Wersja do druku

Udostępnij

W ramach projektu Performans TV Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie (ul. Jazdów 2, Laboratorium) zaprasza w piątek 29 grudnia o godz. 20.00 na pokaz performansu Marty Ziółek Seans z Pamelą. Spektakl odbywa się przed kamerą i do kamery. Tytułowa Pamela jest intermedialna – igra z przedstawieniami kultury karaoke. W jej świecie pojawiają się zamaskowane postacie, nawiązujące do wizerunków ekstatyczek, upadłych świętych, błaznów i legendarnych cyberpunkowych figur. W świecie Pameli przywołane zostają pragnienia rytuału i niecodzienność cielesnej ekstazy. Pamela to postać widmo. Nawiązuje do współczesnych koncepcji nowej rytualności, opierających się na typowym dla kapitalizmu strachu przed niemożnością kontrolowania kapitału. Jej „obecność” stała się punktem wyjścia do zainicjowanej przez Martę Ziółek serii działań performatywnych. Polegają one na zmianie formuły przedstawienia w zależności od miejsca. Dotychczas miały miejsce dwie odsłony: Pamela w galerii w ramach wystawy Lepsza ja (Zachęta – sierpień 2017, kuratorka: Magda Komornicka) i Is It Pamela/Inkarnacje (Festiwal Łódź Czterech Kultur – wrzesień 2017).

 

Reżyseria/choreografia: Marta Ziółek
Dramaturgia: Joanna Ostrowska
Wizualizacje: Rafał Dominik
Muzyka: Lubomir Grzelak
Kostiumy: Agata Mickiewicz
Projekt tkaniny: Aleksandra Misztur
Reżyseria światła: Aleksandr Prowaliński
Śpiew: Olga Mysłowska
Performerzy: Hana Umeda, Wojciech Grudziński, Katarzyna Wolińska, Olga Mysłowska, Marta Ziółek, Beata Bąk

 

 

Marta Ziółek jest choreografką i performerką. Studiowała na Międzywydziałowych Studiach Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim i w School for New Dance Development w Amsterdamie. W swojej pracy operuje językiem popkultury i nowych technologii, interesuje się zagadnieniem tożsamości i nowymi rytuałami, bada granice między sztukami wizualnymi, sztuką performatywną i choreografią.

 

 

Wstęp biletowany.

Bilety: 15 zł

Rezerwacje: +48 22 628 12 71 wew. 135, info@u-jazdowski.pl

 

O projekcie Performans TV:

Telewizja umarła czy raczej żyjemy w czasach posttelewizji? Dzisiaj każdy może mieć własny kanał? PTV. Performans TV to eksperymentalny program performatywny w formie studia telewizyjnego. Jego punktem wyjścia jest chęć zbadania wpływu tego medium i jego języka na aktualne praktyki artystyczne.

 

Do współpracy zostali zaproszeni współcześni artyści używający takich formatów, jak opera mydlana, serial, talk show, dokument czy teledysk, a także ci, którzy ogłaszają śmierć telewizji i pokazują, że jej rolę w życiu społecznym przejął Internet. Projekt odwołuje się do demokratycznego charakteru telewizji w myśl idei, że dziś każdy może stworzyć własną telewizję.

 

W 2017 roku projekt PTV. Performans TV jest realizowany w trzech odcinkach, w wybrane weekendy października, listopada i grudnia. PTV. Performans TV jest nadawana naziemnie poprzez performanse, dyskusje i projekcje w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, a także w sieci, przez specjalny kanał YouTube w przypadku prac wykorzystujących Internet jako medium.

 

Odcinek 3

Jeremy Wade wcieli się w postać pielęgniarki, której queerowy talk show jest propagandą społeczeństwa przyszłości. W ramach premierowej odsłony eksperymentalnego projektu Michaela Portnoya będzie można zapisać się na trening personalny, prowadzony online przez performerów z Nowego Jorku i Amsterdamu. W studiu PTV prowadzonym przez Dominikę Olszowy pojawią się nowi goście. Marta Ziółek powoła mistyczny świat Pameli, która jest uosobieniem współczesnej postaci trickstera.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close