Wersja do druku

Udostępnij

W ramach VI odsłony programu EKSPRESJE, realizowanego przez Centrum Sztuki Tańca w Warszawie, w środę 30 listopada 2016 w Mazowieckim Instytucie Kultury (ul. Elektoralna 12) odbędzie się prezentacja dwóch spektakli O godz. 19.00 Renata Piotrowska-Auffret pokaże spektakl Śmierć. Ćwiczenia i wariacje. Będzie to wyjątkowa okazja, ponieważ w przedstawieniu zamiast samej choreografki wystąpi Maria Stokłosa. W swoim spektaklu choreografka z dystansem i humorem, konfrontuje doświadczenie śmierci z teatrem – zgodnie z myślą Peggy Phelan, dla której teatr jest miejscem, gdzie społeczeństwo „przygotowuje się na stratę, a w szczególności na śmierć”.

 

O godz. 20.30 w Mazurkach tancerze wystąpią wspólnie z pianistą i kompozytorem Marcinem Maseckim. W spektaklu udział biorą: Kaya Kołodziejczyk, Małgorzata Haduch, Ilona Trybuła, Paweł Grala.

 

 

Więcej o prezentacjach:

 

Śmierć. Ćwiczenia i wariacje

Śmierć jest doświadczeniem, które nie może być opowiedziane. Jest granicą, po przekroczeniu której nie ma powrotu. 

usiłując wprost zainscenizować spotkanie ze śmiercią, choreografka gromadzi różne scenariusze składające się na performatywny dyptyk, w trakcie którego podróżuje przez wieki (nie)doświadczania śmierci i korzysta z artystycznych, kulturowych i społecznych reprezentacji tego ostatecznego doświadczenia.

 

Wychodząc od obserwacji, że współczesne ciało bardziej niż kiedykolwiek neguje własną śmiertelność, a medialnej wszechobecności umierania towarzyszy chęć wymazania śmierci z codziennego życia, artystka zwraca się w stronę niektórych historycznych zjawisk i fantazmatów związanych z problematyką śmierci, takich jak średniowieczna ikonografia danse macabre, rytuał, personifikacja kostuchy, makabryczna estetyka gore czy petite mort erotyki. Raz za razem kreując spotkanie ze śmiercią, wciągając ją w choreografię jak nieuchwytną partnerkę, Piotrowska bada współczesne rozumienie umierania lub jego brak.

Koncept, choreografia: Renata Piotrowska-Auffret
Wykonanie: Maria Stokłosa
Dramaturgia: Bojana Bauer
Światło: Ewa Garniec
Produkcja: Fundacja Burdąg
Partnerzy: Centrum w Ruchu, Wawerskie Centrum Kultury, Centrum Sztuki Współczesnej – Sala Laboratorium, Narodowe Centrum Tańca w Paryżu, La Briqueterie – CDC du Val-de-Marne, Teatr Soho z Warszawy, STSpot w Jokohamie, Art Stations Foundation z Poznania
Premiera: październik 2014
Specjalne podziękowania dla Michała Kurkowskiego, Joanny Leśnierowskiej, Uli Zerek i Teatru Ochoty z Warszawy.

 

Mazurki

 

Od artystów: Marcin Masecki improwizuje mazurki, odnosząc się do ich tradycyjnej formy, my-tancerze, improwizujemy Mazurki, nie odnosząc się do tradycyjnej formy tego tańca. Wskakujemy w nie, konfrontując z naszym, współczesnym doświadczeniem tańca, choreografii, ciała, myślenia i intuicji. To są nasze Mazurki, gdzie niezależność i współczesność spotyka się z historią. To spotkanie jest przyjemnym, głębokim oddechem.

 

***

 

W ciągu dnia organizatorzy zapraszają również do udziału w warsztatach tanecznych.

Więcej informacji 

 

Bilety w cenie 20 zł za dwa spektakle do nabycia w kasie Mazowieckiego Instytutu Kultury oraz na stronie: http://bilety.mik.waw.pl/

 

Więcej o spektaklach i warsztatach: http://centrumsztukitanca.org, http://facebook.com/cstwarszawa

 

***

 

 Od września do grudnia 2016 w Mazowieckim Instytucie Kultury gości Centrum Sztuki Tańca z programem EKSPRESJE. W ramach tego projektu odbywają się spektakle, warsztaty, wystawy i debaty poświęcone tańcowi.  EKSPRESJE to regularna prezentacja i promocja warszawskich artystów związanych z tańcem – profesjonalnych  i rozpoznawalnych już twórców z dorobkiem oraz tancerzy i choreografów rozpoczynających karierę.

 

Centrum Sztuki Tańca w Warszawie to projekt pilotażowy, mający na celu budowanie stałego miejsca związanego z tańcem współczesnym i sztukami pokrewnymi. Ogólna wizja projektu została wypracowana przez Komisję Dialogu Społecznego ds. Tańca, a oferentami zostały trzy wytypowane organizacje reprezentujące środowisko, które odpowiadać będą za realizację powierzonego zadania: Fundacja ART_committed, Fundacja Artystyczna PERFORM, Fundacja Rozwoju Teatru „NOWA FALA”.

 

Partnerem projektu jest Mazowiecki Instytut Kultury.

Organizatorem EKSPRESJI jest Centrum Sztuki Tańca w Warszawie skupiające organizacje taneczne NGO.

Projekt finansowany jest przez Miasto Stołeczne Warszawa.

 

Centrum Sztuki Tańca logo (oryginał)MIK logo (miniaturka)Zakochaj się w Warszawie - logo finansowanie (miniaturka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close