Wersja do druku

Udostępnij

W poniedziałek 26 listopada o godz. 17.30 Centrum Sztuki Tańca w Warszawie zaprasza do Domu Kultury Kadr (ul. Gintrowskiego 32)  na premierę pierwszej publikacji pokonferencyjnej CST Taniec w Warszawie Społeczeństwo, edukacja, kultura pod redakcją Hanny Raszewskiej-KursyMonografia powstała jako efekt Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Taniec w Warszawie. Społeczeństwo, edukacja, kultura”, która odbyła się w dniach 22-24 kwietnia 2018 roku w ramach programu Centrum Sztuki Tańca w Warszawie 2017-2019. Bezpośrednio po premierze książki goście wydarzenia przejdą na spektakl Ogrody opuściły swoje drzewa Teatru Limen Butoh (godz. 19.00).

 

Premiera będzie okazją do spotkania i rozmowy z kuratorami, teoretykami tańca, autorami tekstów, pomysłodawcami projektów i artystami działającymi także na polu teorii tańca:

 

Hanna Raszewska Kursa – kuratorka i redaktorka publikacji pokonferencyjnej opowie o pierwszej publikacji CST w całości poświęconej edukacji tanecznej w Warszawie, a także o regularnych warsztatach pisania o tańcu w CST.

 

Julia Hoczyk – redaktorka prowadząca portal taniecPOLSKA.pl przedstawi swój punkt widzenia dotyczący celowości i potrzeby prowadzenia rozmów z widzami i artystami po spektaklach.

 

Włodzimierz Neurbut – krytyk teatralny opowie o jednym z artykułów zamówionych przez CST dotyczącym warszawskich edukatorów tańca.

 

Małgorzata Matuszewska opowie o swoim autorskim projekcie Taniec w bibliotece – La Danza i el Baile w ramach laboratoriów środowiskowych w CST.

 

Anna Piotrowska wypowie się o indywidualnych metodach pracy artystycznej, które w 2019 roku przy współpracy CST zostaną wydane w formie książki.

 

Spotkanie poprowadzi kuratorka działań edukacyjnych i społecznych w Centrum Sztuk Tańca w Warszawie, Paulina Święcańska.

 

Taniec w Warszawie Społeczeństwo, edukacja, kultura 

 

Wydawcy: Fundacja Artystyczna PERFORM / Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’

Redakcja i korekta: Hanna Raszewska-Kursa (redaktorka monografii)

Korekta, indeks: Zofia Żółtek

Korekta: Agata Życzkowska

Spisanie dyskusji: Dorota Irena Procharska

Recenzja: dr Marianna Jasionowska

Projekt okładki: Ewa Miłuńska

Na okładce: mufmi teatr tańca, z GÓRY na DÓŁ, chor. Anna Piotrowska, fot. Mirela Baciak

 

Spotkanie zaplanowane jest do godz. 19.00, po czym goście przejdą na spektakl-operę butoh Ogrody opuściły swoje drzewa Teatru Limen Butoh w reżyserii i choreografii Sylwii Hanff oraz choreografii Marka Kowalskiego.

 

„Próbujemy dotknąć tęsknoty na granicy wytrzymałości i odnaleźć jej inny wymiar. Czy lament jest beznadziejną próbą zaspokojenia nieokreślonej tęsknoty i magicznym zabiegiem mającym przywrócić stan sprzed straty? Czy może być „przejściem” i odnalezieniem nowego sensu? Każdy performans może dać inną odpowiedź, każdy będzie lustrem. Tytuł spektaklu pochodzi z poezji J. Przybosia i w naszej interpretacji odzwierciedla obecny stan świata”.

Sylwia Hanff

 

Opera butoh – utwór na mezzosopran, wiolonczelę, elektronikę, wideo i dwójkę performerów butoh.

 

Inspiracją dla artystów była rytualna funkcja lamentu, jego wymiar absolutny jako pieśni mającej moc transformującą. Momentu transgresji twórcy poszukują w dekonstrukcji jego klasycznej formy operowej, w zderzeniu ze współczesną kompozycją i improwizacją muzyczną oraz z tańcem butoh.

 

W sferze zainteresowań Teatru Limen Butoh jest zarówno indywidualne doświadczenie straty, jak i poczucie zagubienia i opuszczenia charakteryzujące świat współczesnego człowieka.

 

W spektaklu wykorzystano fragmenty Lamentu Ariadny C. Monteverdi’ego, Lamentu Dydony H. Purcell’a, Hor ch’è tempo di dormire Tarquinio Merula.

 

więcej o spektaklu

 

——————–

Organizatorzy projektu CST: Fundacja Artystyczna PERFORM oraz Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / HOTELOKO movement makers

 

Projekt CST współfinansuje m.st. Warszawa

 

Partner projektu  CST: Dom Kultury Kadr

 

Współpraca: Centrum w Ruchu, Fundacja Burdąg, Fundacja B’cause, Fundacja Ciało/Umysł, Fundacja Ciało się, Fundacja Movementum/Warsaw Dance Department, Fundacja „Myśl w Ciele” / Warszawska Pracownia Kinetograficzna, Fundacja Rozwoju Tańca „Eferte” / Mufmi Teatr Tańca, Fundacja Scena Współczesna / Teatr Tańca Zawirowania, Fundacja Sztuka i Współczesność, Fundacja Sztuki Tańca, Fundacja Tradycji i Transformacji Sztuki / Teatr Tańca NTF, Stowarzyszenie „Akademia Umiejętności Społecznych”/ Teatr Limen Butoh, Stowarzyszenie i Kolektyw Artystyczny Format ZERO, Stowarzyszenie Ja Ja Ja Ne Ne Ne / TukaWach, Stowarzyszenie Strefa Otwarta / Warszawski Teatr Tańca, Stowarzyszenie Sztuka Nowa / ZASP – Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji

 

Patronat medialny: portal taniecPOLSKA.pl, TVP Kultura, RDC, portal e-teatr, teatr dla was, portal teatralia.com.pl, miesięcznik TEATR, kwartalnik TANIEC,  Warsawholic, Notes na 6 tygodni, Going.

 

Centrum Sztuki Tańca w Warszawie

 

Siedziba 2017-2019: Dom Kultury Kadr

ul. Przemysława Gintrowskiego 32

02-697 Warszawa

 

Dokładny program i szczegółowe informacje na stronach:

www.centrumsztukitanca.eu
http://www.dkkadr.waw.pl/k/repertuar/

Facebook: www.facebook.com/cstwarszawa

Instagram: https://www.instagram.com/centrumsztukitancacst/

Twitter: https://twitter.com/CSTwWarszawie

 

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close