Wersja do druku

Udostępnij

W czwartek, 30 maja o godz. 19.00 Centrum Sztuki Tańca w Warszawie zaprasza na pokaz finałowy projektu animacji dla młodzieży Podaj dalej / taniec programu animacji kulturalnej skierowanego do młodzieży w wieku 13-18 lat, mającego na celu edukację społeczną i upowszechnianie idei społeczeństwa obywatelskiego za pomocą technik tanecznych i performatywnych.

 

 

Przedmiotem projektu Podaj dalej / taniec są artystyczne warsztaty dla grup młodzieży w wieku 13-18 lat, wywodzących się z różnych środowisk społecznych i kulturalnych. Projekt PODAJ DALEJ (www.podajdalej.waw.pl) realizowany jest od 2012 roku i cieszy się niegasnąnym entuzjazmem zarówno  wśród jego uczestników i pedagogów, jak i wśród widzów pokazów projektu – tych młodszych i tych starszych. Znalazł się w finale konkursu na najlepszą warszawską inicjatywę pozarządową S3KTOR 2012 w kategorii Kultura.

 

W edycji realizowanej dla Centrum Sztuki Tańca w Warszawie pt.: Podaj dalej / taniec biorą udział dwie grupy młodzieżowe prowadzone różnymi technikami:

 

Grupa młodzieżowa Sztuki Nowej w wieku 13-18 lat (prowadzenie Dawid Żakowski / Sztuka Nowa Kolektyw; technika teatru fizycznego) – młodzi, zdolni performerzy wybrani do projektu w drodze castingu. Są to osoby zajmujące się teatrem, tańcem współczesnym, performansem oraz młodą dramaturgią.

 

Grupa młodzieżowa HOTELOKO – młodzież w wieku 14-17 lat (prowadzenie Agata Życzkowska / Hoteloko movment makers; technika performansu) – młodzi, zdolni tancerze i performerzy, wybrani do projektu w drodze castingu. Są to osoby tańczące taniec współczesny, jazz, modern, trenujące akrobatykę oraz taniec towarzyski m.in. w formacji MBB.

 

Grupy prowadzone są różnorodnymi technikami przez trzech doświadczonych instruktorów, wywodzących się z dwóch organizacji pozarządowych, działających w Warszawie i na terenie całej Polski, które współtworzą formułę tego projektu: Stowarzyszenie Sztuka Nowa oraz Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’.

 

Sztuka Nowa to kolektyw artystyczny poruszający się w obszarach performansu, tańca i działań społecznych. Od 11 lat pracuje nad przekraczaniem granic teatru fizycznego, skupia się na odkrywaniu i badaniu nowych form ekspresji. Do swoich działań artystycznych zaprasza profesjonalistów i amatorów teatru z różnych grup społecznych. Kolektyw Sztuka Nowa to zespół składający się z członkiń i członków Stowarzyszenia Sztuka Nowa, prowadzony przez Dawida Żakowskiego.

 

HOTELOKO movement makers to kolektyw, który wyłonił się w 2016 roku z powstałego w 2011 roku Teatru HOTELOKO, którego założycielką jest aktorka, reżyserka i producentka Agata Życzkowska. Od tego momentu artystka tworzy go wraz z choreografami: Wojciechem Grudzińskim oraz Magdaleną Przybysz, poruszając się głównie w obszarze nowej choreografii i eksperymentu tanecznego. Wspólnie realizują oni projekty artystyczne, edukacyjne i społeczne. Głównym narzędziem opowiadania jest ruch, choć zespół śmiało wplata w swoje performansy również muzykę i słowa. HOTELOKO realizuje spektakle, które dotykają rzeczywistości, dramaturgia powstaje z inspiracji dzisiejszym światem w Polsce i za granicą. Tematy takie jak wspólnota, wolność, miasto, tolerancja, równouprawnienie, edukacja są najbliższe artystom.

 

Prowadzący: Dawid Żakowski, Agata Życzkowska, Ewelina Sobieraj

Wykonanie: Grupa młodzieżowa Sztuki Nowej, Grupa młodzieżowa HOTELOKO movement makers

Produkcja: Stowarzyszenie Sztuka Nowa

Współpraca: Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’, Sochaczewskie Centrum Kultury, Lub/Lab

Czas trwania pokazu finałowego: ok. 40 min

 

Wstęp wolny

Rezerwacja bezpłatnych zaproszeń: biuro@centrumsztukitanca.eu

 

Po spektaklu organizatorzy zapraszają na spotkanie artystów z widzami, które poprowadzi Agata Życzkowska.

 

 

Dawid Żakowski

Reżyser, aktor i pedagog teatralny. Jest współzałożycielem Stowarzyszenia Sztuka Nowa (sztukanowa.pl) i Pracowni Teatru Fizycznego, działającej w przestrzeni laboratoryjnej LUB/LAB w Warszawie. W ramach działań Stowarzyszenia i Pracowni TF prowadzi profesjonalne badania technik teatralnych i praktyki w dziedzinie międzynarodowej wymiany teatralnej. W latach 1997-2007 współpracował z Piotrem Borowskim jako aktor i asystent reżysera. Biorąc udział w jego spektaklach (Północ, Człowiek, Henryk. Hamlet. Hospital) występował m. in. w Paryżu, Lille, Berlinie, Dusseldorfie, Moskwie, Montevideo, Caracas, Belo Horizonte, Sao Paulo, Neapolu, Palermo, Florencji, Zurychu. Jako aktor współpracował również z Teatrem Pieśń Kozła we Wrocławiu, NeTTeatre w Lublinie. W ostatnich latach pracy twórczej realizuje projekty o charakterze interdyscyplinarnym, w ramach których wyreżyserował m. in. spektakle: Sylwia:Medea, Moja wolność – Moja niepodległość, Warsaw: in Between, Mapy Pamięci, ARTYSTA. Mechanika ucieczki, Badania solarystyczne 2.0, Orfeo’70, Turyści, Pompa Funebris. Jest współautorem czterech projektów z zakresu edukacji artystycznej i kulturalnej, kierowanych do młodzieży: W poszukiwaniu tożsamości, PODAJ DALEJ – teatralna platforma wymiany technik, Młodzi solaryści i Turyści. Jako pedagog teatralny prowadzi stałe zajęcia dla studentów aktorStudia Romy Gąsiorowskiej w Warszawie, dla młodzieży w CPK w dzielnicy Praga Południe w Warszawie oraz dla profesjonalistów Kurs TF w ramach Centrum Artystycznego Lubelska 30/32. Od 2012 roku pracuje jako kurator ds. teatru w Sochaczewskim Centrum Kultury, gdzie zrealizował spektakle z młodzieżą w odniesieniu do lokalnych historii: Noce sióstr Bronte (2012), Alicja w krainie czarów (2013), Kryształowa powłoka (2014), Wiosna (2015), Sen nocy letniej (2016), Fabryka (2017), Dybuk (2018). Od 2008 roku współrealizuje również międzynarodowe projekty badawcze: Drought (Limassol – Warszawa), Lift Off (Berlin – Frankfurt – Warszawa), Regula contra Regulam (Mediolan – Wrocław – Warszawa), If it was my street (Gorlitz – Rennes – Warszawa), Taburopa (Lizbona – Kolonia – Bruksela – Warszawa).

 

Agata Życzkowska

Aktorka, performerka, reżyserka, dramaturżka, producentka. Absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (2001). Od początku związana z teatrem fizycznym, m.in. brała udział w projektach Eugenio Barby i Odin Teatret. Grała w wielu spektaklach współpracując m.in. z takimi choreografami i reżyserami jak Jérôme Bel, Anna de Manincor/ZimmerFrei, Thomas Harzem, Paweł Szkotak, Iwona Kempa, Paweł Paszta. Przez kilka lat współpracowała z Fundacją Ciało/Umysł jako koordynatorka i producentka Festiwalu Ciało/Umysł oraz Warszawskiej Sceny Tańca. Była także Redaktor Naczelną pisma społeczno-kulturalnego RAZEM. Świat w naszych oczach. Dyrektorka Centrum Sztuki Tańca w Warszawie i prezeska Fundacji Rozwoju Teatru NOWA FALA. Jest założycielką Teatru HOTELOKO movement makers (2011), gdzie zrealizowała jako producentka, aktorka i reżyserka kilkanaście spektakli, m.in. wyreżyserowała trzy spektakle we współpracy z choreografką i tancerką Magdaleną Przybysz: frau / mujer / femme, #moiprzyjacieletancza, Absolutely Fabulous Dancers oraz spektakl dla dzieci i młodzieży DARKLENA we współpracy z choreografem i tancerzem Wojciechem Grudzińskim. 

 

Ewelina Sobieraj

Aktorka teatru tańca. Studentka V roku Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Uczestniczka licznych warsztatach w wielu technikach tanecznych, takich jak: taniec współczesny, polska technika tańca współczesnego, floor work, hip-hop, house, voguing, wacking, locking, popping, dancehall, salsa i breakdance. Brała udział w spektaklu plenerowym Galop Sopockiego Teatru Tańca. W trakcie studiów podjęła pracę z Rafałem Urbackim przy spektaklach Bloki i Familoki – Elektro kabaret, Erynie niech zostaną za drzwiami (performans wchodzący w skład wydarzenia Długi obieg w Teatrze Starym) oraz Gatunki Chronione (dokument performatywny). Wraz z kolegami z roku była współtwórczynią projektów Wilk z Wulfrath oraz Les intelligent , których producentem i opiekunem był Brian Michaels w ramach festiwalu Biennale 2017. Etiuda teatru tańca KOD w jej reżyserii i choreografii była prezentowana na festiwalach ProContra (Festiwal Teatrów Niezależnych w Szczecinie) oraz FamaFestiwal, gdzie dostała nagrodę w kategorii Widowiska Sceniczne. Ponadto ma za sobą dyplom taneczny, będący  spektaklem teatru tańca pt. Bezdech w choreografii i reżyserii Sylwii Hefczyńskiej-Lewandowskiej oraz dyplom aktorski w reżyserii Jerzego Stuhra pt.  Bal manekinów. Ostanie działania obejmują performance w cyklu Daframestracja grupy LASEM oraz udział w projekcie Re: Rosas, kończący jednocześnie wystawę & w Muzeum Sztuki w Łodzi. Kuratorem wystawy był Thibaut de Ruyter, a choreografką Izabela Szostak. Współpracuje z Dawidem Żakowskim przy projekcie PODAJ DALEJ.

 

www.podajdalej.waw.pl

www.sztukanowa.pl

www.fundacjarozwojuteatru.pl/hoteloko

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close