Czy Chopin tańczył? Jeśli tak, to czy był dobrym tancerzem? Jakie znaczenie miał taniec dla Chopina? Balet Cracovia Danza odkrywa przed widzami te wszystkie tajemnice…

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach XVIII Konkursu Chopinowskiego zespół Google Arts & Culture przy współpracy z dwunastoma partnerami z sześciu różnych krajów, w tym z Baletem Cracovia Danza, stworzył multimedialny zbiór wystaw stworzony z ponad 50 wątków na temat Fryderyka Chopina. Jest to jedyna w swoim rodzaju internetowa retrospektywa poświęcona życiu, dziedzictwu i muzyce Fryderyka Chopina. W zbiorze znajduje się wystawa Baletu Cracovia Danza pt. Taneczny świat Chopina – opowieść o tańcach, które inspirowały Chopina w pracy kompozytorskiej.

O projekcie pt. Chopin Forever:

Nie sposób wyobrazić sobie Chopina bez fortepianu i fortepianu bez Chopina – Chopin i fortepian to jedno. Polski kompozytor to bez wątpienia jeden z najbardziej znanych i ikonicznych pianistów na świecie. Internauci mogą odkryć człowieka stojącego za wspaniałą muzyką: poznać 50 historii, obejrzeć ponad 20 filmów oraz ponad 1,2 tys. zdjęć w wysokiej rozdzielczości – przedmiotów, manuskryptów, listów, rzeczy osobistych i fotografii związanych z utalentowanym kompozytorem.

Kolekcja Chopin Forever przedstawia geniusza fortepianu, człowieka pełnego emocji i celebrytę epoki romantyzmu, który cały czas inspiruje współczesnych. Melomani na całym świecie mogą sprawdzić, jaki efekt może mieć muzyka Chopina na ciało i umysł, zgadnąć, którzy aktorzy wcielili się w postać Chopina w filmach lub wybrać się na wirtualny spacer po miejscach związanych z kompozytorem, na przykład do Żelazowej Woli. Ponadto, dzięki współpracy z Deutsche Grammophon i Google Arts & Culture, zdigitalizowano 6 wyjątkowych skarbów kultury – nigdy wcześniej niepublikowanych on-line historycznych nagrań utworów Chopina z płyt szelakowych. Niektóre z nich pochodzą nawet sprzed 1905 roku.

Zespół Google Arts & Culture Lab przygotował jeszcze jedną niespodziankę dla internautów. Chopin Everywhere to rozszerzenie przeglądarki Chrome, dzięki któremu możliwe jest odkrywanie informacji o kompozytorze w bardziej intuicyjny sposób. Przy każdorazowym otwieraniu nowej karty pojawi się interesujący fakt dotyczący kompozytora i jego powiązań z innymi artystami. Rozszerzenie umożliwia także przekształcenie dowolnej strony z Wikipedii związanej z Chopinem w magiczny moment, sprawiając, że litery i obrazy zaczną współgrać z melodią kompozytora.

O Google Arts & Culture:

Google Arts & Culture to platforma stworzona w 2011 roku, na której zbiory udostępnia ponad 2 tys.  instytucji kultury z ponad 80 krajów. Ponad 6 milionów artefaktów i tysiące eksponatów on-line zachęca do poznania kultury w całej jej różnorodności. Zespół Google Arts & Culture pracuje nad technologiami, które pomagają zachować dzieła kultury i dzielić się nimi z ludźmi na całym świecie oraz umożliwiają kuratorom muzeów tworzenie atrakcyjnych wystaw on-line i off-line. Dzięki temu internauci mają okazję w nowatorski sposób odkrywać sztukę, historię oraz cuda świata – od słynnego obrazu przedstawiającego sypialnię Van Gogha po celę więzienną, w której był osadzony Nelson Mandela. To platforma, na której można dowiedzieć się, co dzieje się za kulisami, w świetle reflektorów i na ulicy. Kolekcje zgromadzone na platformie można oglądać na stronie internetowej, a także dzięki bezpłatnej aplikacji dostępnej na na iOS i Android.

Link do wystawy: Taneczny świat Chopina — Google Arts & Culture

Więcej informacji o wystawie: cracoviadanza.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close