Wersja do druku

Udostępnij

Po ponad 200 latach zapomnienia balet Kozaki, czyli oszustwo ukarane skomponowany przez Antoniego Harta wraca na scenę dzięki Baletowi Cracovia Danza. Spektakl, który miał prapremierę w Teatrze Narodowym w Warszawie 11 listopada 1784 roku, został odtworzony przez krakowski zespół zarówno choreograficznie, jak i muzycznie. Prapremiera po latach z muzyką na żywo odbędzie się 14 grudnia, o godz. 20.00, w Teatrze Ludowym i będzie transmitowana na żywo na kanale YouTube Baletu Cracovia Danza.

Opis spektaklu:

W 1784 roku choreografię do baletu Harta opracował Daniel Kurtz, Alzatczyk z pochodzenia, który jako pierwszy tancerz i baletmistrz Teatru Narodowego w Warszawie, w latach 1776–1795 wystawił aż 84 choreografie. Wiele z jego opracowań tanecznych opartych jest na tematach polskich. Dlatego też jego wkład w rozwój sztuki baletowej i teatralnej w Polsce jest ogromny. Zwłaszcza, że był propagatorem reformy baletowej Jean-Georges’a Noverre’a i wprowadzał jego idee do baletów wystawianych w Warszawie.

Dziś Daniel Kurtz uznany za jednego z ojców polskiego baletu w powszechnej świadomości pozostaje niestety nieznany. Dlatego warto przypomnieć jego dorobek. Twórczego podejścia do zdobyczy Kurtza oraz opracowania choreografii do premiery Cracovia Danza podjął się Leszek Rembowski, choreograf i tancerz, doskonały znawca tańców polskich i charakterystycznych. Jego badania naukowe, prowadzone w konsultacji z dr. hab. Tomaszem Nowakiem i w końcu odtworzenie tańców tamtej epoki mają szansę stać się wydarzeniem, bo to temat mało znany, ciągle czekający na opracowanie specjalistów.

W spektaklu pokazane zostaną polskie tańce takie jak m.in. chodzony, oberek, polonez czy przede wszystkim kozak, uznawany w minionych epokach za polski taniec narodowy, a obecnie prawie w ogóle nieznany. Nie zabraknie też tańców, które wykonywane były w Polsce tamtych czasów jak np. chaconne, menuet, musette czy hongarese, którego korzenie sięgają Węgier.

Partytura baletu Antoniego Harta zaginęła, ale do naszych czasów zachował się wyciąg fortepianowy, który pokazuje piękno muzyki, a także bogactwo prezentowanych w przedstawieniu tańców. Specjalnie na zamówienie Baletu Cracovia Danza odtworzenie partytury zostało powierzone Maciejowi Prochasce, poznańskiemu muzykologowi, który z wielkim sukcesem zrekonstruował już wiele utworów, w tym kilka lat temu dla Cracovia Danza balet Wesele w Ojcowie Karola Kurpińskiego. W przedstawieniu muzyka zabrzmi na żywo w wykonaniu Orkiestry Classica (od)NOVA pod kierunkiem Tomasza Dobrzańskiego.

Libretto baletu pozostaje nieznane, a zachowany ciąg tańców daje wiele możliwości akcji na scenie. Dlatego też tytuł prapremiery z XVIII wieku – Kozacy, czyli zezwolenie wymuszone został delikatnie zmieniony na Kozaki, czyli oszustwo ukarane, na co wpłynęła przyjęta fabuła: historia aktora, który – nim pojawi się na scenie – w garderobie śni sen o genialnym oszustwie. A jak wiadomo we śnie wszystko może się zdarzyć.

Kozaki, czyli oszustwo ukarane

Muzyka: Antoni Hart
Scenariusz i choreografia:
Leszek Rembowski
Scenografia i kostiumy:
Jan Polewka
Rekonstrukcja partytury:
Maciej Prochaska
Rekonstrukcja tańca Menuetto & Cracovienne:
Romana Agnel
Konstrukcja maszyny:
Jan Burnat, Maciej Moszew
Asystent choreografa:
Dariusz Brojek
Asystentka scenografa:
Ilenia Emili

Występują:

Balet Cracovia Danza pod kierunkiem Romany Agnel

Zespół instrumentów historycznych pod kierunkiem Tomasza Dobrzańskiego

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Muzyka, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close