Wersja do druku

Udostępnij

Centrum Sztuki Tańca w Warszawie, we współpracy z kuratorką Julią Hoczyk oraz Instytutem Muzyki i Tańca, zaprasza do udziału w cyklu wykładowo-warsztatowym prezentującym różne spojrzenia na taniec współczesny i praktyki choreograficzne. Celem cyklu jest zapoznanie uczestników z obecnymi w ich obrębie nurtami, a także przekazanie podstawowej wiedzy niezbędnej do analizy i opisu współczesnych zjawisk z tych obszarów. Podczas zajęć uczestniczki i uczestnicy zapoznają się takimi zjawiskami, jak historyczny Tanztheater i współczesny teatr tańca, reżyseria światła i wizualność w tańcu współczesnym oraz choreografii, taneczne rekonstrukcje i archeologia tańca, kino tańca i nowe technologie, dramaturgia tańca i polityczno-społeczne aspekty choreografii (w tym ciało jako narzędzie oporu), kwestie percepcji i uważności w tańcu współczesnym (w tym: improwizacja, techniki somatyczne) oraz związki tańca współczesnego i nowej choreografii ze sztukami wizualnymi.

 

Plan zajęć będzie częściowo nawiązywał do programu prezentacji CST w 2019 roku, ale także pokazów z lat poprzednich, ponieważ warsztaty odbędą się  na zakończenie trzyletniego cyklu działalności Centrum Sztuki Tańca w Warszawie. Praktyka ma ułatwić uczestnikom zainteresowanym krytyką tańca napisanie tekstów o wydarzeniach artystycznych i edukacyjnych odbywających się w CST od września do grudnia 2019. Osoby zdecydowane na pisanie będą pracować nad tekstami z Julią Hoczyk, kuratorką cyklu i redaktorką portalu taniecPOLSKA.pl, prowadzonego przez Instytut Muzyki i Tańca. Teksty zostaną opublikowane na stronie Centrum Sztuki Tańca w Warszawie, a uczestnicy zainteresowani pisaniem będą mieli szansę na podjęcie współpracy z portalem taniecPOLSKA.pl.

 

Zajęcia skierowane są przede wszystkim do studentów/studentek kierunków humanistycznych i artystycznych oraz do osób związanych zawodowo z tańcem, ale także do wszystkich zainteresowanych poszerzaniem swojej wiedzy na temat tańca i współczesnej choreografii.

 

Udział w warsztatach jest bezpłatny, jednak osoby zainteresowane pisaniem będą proszone o zadeklarowanie chęci napisania tekstów z wybranych przez siebie wydarzeń w ramach CST 2019.

 

Zajęcia odbywać się będą w wybrane czwartki w okresie od września do grudnia 2019, w godz. 15.00-18.00. Uczestnicy i uczestniczki będą mieli zapewniony wstęp na wydarzenia artystyczne w ramach projektu CST.

 

 

Harmonogram:

 

12 września (Anna Królica),

26 września (Regina Lissowska-Postaremczak)

3 października (Anna Królica),

10 października (Joanna Leśnierowska),

24 października (Regina Lissowska-Postaremczak)

7 listopada (Anka Herbut),

21 listopada (Katarzyna Słoboda)

12 grudnia (Katarzyna Słoboda)

Z dokładnym programem zajęć u sylwetkami wykładowczyń można się zapoznać poniżej.

 

 

Daty spektakli CST:

5 września,

19, 20, 21 września (w ramach konferencji CST),

3 października,

24 października,

7 listopada,

14 listopada,

28 listopada,

5 grudnia,

12 grudnia.

 

Kino tańca CST: 26 września.

 

Dokładny program wydarzeń CST zostanie przekazany uczestnikom w późniejszym terminie.

W celu zgłoszenia na warsztaty należy wypełnić formularz dostępny pod linkiem FORMULARZ

 

Termin nadsyłania zgłoszeń do 31 sierpnia 2019.

Informację zwrotną uczestnicy i uczestniczki otrzymają najpóźniej do 4 września 2019.

 

Kuratorka: Julia Hoczyk

 

Teatrolożka, krytyczka i teoretyczka tańca, redaktorka. Teksty krytyczne publikowała m.in. w „Didaskaliach”, „Teatrze”, „Opcjach”, „Dwutygodniku.com” i na portalu nowytaniec.pl. W latach 2005–2010 była redaktorką „Sceny” – periodyku poświęconego kulturze i edukacji teatralnej, w latach 2008–2011 – sieciowego miesięcznika „Kultura Enter”, w latach 2011-2018 – redaktorka prowadząca portalu taniecPOLSKA.pl prowadzonego przez Instytut Muzyki i Tańca, poświęconego informacji, promocji, dokumentacji tańca temat tej dziedziny sztuki. Zajmuje się problematyką ciała,cielesności i gender (płci kulturowej) w polskim i światowym tańcu współczesnym. Prowadzi gościnne wykłady o tańcu współczesnym i butō. Współpracowała z Akademią Teatralną, gdzie w latach 2010-2015 prowadziła zajęcia poświęcone analizie teatru tańca i tańca współczesnego. Pracuje w Instytucie Muzyki i Tańca jako redaktorka portalu taniecPOLSKA.pl i publikacji na temat tańca.

 

Prowadzące: Anna Królica, Regina Lissowska-Postaremczak, Joanna Leśnierowska, Anka Herbut, Katarzyna Słoboda

 

Dokładny program zajęć i sywletki prowadzących dostępne sa pod linkiem: http://centrumsztukitanca.eu/cst-2019-nabor-teoria-i-krytyka-tanca/ oraz do pobrania TU

 

***

 

Partner cyklu: Instytut Muzyki i Tańca

 

 IMIT (miniaturka)

 

Organizatorzy projektu CST: Fundacja Artystyczna PERFORM, Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / HOTELOKO movement makers

Partner projektu CST: Mazowiecki Instytut Kultury

 

 Mazowiecki Instytut Kultury (miniaturka)

 

Współpraca: Centrum w Ruchu, Fundacja Burdąg, Fundacja B’cause, Fundacja Ciało/Umysł, Fundacja Grab Art Foundation / h.art company, Fundacja Movementum/Warsaw Dance Department, Fundacja „Myśl w Ciele” / Warszawska Pracownia Kinetograficzna, Fundacja Rezonanse Kultury, Fundacja Rozwoju Tańca „Eferte” / Mufmi Teatr Tańca, Fundacja Scena Współczesna / Teatr Tańca Zawirowania, Fundacja Sztuka i Współczesność, Fundacja Sztuki Tańca, Fundacja Tradycji i Transformacji Sztuki / Teatr Tańca NTF, Fundacja UM FOUNDATION, Fundacja Wspierania Kultury Strefa ArtsInn, Stowarzyszenie „Akademia Umiejętności Społecznych”/ Teatr Limen Butoh, Stowarzyszenie i Kolektyw Artystyczny Format ZERO, Stowarzyszenie Ja Ja Ja Ne Ne Ne / TukaWach, Stowarzyszenie Strefa Otwarta / Warszawski Teatr Tańca, Stowarzyszenie Sztuka Nowa, ZASP-Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji, Sekcja Tańca i Baletu, oraz niezależni artyści: Liwia Bargieł, Tomasz Bazan, Anna Godowska i Sławek Krawczyński, Wojciech Grudziński, Mikołaj Mikołajczyk, Ilona Trybuła.

Patronat medialny: portal taniecPOLSKA.pl, TVP Kultura, RDC, e-teatr, miesięcznik TEATR, Teatr dla Wszystkich, TANIEC, Warsawholic, Notes na 6 tygodni, Going.

 

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa

 

 Zakochaj się w Warszawie - logo współfinansowanie (miniaturka)

 

Centrum Sztuki Tańca w Warszawie

Siedziba: Mazowiecki Instytut Kultury

Elektoralna 12

00-139 Warszawa

 

Dokładny program i szczegółowe informacje na stronach:

www.centrumsztukitanca.eu

https://www.mik.waw.pl/

Facebook: www.facebook.com/cstwarszawa

Instagram: https://www.instagram.com/centrumsztukitancacst/

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close