Wersja do druku

Udostępnij

7 marca o godz. 19.00 Centrum Sztuki Tańca w Warszawie zaprasza na premierę spektaklu Pauliny Święcańskiej i Marka Klajdy EXIT. Premiera, tak jak pozostałe wydarzenia CST w 2019 roku, odbędzie w Mazowieckim Instytucie Kultury przy ul. Elektoralnej 12. Po spektaklu organizatorzy zapraszają na rozmowę, którą poprowadzi Julia Hoczyk.

 

O spektaklu:

 

EXIT to wyjście, odejście, zmiana. Nie jest ważne, dokąd te drzwi prowadzą. Ważne, że trzeba przez nie przejść. EXIT to patrzenie ku nowemu i powolne pozostawianie starego za sobą. Co zostaje za nami? Przekleństwa niewinności, Wichrowe wzgórza i Spragnieni miłości. Czasami to wyjście jest bolesne, traumatyczne i smutne, a czasami kojące i uwalniające. Każdy z twórców spektaklu zaznaczył w nim swoją osobistą historię końca. Teraz czas na widza. Czy także przeżywa taki moment? Może znajdzie w sobie odwagę, aby ten czas rozpocząć. A może to już za nim… Wychodzenie, kończenie, EXIT.

 

Koncepcja, choreografia i wykonanie: Paulina Święcańska i Marek Klajda
Plakat i wideo:
Piotr Janowczyk
Światło: Romuald Woźniak
Muzyka: kolaż
Kostiumy: Katarzyna Silewicz
Premiera: 7 marca 2019, Centrum Sztuki Tańca w Warszawie / Mazowiecki Instytut Kultury

 

czas trwania: 40 minut

 

 

Paulina Święcańska

Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia na wydziale rytmiki oraz studiów I stopnia na kierunku Animacja Kultury i Sportu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Pedagożka i instruktorka tańca współczesnego, uznana przez Narodowe Centrum Kultury. Absolwentka kulturoznawstwa w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej w Warszawie oraz kinetografii R. Labana w Instytucie Choreologii w Poznaniu. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku Menadżer Kultury oraz Produkcji Teatralnej Uniwersytetu Łódzkiego. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutu Muzyki i Tańca, a także programu Stary Browar Nowy Taniec Fundacji Art Stations Foundation. Autorka tekstów i referentka międzynarodowych publikacji naukowych na temat tańca w Pradze Czeskiej, Bilbao i Lizbonie. Obecnie współtworzy Fundację Artystyczną PERFORM, poprzez którą realizuje projekty artystyczne, społeczne i edukacyjne, pracując z artystami różnych kierunków i profesji.

 

Marek Klajda

Na co dzień przedsiębiorca i Konsul Honorowy Republiki Mauritiusu. Jego największa pasja to ruch. Od ponad 30 lat trenuje oraz uczy wushu i qigong. Dwukrotny mistrz Polski wushu. Woził nieustannie swoje córki na tańce. W końcu się tym znudził i pewnego razu po prostu dołączył do zajęć. I tak już zostało. Zajmuje się kontakt improwizacją oraz techniką Modal Underground, współpracując z Thierrym Vergerem.

 

Piotr Janowczyk

Kurator, plastyk i historyk sztuki. Kieruje Pracownią Rejestracji Obrazu UW oraz Pracownią Ilustracji w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie. W przeszłości związany z ASP w Warszawie i Europejską Akademią Sztuki. Prowadzi cykle wykładów z historii kultury wizualnej, które doczekały się wersji radiowej w radiu TOKFM. Autor ponad 30 wielkoformatowych murali portretowych w Polsce i w Europie, w tym Galerii Osobowości Kultury Warszawy oraz Galerii Portretów na krakowskim Kazimierzu. W latach 2011-2017 odbywał podróż po Europie, realizując projekt „Street Art Summer”. Reżyser krótkich form filmowych i animowanych. Mówca TEDx 2017.

 

Romuald Woźniak

Uprawia rzeźbę, scenografię, instalacje przestrzenne, reżyserię światła. Od kilkunastu lat główne pole jego aktywności to spektakle teatru narracji wizualnej i działania performatywne. Zrealizował kilkadziesiąt autorskich spektakli będących sumą jego doświadczeń rzeźbiarskich, performerskich i scenograficznych. W spektaklach tych jest twórcą scenariuszy, reżyserem, scenografem, autorem koncepcji światła i ruchu. W 1993 roku wraz z Marcinem Jarnuszkiewiczem założył Teatr Academia, początkowo działający przy katedrze scenografii ASP, a od 1999 roku na warszawskiej Pradze, stając się ważnym punktem kultury alternatywnej w stolicy. Tu zrealizował swoje autorskie spektakle, a także popularyzował twórców z obszaru teatru tańca i narracji wizualnej. Teatr Academia zakończył działalność w 2018 roku. Romulad Woźniak jest profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pracował na Wydziałach Scenografii i Rzeźby. Prowadzi Pracownię Działań Przestrzennych. Piastował funkcje Prodziekana Wydziału Rzeźby i Kierownika Katedry Działań Przestrzennych.

 

Centrum Sztuki Tańca w Warszawie
Siedziba w 2019 roku: Mazowiecki Instytut Kultury

ul. Elektoralna 12
00-139 Warszawa

Organizatorzy projektu CST: Fundacja Artystyczna PERFORM, Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / HOTELOKO movement makers

Partner projektu 2016 i 2019: Mazowiecki Instytut Kultury

 

Współpraca: Centrum w Ruchu, Fundacja Burdąg, Fundacja B’cause, Fundacja Ciało/Umysł, Fundacja Ciało się, Fundacja Grab Art Foundation / h.art company, Fundacja Movementum/Warsaw Dance Department, Fundacja „Myśl w Ciele” / Warszawska Pracownia Kinetograficzna, Fundacja Rozwoju Tańca „Eferte” / Mufmi Teatr Tańca, Fundacja Scena Współczesna / Teatr Tańca Zawirowania, Fundacja Sztuka i Współczesność, Fundacja Sztuki Tańca, Fundacja Tradycji i Transformacji Sztuki / Teatr Tańca NTF, Stowarzyszenie „Akademia Umiejętności Społecznych”/ Teatr Limen Butoh, Stowarzyszenie i Kolektyw Artystyczny Format ZERO, Stowarzyszenie Ja Ja Ja Ne Ne Ne / TukaWach, Stowarzyszenie Strefa Otwarta / Warszawski Teatr Tańca, Stowarzyszenie Sztuka Nowa, ZASP – Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji, sekcja Tańca i Baletu

Patronat medialny: portal taniecPOLSKA.pl, TVP Kultura, RDC, e-teatr, miesięcznik TEATR, Teatr dla Wszystkich, Teatralia.com.pl, TANIEC, Warsawholic, Notes na 6 tygodni, Going.

 

Dokładny program i szczegółowe informacje na stronach:

www.centrumsztukitanca.eu
https://www.mik.waw.pl/
Facebook: www.facebook.com/cstwarszawa
Instagram: https://www.instagram.com/centrumsztukitancacst/

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —

Prawa autorskie

Klauzula zgody na wykorzystanie wizerunku uczestnika imprezy organizowanej przez Centrum Sztuki Tańca w Warszawie

Każdy uczestnik biorący udział w imprezach organizowanych przez Centrum Sztuki Tańca w Warszawie / CST wyraża zgodę na rozpowszechnianie, w celach promocji CST, swojego wizerunku w filmach i zdjęciach zrealizowanych podczas wydarzeń, w których dobrowolnie uczestniczył zgodnie z art. 81 ustawy z dnia 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity Dz.U. z 2006r. nr 90,poz. 631,z późniejszymi zmianami). W przypadku braku takiej zgody uczestnik imprezy organizowanej przez CST informuję organizatora przed rozpoczęciem imprezy, w której dobrowolnie uczestniczy.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close