Wersja do druku

Udostępnij

W listopadzie, w ramach projektu Japońscy mistrzowie butoh – prezentacje, przyjeżdża do Polski wyjątkowy artysta – Yoshito Ohno, spadkobierca filozofii i metody twórców tańca butoh. W Warszawie, Krakowie i Poznaniu wystąpi z solowym spektaklem Ptak i Kwiat. Butoh – droga życia (Warszawa: 5 listopada, Kraków: 12 listopada, Poznań: 14 listopada). Zorganizowane będą również inne wydarzenia: prowadzone przez Yoshito Ohno warsztaty (Warszawa: 7-8 listopada, Kraków: 10 listopada), a także spotkanie z artystą (8 listopada godz. 18.00, Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie). Honorowy patronat nad projektem objęła Ambasada Japonii w Polsce. Projekt otworzy w środę 4 listopada o godz. 20.30 w Galerii Studio wernisaż wystawy Butoh u źródła, na której zaprezentowane zostaną zdjęcia artystów – w tym materiały archiwalne wykonane przez znakomitych fotografów japońskich, m.in. Eikoh Hosoe, Nobuyoshiego Araki, Naoyę Ikegami – jak również fragmenty wypowiedzi mistrzów oraz materiały wideo ze spektakli. Wystawa potrwa do 25 listopada.  

 

Dzień później, 5 listopada o godz. 18.30 w Teatrze Studio Yoshito Ohno wystąpi z solowym spektaklem Kwiat i Ptak – droga życia w choreografii Tatsumiego Hijikaty.  Przedstawienie składa się z kilku scen-obrazów, którym towarzyszy współtworząca nastrój muzyka; prezentowane jest też wideo z 1960 roku autorstwa japońskiego fotografa – Eikoh Hosoe. Na scenie, w jednym ciele, obserwujemy nie tylko efekt wieloletniej pracy organicznej czy doszukujemy się wpływów twórców butoh. Specyficzna estetyka i niezwykły w swej wymowie ruch Yoshito Ohno sprawia, że przedstawienie może stać się głębokim przeżyciem emocjonalnym.

 

 

 ***

 

Cykl Japońscy mistrzowie butoh – prezentacje to niezwykła okazja  dla poszukiwaczy interesujących zjawisk w kulturze i sztuce. W tym przypadku jest to butoh – kontrkulturowa forma tańca powstała w powojennej Japonii w końcu lat 50., w okresie załamania się dotychczasowych wartości i w kontekście licznych problemów społecznych.  Jego twórcami byli Tatsumi Hijikata (1928-1986) i Kazuo Ohno (1906-2010!) – całkowicie różne osobowości – którzy inspirującymi bądź pełnymi prowokacji metodami, dążyli do osiągnięcia przez swych adeptów poziomu całkowitej jedności ciała, ducha i umysłu. Specyficzna estetyka, brak linearnej opowieści i minimalistyczna, a jednocześnie wyjątkowo mocno oddziałująca forma ekspresji sprawia, że spektakle butoh są niezwykłym doświadczeniem.  Specyfika butoh sprawia, że upływ lat nie działa na jego szkodę; nie tylko nie skostniało w określonych przez siebie ramach, ale przekracza wszelkie granice i wciąż jest otwarte na inwencje twórców. Goszczący u nas w listopadzie syn Kazuo – Yoshito Ohno inspiruje kolejne pokolenia; właśnie zakończył tournée w Brazylii, gdzie występował solo oraz z grupą muzyczną Anthony and the Johnsons.

 

W listopadzie, w ramach projektu Japońscy mistrzowie butoh – prezentacje, przyjeżdża do Polski wyjątkowy artysta – Yoshito Ohno, spadkobierca filozofii i metody twórców tańca butoh. W Warszawie, Krakowie i Poznaniu wystąpi z solowym spektaklem Ptak i Kwiat. Butoh – droga życia. Zorganizowane będą również inne wydarzenia: wystawa fotografii prowadzone przez Yoshito Ohno warsztaty oraz spotkanie z artystą. Publikujemy szczegółowy harmonogram wydarzenia.

 

Honorowy patronat nad projektem objęła Ambasada Japonii w Polsce.

 

 

Listopad – ramowy program wydarzeń

 

Warszawa

 

– 4 listopada, o 20.30 w Galerii Studio, odbędzie się wernisaż wystawy Butoh u źródeł. Wystawa potrwa do 25 listopada.

 

5 listopada, o 18.30 w Teatrze Studio, Yoshito Ohno zaprezentuje złożony z czterech sekwencji spektakl Kwiat i Ptak. Butoh – droga życia w choreografii mistrza Hijikaty

 

 

 – 7 i 8 listopada, od 10.00 w Galerii Studio odbędą się warsztaty butoh, prowadzone przez Yoshito Ohno.

 

Warsztat przeznaczony jest dla wszystkich chętnych – zarówno dla aktorów, performerów czy tancerzy,  jak i dla  osób nie posiadających żadnego doświadczenia w pracy z ciałem. Podczas warsztatów, poszukuje się źródeł inspiracji w swoim wnętrzu i w otoczeniu zewnętrznym. Każdy indywidualnie i w swoim tempie pracuje – pod okiem mistrza – nad relacjami ciało-umysł-przestrzeń tak by móc zatańczyć swoje butoh – mikro- i makrokosmos.

 

Szczegółowe informacje na temat warsztatów i rekrutacji na stronie organizatora www.fundacjapompka.org.pl oraz (wkrótce) na naszym portalu

 

–  8 listopada, o 18.00 odbędzie się spotkanie z Yoshito Ohno w Muzeum Azji i Pacyfiku – kontynuacja ubiegłorocznej dyskusji Butoh – droga życia. Taniec japoński; czy na pewno?

 

Kraków – Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

– 10 listopada – od 17.00 warsztaty butoh, prowadzone przez Yoshito Ohno

– 12 listopada, o 19.00 – spektakl Kwiat i Ptak. Butoh – droga życia

 

Poznań – Studio Słodownia + 3 w Starym Browarze/Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk

 

– 14 listopada, o 19.00spektakl Kwiat i Ptak. Butoh – droga życia

 

 

 

Butoh jest w sferze zainteresowań naszej fundacji od lat. W ubiegłym roku, dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca wydaliśmy książkę „Świat butoh Kazuo Ohno” a obecnie, w ramach projektu „Japońscy mistrzowie butoh” zapraszamy japońskich artystów źródłowych – tych, którzy pracowali z twórcami tego gatunku. W lipcu odbyły się warsztaty z Yukio Wagurim – głównym aktorem Tatsumiego Hijikaty, teraz gościmy 77-letniego Yoshito Ohno – spadkobiercę filozofii i metody obu mistrzów.  Yoshito Ohno wraca do Polski po 21 latach, 5 lat po śmierci swego ojca, z którym występował w spektaklu „Nenufary” podczas I edycji Międzynarodowych Spotkań Sztuki Akcji Rozdroże– mówi Anita Zdrojewska, prezeska Fundacji Pompka, organizatorka wydarzeń.

 

Organizator: Fundacja Pompka

Partnerzy: Japan Foundation, Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk, Fundacja im. Takashimy, Galeria Studio, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Muzeum Azji i Pacyfiku, Teatr Studio,

Patroni medialni: Japonia-online, Torii, taniecPOLSKA.pl

 

Logo Japan Foundation (miniaturka)

 

***

 

Więcej informacji na stronie:  www.fundacjapompka.org.pl oraz stronach partnerów planowanych wydarzeń.

Informacje dodatkowe: Agnieszka Sałkowska asalkowska@publink.com.pl, 22 849 17 71, 849 35 18

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close