Wersja do druku

Udostępnij

Centrum w Procesie jest projektem realizowanym przez Centrum w Ruchu oraz Fundację Burdąg od 2015 roku. Elementem wiodącym inicjatywy są pokazy work in progress – prezentacje spektakli w fazie rozwoju, połączone z otwartymi rozmowami z osobami profesjonalnie związanymi ze sztuką oraz widzami. Pokazy odbywają się na różnym etapie zaawansowania pracy – mogą być ukazaniem efektów pierwszych poszukiwań choreograficznych, wyników badań, fragmentów lub szkicu całości spektaklu. Celem projektu jest stworzenie w kameralnej przestrzeni do wspólnej praktyki patrzenia, słuchania i mówienia o choreografii, współuczestnictwa widzów oraz artystów w procesie tworzenia.

 

W trwającym ostatnie trzy lata programie realizacji pokazów Centrum w Procesie  organizatorzy zaproponowali widzom uczestnictwo w powstawaniu ponad 20 profesjonalnych choreografii. Celem Centrum w Ruchu jest dotarcie do osób profesjonalnie zajmujących się sztuką oraz interwencja w życie mieszkańców stolicy.

 

Edycja 2017 zakłada przygotowanie i realizację pięciu pokazów work in progress w wykonaniu Marii Stokłosy, Ramony Nagabczyńskiej, Agnieszki Kryst, Magdy Ptasznik oraz Karola Tymińskiego (pokazy w siedzibie Centrum w Ruchu). Ponadto odbędą się trzy premiery spektakli choreograficznych (Izy Szostak, Renaty Piotrowskiej-Auffret, Weroniki Pelczyńskiej) we współpracy z warszawskimi instytucjami kultury.

 

Pierwszy pokaz w ramach tegorocznej edycji Centrum w Procesie to spektakl Marii Stokłosy pt. Studium muzyka, który odbędzie się w siedzibie Centrum w Ruchu w czwartek 27 kwietnia o godz. 19.30.

 

O pokazie: Jak poprzez choreografię możemy odnieść się do muzyki współczesnej? Jak manewrować pomiędzy fantazją o tradycyjnej dominacji muzyki nad tańcem, a postulatem równouprawnienia? Maria Stokłosa proponuje związek otwarty, zamiast małżeństwa. Stan, w którym wiele możliwości jest w zasięgu ręki.

 

Studium muzyka Marii Stokłosy jest pokazem inaugurującym trzecią edycję projektu Centrum w Procesie. Będzie to prezentacja wzajemnych inspiracji muzyki i tańca, obecnych w pracach choreografek Centrum w Ruchu i ich gości. Po pokazie odbędzie się rozmowa z ekspertem Tomaszem Cyzem, muzykologiem i redaktorem naczelnym „Ruchu Muzycznego”.

 

WSTĘP WOLNY.

 

W procesie wezmą udział:

Iza Chlewińska

Joanna Gruntkowska

Karolina Kraczkowska

Weronika Pelczyńska

 

Maria Stokłosa – performerka i choreografka. Ukończyła choreografię w School for New Dance Development (SNDO) w  Hogeschool voor de Kunsten w Amsterdamie oraz wydział tańca współczesnego w London Contemporary Dance School at The Place. Jej ostatnie prace to Złote demony, Wylinka, Intercontinental oraz MaMa Perform. Jest autorką ruchu do opery Pawła Mykietyna „Czarodziejska góra”. Współpracuje m.in. z Peterem Pleyerem, Meg Foley i Wojtkiem Ziemilskim. Jest członkinią kolektywu Centrum w Ruchu oraz prezeską Fundacji Burdąg, a także przewodniczącą Rady Programowej Instytutu Muzyki i Tańca.  

 

 

Miejsce: Warszawa-Wawer: Centrum w Ruchu, Wawerskie Centrum Kultury, ul. Żegańska 1.

 

Dojazd:  Stacja kolejki S1 i autobusu 521, PKP Międzylesie lub 525 (przystanek Pożaryskiego)

 

Projekt finansowany przez Miasto St. Warszawa

 

Partnerzy:

Fundacja Burdąg, Wawerskie Centrum Kultury

 

Patronat Medialny:

Zwykłe Życie, magazyn SZUM, portal taniecPOLSKA.pl, Teatr Dla Was, e-teatr.pl

 

Strona Centrum w Ruchu:

http://centrumwruchu.pl/

 

Strona Facebook: 

https://www.facebook.com/centrumwruchu/?fref=ts

 

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close