Wersja do druku

Udostępnij

5 grudnia o godz. 19.00 Centrum Sztuki Tańca w Warszawie zaprasza na premierę spektaklu Axiom of Choice HOTELOKO movement makers według koncepcji, w choreografii i wykonaniu Agaty Życzkowskiej i Mirka Woźniaka. Premeira odbędzie się w tegorocznej siedzibie CST, Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie (ul. Elektoralna 12).

 

Impulsem do powstania spektaklu jest matematyczna teoria – aksjomat wyboru, nad którą polscy naukowcy pracowali w okresie międzywojennym. Tytułowy axiom of choice to idea mówiąca o istnieniu niepustych zbiorów rozłącznych, dla których występuje wspólny zbiór, tzw. selektor. Zawiera on dokładnie po jednym zgodnym elemencie z każdego z tych zbiorów.

 

Ta definicja zostaje przetworzona przez pryzmat tożsamości artystów w aspekcie społecznym i choreograficznym. Selektory, które wybierają, to łączące ich wątki wspólne jak pokolenie, grupa krwi czy zapach mandarynek z dzieciństwa. Ludzie z dwóch różnych światów mogą być sobie bliżsi, niż mogliby sądzić. Zbiory wspólne i zbiory rozłączne tworzą pewnik wyboru. Wspólne odkrycia oparte o analizę zbiorów i liczb budują bliskość, a ta rozumiana jako organiczna potrzeba, wiedzie ku intymności. To pozwala na wzajemny, głęboki wgląd w osobiste historie każdego z artystów, którzy zanurzają się we wzajemnej perspektywie, co owocuje mnogością pojawiania się wspólnych zbiorów – selektorów. Te zaś nierzadko demaskują najskrytsze pragnienia i lęki.

 

Choreografia powstaje ze zderzenia elementów Ruchu Autentycznego z retrospektywą scenicznych wcieleń i wspomnień performerów. Działanie budzi się na skutek skojarzeń z zapachami, które traktowane są jako swoista kapsuła czasu. Przenikanie się synkretycznych środków wyrazu, charakterystyczne dla kolektywu HOTELOKO movement makers, tworzy mozaikową strukturę performansu w wykonaniu Mirka Woźniaka i Agaty Życzkowskiej.

 

Koncepcja: Agata Życzkowska

Choreografia, reżyseria, dramaturgia: Mirek Woźniak, Agata Życzkowska

Wykonanie: Mirek Woźniak, Agata Życzkowska

Wideo: Wojtek Kaniewski

Foto: Marta Ankiersztejn

Produkcja: Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’

Koprodukcja: Centrum Sztuki Tańca w Warszawie

Partner: Mazowiecki Instytut Kultury

Organizatorzy projektu CST: Fundacja Artystyczna PERFORM, Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / HOTELOKO movement makers

Patronat medialny: portal taniecPOLSKA.pl, TVP Kultura, RDC, e-teatr.pl, miesięcznik „TEATR”, Teatr dla Wszystkich, „TANIEC”, Warsawholic, Notes na 6 tygodni, Going

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa

 

Po spektaklu odbędzie się spotkanie artystów z widzami. Prowadzenie: Julia Hoczyk

 

Bilety: 20 zł

 

 

Agata Życzkowska

Aktorka, performerka, reżyserka, dramaturżka, producentka. Absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (2001). Jest współorganizatorką projektu Centrum Sztuki Tańca w Warszawie oraz założycielką kolektywu HOTELOKO movement makers. Od początku związana z teatrem fizycznym w działaniach na pograniczu teatru, tańca i performansu: m.in. brała udział w spektaklu The SHOW MUST GO ON chor. Jérôme Bel. Zrealizowała spektakle frau / mujer / femme (2016) w choreografii Magdaleny Przybysz oraz Darklena (2018) i frau blush (2018) w choreografii Wojciecha Grudzińskiego oraz jest autorką dramaturgii i reżyserką trzech spektakli performatywnych w koncepcji i choreografii Magdaleny Przybysz: #moiprzyjacieletancza (2016), Absolutely Fabulous Dancers (2017) oraz Insta Show (2018).

 

Mirek Woźniak

Tancerz, wokalista, aktor musicalowy, choreograf, performer. Magister Warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego na kierunku Wychowanie Fizyczne. Uczeń warsztatowy m.in. Barbary Sier-Janik, Ewy Głowackiej, Henryka Jeża, Iwony Olszowskiej. Mistrz Polski w tańcu sportowym i aerobiku sportowym – reprezentant Polski na Mistrzostwach Świata w Helsinkach. Absolwent studiów podyplomowych Coachingu i Mentoringu w Laboratorium Psychoedukacji w Warszawie. Współtwórca kolektywu artystycznego Kompania Primavera wraz z Izą Szostak, Ramoną Nagabczyńską, Anną Hop, Szymonem Osińskim, pod kierownictwem Dariusza Lewandowskiego, w ramach którego wystąpił w spektaklach Kofta w Teatrze Buffo, Ostatnie takie lato w Teatrze Muzycznym w Gdyni, Poczekalnia w Teatrze Prochoffnia, Madryt 03 w Teatrze Prochoofnia, Panny z Wilka w Teatrze Studio. Zrealizował choreografie m.in. do performansów A kontra M, Woźniak/Łosik oraz spektakli Orfeusz i Euredyka i Kraina Niczyja.

 

***

 

Kolektyw HOTELOKO movement makers wyłonił się w 2016 roku z powstałego w 2011 roku Teatru HOTELOKO, którego założycielką jest aktorka, reżyserka i producentka Agata Życzkowska. Od tego momentu artystka tworzy go wraz z choreografką Magdaleną Przybysz, współpracując także z choreografem Wojciechem Grudzińskim. Artyści poruszają się głównie w obszarze nowej choreografii i eksperymentu tanecznego. Wspólnie realizują projekty artystyczne, edukacyjne i społeczne. Cechą charakterystyczną prac HOTELOKO movement makers jest nieprzewidywalność i angażowanie widzów do udziału w spektaklach.

 

http://www.fundacjarozwojuteatru.pl/hoteloko

www.facebook.com/HOTELOKO

www.centrumsztukitanca.eu

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close