Wersja do druku

Udostępnij

Od piątku 28 listopada 2014 Pigment Production, Telewizja Polska S.A. oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej zapraszają do kin w całej Polsce na film Czasem śnię, że latam w reżyserii Anety Popiel-Machnickiej. Jest to poruszająca opowieść o przekraczaniu granic w dążeniu do spełnienia marzeń. Bohaterką filmu jest młoda, wybitnie utalentowana tancerka, która od dziecka mieszka w bursie przy Szkole Baletowej. Z chwilą, gdy zostaje najlepszą absolwentką roku, otwiera się przed nią droga międzynarodowej kariery. Skromna i niezwykle pracowita Weronika wciąż dąży do perfekcji. Czas wolny od zajęć w teatrze spędza na nieustannej pracy nad swoim ciałem. Życie prywatne, ból, jaki stale jej towarzyszy, samotność i zmęczenie – pozostają gdzieś w tle, bagatelizowane, aż do chwili poważnej kontuzji, której ulega dwa dni przed istotną dla jej kariery premierą w Operze Berlińskiej. Zdjęcia do filmu były realizowane przez 6 lat. Główne miejsca akcji to Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa i Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie, Szkoła Baletowa i Teatr Mały w Petersburgu, Akademia Tańca Carmen de Robles w Las Palmas oraz dwa teatry Opery Berlińskiej. W finałowej scenie zarejestrowano fragmenty berlińskiej premiery baletu THE OPEN SQUARE, której autorem jest światowej sławy izraelski choreograf – Itzik Galili. Muzyka – Percossa. W filmie w roli głównej wystąpiła Weronika Frodyma.

 

 

Podczas realizacji zdjęć do filmu najbardziej poruszyła mnie ogromna samotność naszej bohaterki  – tancerki baletu.

Patrząc na jej codzienne zmagania ze swoim ciałem, słabościami i lękami, zrozumiałam, jak bardzo wszystkie osoby, które nazywamy

artystami, są zdane na samych siebie, siłę swojego umysłu, talentu, charakteru. Nikt nie może zastąpić ich w ich własnej twórczości, sami muszą dokonać wyborów i stawić czoło odbiorcom. Tworzenie sztuki to samotność, w przypadku tańca – dodatkowo samotność pod presją jednego nieuważnego kroku, który może zniweczyć cały twój wysiłek.

 

Aneta Popiel-Machnicka

Reżyser

 

 

TRAILER

 

 

Nagrody i festiwale:

 

2013 SILVER EYE AWARD NOMINACJA /EAST SILVER/

2013 GOLDEN HORSE AWARD NOMINACJA/KRAKOW FILM FESTIVAL/

2013 GRAND PRIX DANCE MY LIFE AND LOVE /OPEN STAGE FESTIVAL/

2014 SLAMDANCE FILM FESTIVAL /PARK CITY, USA/

BLACKMAGIC DESIGN CINEMATOGRAPHY AWARD

2014 GÖTEBORG INTERNATIONAL FILM FESTIVAL /GÖTEBORG, SWEDEN/ konkurs

2014 LONE STAR FF /FORT WORTH, USA/ konkurs

 

 

Aneta Popiel-Michnicka:  reżyser, scenarzysta, producent. Urodziła się i mieszka w Warszawie. Absolwentka PWSFTV i T im. L.Schillera w Łodzi oraz PLSP w Warszawie. Reżyser i producent. Zajmuje się również grafiką i ilustracją, eksperymentuje z różnymi formami multimedialnymi. Zrealizowała 11 filmów niezaleznych (fabularnych i animacji), które otrzymały ponad 40 nagród, głównie na festiwalach międzynarodowych. CZASEM ŚNIĘ, ŻE LATAM jest jej profesjonalnym debiutem dokumentalnym.

 

Więcej informacji

 

INFO do pobrania

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close