Wersja do druku

Udostępnij

StartUp – Scena dla Młodych 2021 oraz Centrum Teatru i Tańca w Warszawie zapraszają na premierę spektaklu Przesada w choreografii Moniki Szpunar i Stefano Silvino, która odbędzie się w piątek 4 czerwca o godzinie 20.00.

 

Twórcy chcą zwrócić uwagę widzów na to, że żyjemy w czasach nadmiaru konsumpcyjnego oraz informacyjnego, gdzie bodźców jest stanowczo zbyt wiele. Problem ten dotyczy także spektakli tanecznych. Chcą więc zadać pytanie, czy artysta ma prawo świadomie narażać odbiorców na karykaturę sztuki? Czy żyjemy w kulturze egzaltacji, a może wręcz w dyktaturze nadęcia? Czym charakteryzuje się stan przed? Jak go rozpoznać? Kto lub co decyduje o tym, że już wystarczy? Czy można przesadzić z czymś co jest już przesadą? Duet spróbuje poszukać odpowiedzi na te pytania zachęcając jednocześnie wszystkich widzów do przyjścia na spektakl w kolorze żółtym. Przesada to nasz stan quo. (Nie) dajmy się zwariować.

 

O Twórcach:

 

Monika Szpunar – tancerka, performerka, choreografka. Absolwentka ACTS/Ecole de Danse Contemporaine w Paryżu oraz London Contemporary Dance School w Londynie. Wcześniej uczyła się w Krakowskiej Akademii Tańca ‘L’art de la Danse’ , którą ukończyła dyplomem ZASP. W 2020 roku ukończyła II moduł Laboratorium Nowych Praktyk Teatralnych Uniwersytetu SWPS. Interesuje ją przenoszenie tańca do nowych, niekonwencjonalnych przestrzeni, a także praca w projektach kolektywnych i interdyscyplinarnych, tworzonych we współpracy z innymi. Współtworzy girl band The Yonis, z którym tworzy i występuje w V&A Museum, The Yard, Stratford Circus Arts Center w Londynie oraz na festiwalach, w tym na Edinburgh Fringe, BrainChild oraz SPACER w Krakowie. Tworzy też autorskie projekty i spektakle oraz pracuje jako choreografka do przedstawień teatralnych oraz filmów. Jako tancerka pracowała z takimi artystami jak: Victor Quijada, Richard Siegal, Dam Van Huynh, Kaori Ito.  W 2016 roku spędziła 6 miesięcy w Brazylii, podczas których współpracowała z lokalnymi artystami Fernando Martinsem, Jorge Garcią i Rafaelą Sahyoun oraz prowadziła warsztaty improwizacji na Unicamp w Campinas. Obecnie, współpracuje z Kasią Witek (Memory Score), Elinor Lewis (Orchard), Weroniką Pelczyńską (Still Standing, KULA, Halka (wileńska) w reżyserii Agnieszki Glińskiej) oraz współtworzy Laboratorium Ciała w Krakowskim Centrum Choreograficznym.

 

Stefano Silvino przygodę z tańcem rozpoczął na Sycylii w wieku 15 lat. W 2011 przeprowadził się do Rzymu, by pod okiem doświadczonych nauczycieli trenować techniki modern i klasykę. Taniec współczesny szkolił u Eriki Silgoner, Medhi Walerski (NDT), Christophera Roman (Frankfurt Ballet, Forsythe Company), Maeva Berthelot (Hofesh Shechter Company). Współpracował  z Luc Petit Creation podczas Amway China 2012 w Monachium, uczestniczył w międzynarodowej trasie musicalu Karol Wojtyla, la vera storia, reżyserii Duccio Forzano oraz tańczył w operze Il Paese Del Sorriso, w choreografii Sandhya Nagaraja we Włoszech jak i w spektaklu na 34-tą rocznicę centrum obserwacji w Nowym Jorku The Orsano Project w choreografii Phil Orsano. We wrześniu 2014 roku dołączył do zespołu Teatru Rozbark, gdzie pracował m.in. z: Johan Gerben, Uri Ivgi i Anna Piotrowska. Brał również udział w projektach tanecznych Irada Mazliaha i Noa Shiloh w Warsaw Dance Department. W 2016 roku wygrał program You can dance Po Prostu Tańcz. Półfinalista programu World Of Dance w duecie z Katarzyną Zakrzewską. W 2019 roku tańczył w spektaklu Halka( wileńska) w Operze Narodowej w Warszawie w reżyserii Agnieszki Glińskiej i choreografii Weroniki Pelczyńskiej. Stefano tworzy też autorskie spektakle m.in Miłość na piasku, She War Saw, I’m the N-One, czy  Bez Sensu we współpracy z Ilona Bekier-Ekwa i jest nauczycielem modern, contemporary oraz kontakt improwizacji w Warszawie (East Side Dance Academy, Samo Centrum Wszechświata) oraz prowadzi liczne warsztaty w całej Polsce i na świecie.

 

Joanna Wabik – działa interdyscyplinarnie, na pograniczu muzyki, soundartu, sztuki konceptualnej, performensu, architektury i poezji. Komponuje muzykę, improwizuje na fortepianie, projektuje i realizuje instalacje artystyczne. Jest inicjatorką i organizatorką wydarzeń skupiających i integrujących artystów z różnych środowisk twórczych (zsyp, sety i kasety). Utwór Yo z domku, został wydany w 2020  na dyskietce w Pionierska Records. www.yoxoko.wordpress.com

 

Agata Starmach – projektantka związana z Beza Projekt od 2018 roku. Absolwentka School of Form (Uniwersytetu SWPS) oraz Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie.

Skupia się na projektowaniu przedmiotów i przestrzeni, a swoje koncepcje często bazuje na badaniach humanistycznych. Bardzo ceni sobie pracę docelowym materiałem, który często weryfikuje projekty, ale również daje niezwykłą satysfakcję. www.agatastarmach.com

 

Przesada

 

Monika Szpunar i Stefano Silvino

StartUp – Scena dla Młodych 2021

Centrum Teatru i Tańca w Warszawie

 

4 czerwca, godz. 20.00

5 czerwca, godz. 19.00

 

Nowa Scena przy stacji metra Pole Mokotowskie, wejście bramą od Giordana Bruna 9.

 

Choreografia i wykonanie: Monika Szpunar i Stefano Silvino

Scenografia: Agata Starmach

Muzyka:

YO  z domku (wersja rozszerzona) – Joanna Wabik

(I Can’t Get No) Satisfaction – The Rolling Stones

Sandstorm – Darude 

 

StartUp – Scena dla Młodych to program organizowany przez Centrum Teatru i Tańca w

Warszawie, którego celem jest wspieranie młodych artystów zajmujących się tańcem współczesnym. Wybrane w trybie konkursowym projekty otrzymają środki na realizację zgłoszonego spektaklu, wsparcie producenckie oraz konsultacje merytoryczną. W tym roku swoje prace w ramach programu stworzą Monika Szpunar i Aleksandra Kostrzewa.

 

Projekt Centrum Teatru i Tańca w Warszawie współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close