
okładka książki "Taniec w Warszawie. Społeczeństwo, edukacja, kultura"
W poniedziałek 26 listopada o godz. 17.30 Centrum Sztuki Tańca w Warszawie zaprasza do Domu Kultury Kadr (ul. Gintrowskiego 32) na premierę pierwszej publikacji pokonferencyjnej CST Taniec w Warszawie Społeczeństwo, edukacja, kultura pod redakcją Hanny Raszewskiej-Kursy. Monografia powstała jako efekt Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Taniec w Warszawie. Społeczeństwo, edukacja, kultura”, która odbyła się w dniach 22-24 kwietnia 2018 roku w ramach programu Centrum Sztuki Tańca w Warszawie 2017-2019. Bezpośrednio po premierze książki goście wydarzenia przejdą na spektakl Ogrody opuściły swoje drzewa Teatru Limen Butoh (godz. 19.00).
Premiera będzie okazją do spotkania i rozmowy z kuratorami, teoretykami tańca, autorami tekstów, pomysłodawcami projektów i artystami działającymi także na polu teorii tańca:
Hanna Raszewska Kursa – kuratorka i redaktorka publikacji pokonferencyjnej opowie o pierwszej publikacji CST w całości poświęconej edukacji tanecznej w Warszawie, a także o regularnych warsztatach pisania o tańcu w CST.
Julia Hoczyk – redaktorka prowadząca portal taniecPOLSKA.pl przedstawi swój punkt widzenia dotyczący celowości i potrzeby prowadzenia rozmów z widzami i artystami po spektaklach.
Włodzimierz Neurbut – krytyk teatralny opowie o jednym z artykułów zamówionych przez CST dotyczącym warszawskich edukatorów tańca.
Małgorzata Matuszewska opowie o swoim autorskim projekcie Taniec w bibliotece – La Danza i el Baile w ramach laboratoriów środowiskowych w CST.
Anna Piotrowska wypowie się o indywidualnych metodach pracy artystycznej, które w 2019 roku przy współpracy CST zostaną wydane w formie książki.
Spotkanie poprowadzi kuratorka działań edukacyjnych i społecznych w Centrum Sztuk Tańca w Warszawie, Paulina Święcańska.
Taniec w Warszawie Społeczeństwo, edukacja, kultura
Wydawcy: Fundacja Artystyczna PERFORM / Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’
Redakcja i korekta: Hanna Raszewska-Kursa (redaktorka monografii)
Korekta, indeks: Zofia Żółtek
Korekta: Agata Życzkowska
Spisanie dyskusji: Dorota Irena Procharska
Recenzja: dr Marianna Jasionowska
Projekt okładki: Ewa Miłuńska
Na okładce: mufmi teatr tańca, z GÓRY na DÓŁ, chor. Anna Piotrowska, fot. Mirela Baciak
Spotkanie zaplanowane jest do godz. 19.00, po czym goście przejdą na spektakl-operę butoh Ogrody opuściły swoje drzewa Teatru Limen Butoh w reżyserii i choreografii Sylwii Hanff oraz choreografii Marka Kowalskiego.
„Próbujemy dotknąć tęsknoty na granicy wytrzymałości i odnaleźć jej inny wymiar. Czy lament jest beznadziejną próbą zaspokojenia nieokreślonej tęsknoty i magicznym zabiegiem mającym przywrócić stan sprzed straty? Czy może być „przejściem” i odnalezieniem nowego sensu? Każdy performans może dać inną odpowiedź, każdy będzie lustrem. Tytuł spektaklu pochodzi z poezji J. Przybosia i w naszej interpretacji odzwierciedla obecny stan świata”.
Sylwia Hanff
Opera butoh – utwór na mezzosopran, wiolonczelę, elektronikę, wideo i dwójkę performerów butoh.
Inspiracją dla artystów była rytualna funkcja lamentu, jego wymiar absolutny jako pieśni mającej moc transformującą. Momentu transgresji twórcy poszukują w dekonstrukcji jego klasycznej formy operowej, w zderzeniu ze współczesną kompozycją i improwizacją muzyczną oraz z tańcem butoh.
W sferze zainteresowań Teatru Limen Butoh jest zarówno indywidualne doświadczenie straty, jak i poczucie zagubienia i opuszczenia charakteryzujące świat współczesnego człowieka.
W spektaklu wykorzystano fragmenty Lamentu Ariadny C. Monteverdi’ego, Lamentu Dydony H. Purcell’a, Hor ch’è tempo di dormire Tarquinio Merula.
——————–
Organizatorzy projektu CST: Fundacja Artystyczna PERFORM oraz Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / HOTELOKO movement makers
Projekt CST współfinansuje m.st. Warszawa
Partner projektu CST: Dom Kultury Kadr
Współpraca: Centrum w Ruchu, Fundacja Burdąg, Fundacja B’cause, Fundacja Ciało/Umysł, Fundacja Ciało się, Fundacja Movementum/Warsaw Dance Department, Fundacja „Myśl w Ciele” / Warszawska Pracownia Kinetograficzna, Fundacja Rozwoju Tańca „Eferte” / Mufmi Teatr Tańca, Fundacja Scena Współczesna / Teatr Tańca Zawirowania, Fundacja Sztuka i Współczesność, Fundacja Sztuki Tańca, Fundacja Tradycji i Transformacji Sztuki / Teatr Tańca NTF, Stowarzyszenie „Akademia Umiejętności Społecznych”/ Teatr Limen Butoh, Stowarzyszenie i Kolektyw Artystyczny Format ZERO, Stowarzyszenie Ja Ja Ja Ne Ne Ne / TukaWach, Stowarzyszenie Strefa Otwarta / Warszawski Teatr Tańca, Stowarzyszenie Sztuka Nowa / ZASP – Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji
Patronat medialny: portal taniecPOLSKA.pl, TVP Kultura, RDC, portal e-teatr, teatr dla was, portal teatralia.com.pl, miesięcznik TEATR, kwartalnik TANIEC, Warsawholic, Notes na 6 tygodni, Going.
Centrum Sztuki Tańca w Warszawie
Siedziba 2017-2019: Dom Kultury Kadr
ul. Przemysława Gintrowskiego 32
02-697 Warszawa
Dokładny program i szczegółowe informacje na stronach:
www.centrumsztukitanca.eu
http://www.dkkadr.waw.pl/k/repertuar/
Facebook: www.facebook.com/cstwarszawa
Instagram: https://www.instagram.com/centrumsztukitancacst/
Twitter: https://twitter.com/CSTwWarszawie