Wersja do druku

Udostępnij

W ramach cyklu Kino Tańca w 2019 roku Centrum Sztuki Tańca w Warszawie zaprasza na spotkania z filmami dokumentalnymi o tańcu, które będą prezentowane pod hasłem Focus na taniec. Program ten  koncentruje się na tańcu w przestrzeniach życia prywatnego i społecznego. Prezentuje wielość perspektyw i ludzkich doświadczeń, w których taniec wykracza poza sferę sztuki, stając się drogą życia, źródłem tożsamości i więzi międzyludzkich, narzędziem kształtowania rzeczywistości. Program prezentuje szerokie spektrum filmowych form, od dokumentów, przez filmy fabularne, po artystyczne eksperymenty, w selekcji uznanych i wielokrotnie nagradzanych produkcji z ostatnich lat. Kuratorką cyklu jest Regina Lissowska-Postaremczak.

 

W kwietniowej odsłonie Kina Tańca CST zaprezentuje selekcję fabularnych i eksperymentalnych filmów, które poruszają delikatną tematykę problemów ukrywanych w czterech ścianach. Indywidualne historie bohaterów splata idea tańca, który może stać się drogą ucieczki i wyzwolenia.

 

Ponadto, z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Tańca, organizatorzy zapraszają na wyjątkowy film And So Say All of Us w reż. Mitchella Rose’a, w którym 52 światowej sławy choreografów (m.in. Ohad  Naharin, Sasha Waltz, Mark Morris, Elizabeth Streb, Bill T. Jones, Meredith Monk, William Forsythe, Deborah Hay i Lucinda Childs) łączy się we wspólnym wyznaniu miłości do tańca.

 

 

Program zrealizowany we współpracy z Fundacją Edukacji Kulturalnej AdArte oraz Short Waves Festival.

www.shortwaves.pl
www.facebook.com/festiwalshortwaves
www.adarte.pl

 

Pokaz odbędzie się w czwartek, 18 kwietnia o godz. 19.00.

Wstęp wolny

 

Program:

 

And So Say All of Us

Reż.  Mitchell Rose | USA | 2018 | 9 min

 

Una Danza Dentro

Reż.  Omar Soffici | Włochy | 2018 | 24 min

 

Sisters

Reż.  Daphne Lucker | Holandia | 2018 | 15 min

 

Inicjacja

Reż. Iwona Pasińska | Polska 2017 | 18 min

 

Maja

Reż. Laura Mielczarek | Polska | 2016 | 12 min

 

Regina Lissowska-Postaremczak

Teatrolożka, badaczka tańca, od 6 lat działa w obszarze filmu tańca jako kuratorka (Dances with Camera w ramach Short Waves Festival), selekcjonerka i programerka pokazów i międzynarodowych festiwali filmowych (m.in. Mobile Dance Film Festival, NY), jest członkinią Dance Films Association.

 

***

 

And So Say All of Us

Reż.  Mitchell Rose | USA | 2018 | 9 min

Trailer: https://vimeo.com/287932850

 

52 światowej sławy współczesnych choreografów łączy się we wspólnym wyznaniu miłości do tańca, prezentując swoje krótkie solo – ich taneczną sygnaturę. Film z udziałem m.in. Ohada Naharina, Sashy Waltz, Marka Morrisa, Elizabeth Streb, Billa T. Jonesa, Meredith Monk, Williama Forsythe’a, Debory Hay i Lucinda Childs, zrealizowany na zamówienie Brooklyn Academy of Music w uznaniu 35-lecia pracy Josepha V. Melillo jako kierownika produkcji.

 

Scenariusz, reżyseria i montaż: Mitchell Rose

Zdjęcia: Ellen Maynard, Mitchell Rose

Muzyka: Robert Een

Dźwięk: Mitchell Rose

Produkcja: Alisa Regas, Brooklyn Academy of Music

 

Una Danza Dentro

Reż. Omar Soffici | Włochy | 2018 | 24 min

 

W luksusowym salonie tańczy kobieta, podczas gdy jej nauczyciel dokładnie obserwuje jej ruchy. Z biegiem czasu skomplikowana choreografia i wydarzenia dnia codziennego zaczynają niweczyć intymny związek, wydobywając wewnętrzne napięcie. Kobieta, coraz bardziej nieuważna w roli żony i tancerki, powoli przyciąga świat, który ożywa pod jej ogromnymi oknami. Nowy dźwięk wdziera się przez okno, budząc w tancerce świadomość, że ona sama jest jedyną osobą, która może ją wyzwolić.

 

Reżyseria i montaż: Omar Soffici

Scenariusz: Omar Soffici, DavideStocovaz

Zdjęcia: Daniele Trani

Muzyka: Riccardo Morpurgo

Dźwięk: Leonardo Paoletti

Choreografia: AmbraCadelli

Produkcja: Omar Soffici, Davide Stocovaz, Collective Pictures

Obsada: Alessandra Odoardi, Riccardo Pieretti, Paolo Fagiolo, Marco Tizianel, Franko Korošec, Daniele Tenze, Alberto Guzzi

 

Sisters

Reż. DaphneLucker | Holandia | 2018 | 15 min

Trailer: https://vimeo.com/270363579

 

Trzy siostry dorastają w dysfunkcyjnej rodzinie, bez matki. Są zależne od siebie i przetrwają tak długo, jak długo będą razem. Ich wyobraźnia sprawia, że ich świat staje się piękniejszy, możliwy do zniesienia. Ale czy więź miłości między nimi jest wystarczająco silna, by przezwyciężyć ponurą rzeczywistość?

 

Reżyseria: Daphne Lucker

Scenariusz: Rosita Wolkers

Zdjęcia: Casper van Oort

Montaż: Tobias Cornelissen

Dźwięk: Roel Wildenburg

Produkcja: Jolijn van Rinsum, Thomas Mataheru, Divya Kohli, Netherlands Filmacademy

 

Inicjacja

Reż. Iwona Pasińska | Polska 2017 | 18 min

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=8AZSSuNo5Fo

 

Inicjacja to muzyczno-filmowy eksperyment  w reżyserii Iwony Pasińskiej, z hipnotyzującą muzyką Jacka Sienkiewicza i ascetyczną scenografią Andrzeja Grabowskiego, w której znaczący jest każdy z rekwizytów. Wysmakowana forma wizualna, przesycona subtelną grą sztucznego światła i wieczornego mroku, splata się z szeroko pojętą ekspresją fizyczną artystów – tancerzy Polskiego Teatru Tańca. Każdy z czarno-białych kadrów tworzących ten krótkometrażowy film jest odrębną, malarską kompozycją, która mogłaby zaistnieć jako samodzielny obraz lub artystyczna fotografia. Układają się one w oniryczną opowieść, w której na percepcję widza silnie oddziałuje – poza ruchem Tancerzy – ruch kamery, cyklicznie powracającej do tych samych miejsc. Zaglądając w głąb ludzkich siedlisk, toksycznych relacji i nieoswojonych lęków widzimy, że demony, z którymi zmagają się postacie, to nierzadko egzemplifikacja społecznych problemów, o których można przeczytać na pierwszych stronach gazet. Jeden z bohaterów poznaje ludzkie traumy, przeżywając kolejne sceny z życia w przestrzeni wyobraźni. Czym zakończy się jego „inicjacja” – tytułowa próba wejścia w rzeczywistość?

 

Scenariusz, reżyseria i choreografia: Iwona Pasińska

Scenografia: Andrzej Grabowski

Muzyka i udźwiękowienie: Jacek Sienkiewicz

Zdjęcia: Marek Grabowski

Montaż: Edyta Pietrowska

Kostiumy: Zofia Grzybowska, Urszula Szkudlarek, Kuluza Studio

Oświetlenie: Artur Schubert

Obsada: Artyści – tancerze Polskiego Teatru Tańca: Urszula Bernat-Jałocha, Fabian Fejdasz, Julia Hałka, Paulina Jaksim, Jerzy Kaźmierczak, Zbigniew Kocięba, Katarzyna Kulmińska, Paweł Malicki, Marcin Motyl, Michał Przybyła, Adrian Radwański, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Dominik Więcek, Emily Wongoraz (gościnnie) Kacper Bożek, Marta da Pintooraz, Iga Włodarczyk

Produkcja: Polski Teatr Tańca 2017. 

 

Dofinansowano ze środków Instytutu Muzyki i Tańca w ramach programu Muzyka i taniec – Interwencje 2017

 

Maja

Reż. Laura Mielczarek | Polska | 2016 | 12 min

 

Maja – głuchoniema dziewczyna mieszka z ojcem na polskiej wsi. Uczy się, pomaga prowadzić gospodarstwo. Jej marzeniem jest taniec – ma szansę zdawać do renomowanej szkoły tańca. Jednak, aby spełnić marzenie musi przeciwstawić się ojcu. Czy znajdzie w sobie dość siły?

 

Scenariusz i reżyseria: Laura Mielczarek

Zdjęcia: Maciej Zdrojewski

Kierownik produkcji: Manuela Bagińska

Montaż: Dominik Greinert

Dźwięk: Błażej Kanclerz, Maciej Amilkiewicz

Choreografia: Katarzyna Pawłowska

Obsada: Maria Ruddick, Robert Gonera, oraz: Ada Stalewska, Klaudia Czerwińska, Nika Wasilewko, Weronika Dzierżyńska, Ula Piwnicka, Marzena Bagińska, Kasia Mikiewicz, Łukasz Mrugacz

 

 

———————-

Centrum Sztuki Tańca w Warszawie
Siedziba: Mazowiecki Instytut Kultury

ul. Elektoralna 12
00-139 Warszawa
Organizatorzy projektu CST: Fundacja Artystyczna PERFORM, Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / HOTELOKO movement makers

Partner projektu: Mazowiecki Instytut Kultury

 

Współpraca: Centrum w Ruchu, Fundacja Burdąg, Fundacja B’cause, Fundacja Ciało/Umysł, Fundacja Ciało się, Fundacja Grab Art Foundation / h.art company, Fundacja Movementum/Warsaw Dance Department, Fundacja „Myśl w Ciele” / Warszawska Pracownia Kinetograficzna, Fundacja Rozwoju Tańca „Eferte” / Mufmi Teatr Tańca, Fundacja Scena Współczesna / Teatr Tańca Zawirowania, Fundacja Sztuka i Współczesność, Fundacja Sztuki Tańca, Fundacja Tradycji i Transformacji Sztuki / Teatr Tańca NTF, Stowarzyszenie „Akademia Umiejętności Społecznych”/ Teatr Limen Butoh, Stowarzyszenie i Kolektyw Artystyczny Format ZERO, Stowarzyszenie Ja Ja Ja Ne Ne Ne / TukaWach, Stowarzyszenie Strefa Otwarta / Warszawski Teatr Tańca, Stowarzyszenie Sztuka Nowa, ZASP – Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji, sekcja Tańca i Baletu

Patronat medialny: portal taniecPOLSKA.pl, TVP Kultura, RDC, e-teatr, miesięcznik TEATR, Teatr dla Wszystkich, Teatralia.com.pl, TANIEC, Warsawholic, Notes na 6 tygodni, Going.

 

Dokładny program i szczegółowe informacje na stronach:

www.centrumsztukitanca.eu
https://www.mik.waw.pl/
Facebook: www.facebook.com/cstwarszawa
Instagram: https://www.instagram.com/centrumsztukitancacst/

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close