Wersja do druku

Udostępnij

Zgodnie z tradycją, w grudniu Balet Cracovia Danza zaprasza na Życie dla tańca. Spotkania im. Profesor Janiny Strzembosz, które są hołdem dla artystki, legendy XX wieku, tancerki i choreografki, uczennicy Isadory Duncan. W ramach tegorocznego Życia dla tańca odbędzie się premiera filmu o Janinie Strzembosz, w którym jej uczniowie i współpracownicy opowiedzą o pani profesor. Film będzie miał premierę na kanale YouTube Baletu Cracovia Danza 21 grudnia o godz. 20. Projekcja nie jest biletowana.

Od blisko 30 lat, w rocznicę śmierci Janiny Strzembosz jej wychowankowie wraz ze swoimi zespołami spotykają się na scenie w ramach koncertu poświęconego pamięci słynnej pani profesor. Anatol Kocyłowski, inicjator tych koncertów, dwa lata temu przekazał ich organizację Romanie Agnel i Baletowi Cracovia Danza.

W dokumencie przygotowanym przez Cracovia Danza Film Studio pragniemy przede wszystkim przypomnieć postać i twórczość profesor Janiny Strzembosz, która poświęciła życie tańcowi. W naszym filmie znajdą się więc wypowiedzi bliskich jej osób, świadków jej działalności, uczestników spektakli oraz założonego przez panią profesor zespołu Ars Antiqua – mówi Romana Agnel, reżyser filmu, dyrektor Baletu Cracovia Danza.

Wśród bohaterów reportażu pojawią się znane postaci krakowskiego tańca: Anatol Kocyłowski – autorytet w dziedzinie polskich tańców narodowych, tancerz, pedagog, choreograf, wieloletni kierownik artystyczny i choreograf Zespołu Pieśni i Tańca „Nowa Huta” w Krakowie; Agnieszka Gorczyca – historyczka tańca i baletu, pedagożka Szkoły Baletowej w Krakowie, dokumentalistka życia i twórczości Janiny Strzembosz; Marta Mirocka – tancerka, choreografka, wieloletnia pedagożka i dyrektorka Szkoły Baletowej w Krakowie, gwiazda Opery i Operetki w Krakowie; Jan Kolasa – asystent Janiny Strzembosz, tancerz jej zespołu Ars Antiqua oraz Zespołu Pieśni i Tańca AGH „Krakus”; Anna Morańska – lekarka, tancerka zespołu Ars Antiqua oraz Zespołu Pieśni i Tańca AGH „Krakus”, lekarka profesor Janiny Strzembosz; Romana Agnel – tancerka i choreografka, specjalistka tańca dawnego i indyjskiego tańca Bharata Natyam, która właśnie w tych dwóch dziedzinach bada dzieło Janiny Strzembosz. W filmie nie zabraknie też prezentacji pamiątek związanych z Janiną Strzembosz, archiwalnych zdjęć, czy dokumentów, w tym niewydanych pamiętników.

Janina Strzembosz, tancerka, pedagożka tańca, pianistka, dyrygentka oper wystawianych w teatrach Niemiec i Francji, reżyserka, autorka prelekcji muzycznych w Polskim Radio we Lwowie, przez ponad 40 ostatnich lat swojego życia związana była z Krakowem. Pracowała tu m.in. w licznych teatrach, układając choreografie oraz w krakowskiej PWST, zajmując się gestem i ruchem przyszłych aktorów. Istotną częścią jej działalności była pedagogika. Przez kilkadziesiąt lat wykształciła w Krakowie kilka pokoleń tancerzy, choreografów i instruktorów tańca. Swoim uczniom przekazała wiele, nie tylko technikę Isadory Duncan, ale także zamiłowanie choćby do tańca dawnego, który stał się przedmiotem jej badań i odkryć. Zmarła 21 grudnia 1991 roku.

Co roku w Krakowie w rocznicę śmieci Janiny Strzembosz uczniowie pani profesor oraz jej artystyczni spadkobiercy prezentują swe dokonania podczas wielkiego tanecznego widowiska „Życie dla tańca” – mówi Romana Agnel. – Dlatego też w planowanym reportażu znajdą się także archiwalne fragmenty widowisk, które zarówno w Krakowie jak i w Polsce stały się już niekwestionowaną tradycją.

Janina Strzembosz, jedna z najbardziej wszechstronnych polskich artystek, która wniosła ogromny wkład w kształtowanie sztuki tańca XX wieku, niestety pozostaje w Polsce zbyt mało znana. – Nasz film „Życie dla tańca” to unikatowy dokument uzupełniający białe plamy w historii tańca polskiego i europejskiego, poruszająca historia wielkiej artystki, która żyła wśród nas i oddała swoje życie dla tańca – podkreśla Romana Agnel.

Życie dla tańca. Pamięci profesor Janiny Strzembosz

Premiera, 21 grudnia 2020, godz. 20, YouTube

Scenariusz i reżyseria: Romana Agnel
Zdjęcia: Sebastian Dudek
Redakcja: Romana Agnel, Agnieszka Gorczyca

Występują: Romana Agnel, Agnieszka Gorczyca, Marta Mirocka, Anna Morańska, Anatol Kocyłowski, Jan Kolasa

Głos lektorski: Beata Malczewska

Produkcja: Balet Cracovia Danza, Cracovia Danza Film Studio

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close