabycia w kasie Mazowieckiego Instytutu Kultury oraz na stronie: http://bilety.mik.waw.pl/

 

Więcej o spektaklach i warsztatach: http://centrumsztukitanca.org, http://facebook.com/cstwarszawa

 

***

 

 Od września do grudnia 2016 w Mazowieckim Instytucie Kultury gości Centrum Sztuki Tańca z programem EKSPRESJE. W ramach tego projektu odbywają się spektakle, warsztaty, wystawy i debaty poświęcone tańcowi.  EKSPRESJE to regularna prezentacja i promocja warszawskich artystów związanych z tańcem – profesjonalnych  i rozpoznawalnych już twórców z dorobkiem oraz tancerzy i choreografów rozpoczynających karierę.

 

Centrum Sztuki Tańca w Warszawie to projekt pilotażowy, mający na celu budowanie stałego miejsca związanego z tańcem współczesnym i sztukami pokrewnymi. Ogólna wizja projektu została wypracowana przez Komisję Dialogu Społecznego ds. Tańca, a oferentami zostały trzy wytypowane organizacje reprezentujące środowisko, które odpowiadać będą za realizację powierzonego zadania: Fundacja ART_committed, Fundacja Artystyczna PERFORM, Fundacja Rozwoju Teatru „NOWA FALA”.

 

Partnerem projektu jest Mazowiecki Instytut Kultury.

Organizatorem EKSPRESJI jest Centrum Sztuki Tańca w Warszawie skupiające organizacje taneczne NGO.

Projekt finansowany jest przez Miasto Stołeczne Warszawa.

 

Centrum Sztuki Tańca logo (miniaturka)

 

MIK logo (miniaturka)Zakochaj się w Warszawie - logo finansowanie (miniaturka)

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close