Wersja do druku

Udostępnij

W piątek 15 maja 2020 roku komisja w składzie: Anka Herbut, Julia Hoczyk i Ramona Nagabczyńska wybrała dwa projekty spośród zgłoszonych aplikacji do programu StartUp – SCENA DLA MŁODYCH 2020 organizowanego przez Centrum Teatru i Tańca w Warszawie. Do konkursu na rezydencję i produkcję spektaklu nadesłano 17 zgłoszeń, z czego 3 zostały odrzucone na etapie weryfikacji formalnej wniosków. Komisja obradowała w obecności przedstawiciela Centrum Teatru i Tańca w Warszawie, Włodzimierza Kaczkowskiego, biorącego udział w spotkaniu jako głos doradczy, a obrady koordynował Wojciech Grudziński.

 

Miło nam poinformować, że komisja zarekomendowała realizacje projektów Alicji Czyczel Osoba liczby mnogiej i Michała Przybyły Symetria. Serdecznie gratulujemy!

 

Uzasadnienie wyboru komisja podkreśliła w protokole: 

Rezydencję letnią na realizację spektaklu „Symetria” przyznajemy Michałowi Przybyle, doceniając przede wszystkim uwzględnienie w koncepcji projektu przebiegu procesu twórczego, pracy z doświadczeniem psychosomatycznym i aktywnego, twórczego udziału tancerzy. Jury zwróciło szczególną uwagę na chęć eksplorowania problematyki podobieństwa, strategii reprodukcji zaczerpniętych ze sztuk wizualnych, heterogeniczności i różnicy jako aspektów wytwarzania tożsamości w oparciu o anatomiczne i fizyczne uwarunkowania zaproszonych tancerzy – Danieli Komędery-Miśkiewicz i Dominika Więcka.

 

Rezydencję jesienną na realizację spektaklu „Osoba liczby mnogiej” (tytuł roboczy) przyznajemy Alicji Czyczel, szczególnie doceniając pomyślenie procesu twórczego jako współpracy wykorzystującej nie tylko kompetencje, ale i twórcze osobowości zaproszonych artystek (tj. Aleksandra Chciuk, Dana Chmielewska, Marta Szypulska)Interdyscyplinarny projekt zaproponowany przez Alicję Czyczel zakłada pracę z innością i obcością, pozostawiającymi ślady w ciele i pozwalającymi na samookreślenie. Ważnym wątkiem wydało się także Jury nastawienie na konstruowanie tymczasowej wspólnoty, zasygnalizowanej już w roboczym tytule projektu.

 

Laureaci konkursu otrzymają pełne wsparcie rezydencyjne i produkcyjne przewidziane w regulaminie programu StartUp – SCENA DLA MŁODYCH 2020. W związku z panującą pandemią, organizator programu w porozumieniu z komisją i laureatami konkursu podjął decyzję o dopuszczeniu możliwości realizacji projektów w internecie. Taki wariant będzie wzięty pod uwagę w sytuacji jesiennego nawrotu pandemii i braku możliwości organizacji premier projektów na scenie.

 

Opis programu: 

StartUp – SCENA DLA MŁODYCH to program Centrum Teatru i Tańca w Warszawie adresowany do młodych twórców – tancerzy i choreografów, którzy zajmują się tańcem współczesnym. W ramach wspierania młodych warszawskich artystów, udział w programie ma zapewnić im warunki do pracy oraz twórczego rozwoju. W każdym roku działalności Centrum Teatru i Tańca będzie proponować młodym artystom rezydencję połączoną z pracą nad spektaklem. W ramach konkursu organizatorzy wyłaniać będą młodych twórców, którzy otrzymają środki finansowe na realizację zgłoszonego spektaklu, a także pomoc techniczną w trakcie prób generalnych, przedpremierową promocję, możliwość skorzystania z przestrzeni do prób oraz konsultację merytoryczną.

 

Laureaci:

 

Alicja Czyczel: jako choreografka i tancerka czerpię siłę z działań kolektywnych. Moja praktyka opiera się na badaniu wyobraźni i wytwarzaniu zmysłowych fikcji oraz karmi się potrzebą poszerzania pola choreografii na kulturalne peryferie. Danę Chmielewską (tancerkę i choreografkę) zaprosiłam ze względu na jej niezwykłe improwizatorskie umiejętności i charyzmę sceniczną. W twórczości Aleksandry Chciuk (artystki wizualnej i dźwiękowej) fascynuje mnie cielesny i intymny wymiar relacji budowanych z instrumentami muzycznymi i obiektami. Marta Szypulska jest autorką wybitnych kostiumów do spektakli teatralnych, które same w sobie mają wielką performatywną siłę.

 

Michał Przybyła jest absolwentem studiów licencjackich na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi w zakresie tańca i choreografii. Studiował na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku Media Interaktywne i Widowiska. Dwukrotny stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ukończył program MASA organizowany przez Kibbutz Contemporary Dance Company w Izraelu oraz staż w KCDC. Choreograf i reżyser spektaklu MOVE do mnie w Łodzi, który stworzył wraz z grupą Urban Movement w 2016 roku. W 2018 roku rozpoczął projekt Inicjatywa żywa skierowany do tancerzy i osób niepełnosprawnych fizycznie; był także choreografem spektaklu teatralnego Ausgang w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu. Wraz z Dominikiem Więcekiem założył nieformalny kolektyw twórczy Direct Message Collective i stworzył spektakl Bromance (koncepcja, reżyseria, choreografia i wykonanie) w ramach rezydencji Nowa Generacja organizowanej przez Scenę Roboczą w Poznaniu oraz spektakl ANIMALIA w ramach programu Pawilon Otwarty w Poznaniu. Obecnie jest artystą tancerzem w Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu, z którym  brał udział m.in. w Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Tańca w Lublinie i Międzynarodowym Festiwalu Sztuki w Szanghaju w Chinach. Współpracował z takimi artystami jak: Yoshiko Waki, Rami Be’er, Jo Strømgren, Maciej Kuźmiński, Ewa Wycichowska, Jacek Przybyłowicz, Aleksandra Dziurosz, Marta Ziółek. Dwukrotnie uczestniczył w warsztatach Vertigo Masterclass w Izraelu organizowanych przez Vertigo Dance Company, a także wziął udział w Gaga Lab organizowanych przez Batsheva Dance Company w 2018 i 2019 roku.

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close