Wersja do druku

Udostępnij

Trwa 19. Ciało/Umysł – Międzynarodowy Festiwal Tańca i Performansu pod hasłem „Przestrzeń jak powietrze”. Od 6 czerwca odbywa się na e-SCENIE C/U 2020, ale przygotowania do spotkania z publicznością w realu idą pełną parą. Festiwal na warszawskich scenach C/U 2020 potrwa do 10 października.

 

W tym roku C/U stawia na premiery i na polskich artystów. W przygotowaniu są 4 premiery: Iwony Olszowskiej, Ilony Trybuły, Pawła Sakowicza i Marty Ziółek. Swoje polskie premiery będą miały dwa spektakle z zagranicy: Jérôme’a Bela i Sarah Vanhee.

 

Iwona Olszowska / TransFormBeeing / 12 września, 16.00 /CSW Zamek Ujazdowski

 

Pierwsza premiera to projekt społeczno-artystyczny Iwony Olszowskiej,TransFormBeeing. Podążając za patronką 19. C/U, Isadorą Duncan, charyzmatyczna improwizatorka i nauczycielka Body-Mind Centering© przeprowadzi warsztaty z wybranymi uczestnikami, w których poruszą powięź, odniosą się do wibracji komórek, rytmu ciała i ziemi. Efekty pracy będzie można zobaczyć w przestrzeni wokół CSW. Autentyczny gest, organiczny ruch, ekspresja tego, co wspólne w naturze i w człowieku, transformacja doświadczeń w tańcu – to oś tego projektu z gatunku site-specific. Przed premierą odbędzie się Pre-lekcja tańca

, w której artystka wprowadzi widzów w poruszane zagadnienia, a po spektaklu chętni widzowie pod okiem artystów będą mogli oddać się praktyce ciała.

 

Ilona Trybuła/ Piękno jak powietrze/ 14 września godz. 19.00/CSW Zamek Ujazdowski

 

Jako druga swoją pracę zaprezentuje Ilona Trybuła.Piękno jak powietrze – spektakl dedykowany pięknu, które jest poruszeniem, wstrząsem, szczęściem, inspiracją do zmian i „zauważeni”. Jest konieczne i powszechne, jak powietrze. Jest doświadczeniem. Kiedy coś jest piękne? Co to robi z tobą? Co by było, gdyby piękna nie było? Choreografka tańca improwizowanego Ilona Trybuła wychodzi od pytań, zapraszając kilkoro tancerzy i muzyków, którzy swoją wrażliwością i ciałem w ruchu wypełnią jej autorską partyturę o pięknie w czasach chaosu.

 

Paweł Sakowicz / Drama/26 września godz. 18.30 + 27 września godz. 18.00 / STUDIO teatrgaleria

 

Drama Pawła Sakowicza to spacer na ciemną stronę romantyzmu, skok w głąb mrocznego lasu pełnego widziadeł i mgły, gdzie prawdziwe spotyka nieprawdziwe. Zainspirowany pierwszym baletem romantycznym Sylfida, Sakowicz – w duecie z Karoliną Kraczkowską – z pomocą tańca i dwóch ciał bada to, co realne i nierealne, własne i zapożyczone, fizyczne i niefizyczne. Czym jest romantyzm dziś? Co się z nami dzieje, gdy porzucimy rozsądek i wiarę w materialną rzeczywistość, by wyruszyć w drogę w mrok?

 

Marta Ziółek/ Monstera/ 9 października godz. 19.00 + 10 października godz. 15.00/ STUDIO teatrgaleria

 

Na zakończenie festiwalu: Monstera Marty Ziółek. Zanurzona w mitologii, polityce oddychania i somatyce, podejmująca wątki relacyjnej natury ciała, jego zmysłowych wycieków i niestabilnych granic, zaprasza widzów każdej płci w podróż po doświadczeniach kobiecego ciała. W centrum zainteresowania leży przestrzeń płuc i serca oraz wytwarzane przez ten obszar emocje. Przewodnikiem jest oddech, artykułujący nasze pandemiczne odosobnienie. Wejście w ekosystem ciała, będący częścią większego ekosystemu, który za sprawą człowieka jest w stanie zagrożenia. Spektakl w koprodukcji ze STUDIO teatrgaleria. 

 

*

Festiwal C/U pokaże także polskie premiery dwóch artystów zagranicznych – Jérôme’a Bela i Sarah Vanhee.

 

Jérôme Bel / Isadora Duncan/ 26+27 września godz. 20.00 / STUDIO teatrgaleria

 

Enfant terrible francuskiego tańca, Jérôme Bel, w spektaklu Isadora Duncan odkrywa na nowo bezkompromisową pionierkę tańca jako zwiastunkę współczesnej sztuki i nowoczesnego tańca, wyzwolonego ze sztywnych ram. W postać legendarnej buntowniczki wcieli się Elisabeth Schwartz, która w solowym tańcu – oryginalnej choreografii Duncan, przekazanej Belowi przez nowojorską tancerkę i badaczkę zjawiska Duncan, Catherine Gallant – ożywi pamięć jej rewolucyjnego eksperymentu. Spektakl inspirowany autobiografią Moje życie wykorzystuje ruch i słowo, by połączyć choreograficzne archiwum z bezpośrednim doświadczeniem żywego spektaklu.

 

Sarah Vanhee /Collected Screams / 2 października godz. 19.00/ Komuna/Warszawa

 

Belgijska artystka Sarah Vanhee, zajmująca się wypartymi treściami kultury, zaprezentuje Collected Screams – wykład performatywny dedykowany krzykowi. Kolekcja krzyków i krzyczących pochodzi z różnych światów – od nauki po sztukę, i z różnych emocji – od cierpienia po ulgę. Vanhee zastanawia się, dlaczego nie krzyczymy, kiedy moglibyśmy i stara się odzyskać krzyk jako narzędzie, metodę uzdrawiania, sposób na relaks, wyrażenie bólu, podniecenia, strachu, gniewu, radości i tego, czego nie da się powiedzieć. Zasługujemy na krzyk!

 

Bilety w cenie od 20 do 50 zł na wszystkie wydarzenia są już dostępne na eWejściowki.pl oraz dodatkowo na spektakle w STUDIO teatrgaleria – w kasie teatru i na www.teatrstudio.pl

, a w CSW i Komunie Warszawa – na godzinę przed spektaklami (UWAGA! płatność tylko gotówką). Na wydarzenia obowiązują bilety oraz rezerwacja miejsc.

 

Z uwagi na dynamiczną sytuację epidemiologiczną program oraz zasady uczestnictwa mogą ulec zmianie – aktualne informacje na www.cialoumysl.pl oraz na fanpage’u FB Cialo/Umysl.

 

Obok premier podczas festiwalu zostaną pokazane spektakle Aleksandry Bożek-Muszyńskiej i Kasi Wolińskiej oraz prace w procesie Izy Szostak i Renaty Piotrowskiej-Auffret. Pośród wydarzeń towarzyszących: książka Davida Webera-Krebsa, aplikacja na smartfona Gillesa Jobinaoraz film o Isadorze Duncan.

 

Natomiast na e-SCENIE C/U 2020 wszystko idzie zgodnie z planem. Dostępne i ciągle aktualizowane są trzy cykle:

 

Prosto z wnętrza | PORTRET i PROCES – reportaże Anny Sańczuk, prezentujące sylwetki autorów premier i relacje z prób

Re:Isadora | DO POSŁUCHANIA – eseje praktyczek i teoretyczek tańca o Isadorze Duncan pod redakcją Hanny Raszewskiej-Kursy

21 lekcji tańca na XXI wiek – seria prac wideo, w których artyści proponują jeden gest, ruch lub praktykę, ich zdaniem mający/mającą moc zmieniania świata; kuratorka projektu: Edyta Kozak

 

 

 

***

 

19. Ciało/Umysł

Międzynarodowy Festiwalu Sztuki Tańca i Performansu

Dyrektor Artystyczna – Edyta Kozak

Festiwal finansowany przez m.st. Warszawa oraz współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Współorganizator – STUDIO teatrgaleria, Komuna Warszawa, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Patroni medialni – TVP Kultura, Notes Na 6 Tygodni, Miesięcznik Teatr, Magazyn Didaskalia, Taniec, In Your Pocket, E-teatr, Teatrologia.info, Teatralny.pl.

Wsparcie medialne – taniecPOLSKA.pl.

 

***

 

www.facebook.com/cialoumysl 

 

www.instagram.com/cialo.umysl

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close