Wersja do druku

Udostępnij

W piątek 22 czerwca Sopocki Teatr Tańca wystąpi w na Częstochowskim Festiwalu Kultury Alternatywnej „Frytka Off”. O godz. 18.00 pokaże spektakl Crash opowieść o życiu światowej sławy Gwiazdy Baletu, w której Joanna Czajkowska po raz kolejny metaforycznie opowiada o sobie samej, o losie tancerki, która rozkwita niczym egzotyczny kwiat pośrodku świata realnego i zderza się z zastaną rzeczywistością. Natomiast o 23.00 przedstawienie Natura inspirowane poezją Bolesława Leśmiana.

Crash


Opowieść o życiu światowej sławy Gwiazdy Baletu, w której Joanna Czajkowska po raz kolejny metaforycznie opowiada o sobie samej, o losie tancerki, która rozkwita niczym egzotyczny kwiat pośrodku świata realnego i zderza się z zastaną rzeczywistością.

Motto: „Nie pragnąłem przecież nic więcej, niż żyć tym, co samo chciało ze mnie się wydobyć. Czemuż było to tak bardzo trudne?”
Hermann HesseDemian

Koncept i wykonanie: Joanna Czajkowska, Artur Aponowicz /
Muzyka: Michał Jeziorski (SPIKA) / Premiera: Streetwaves Festival, 20.05.2011 / Fot. Michał Andrysiak


NATURA

Ideą spektaklu jest oddanie znaczenia i założeń filozoficznych poezji Leśmianaz uwzględnieniem trójkąta Natura – Bóg – Człowiekc. Choć dla poety stworzenie pierwotnego, ludowego mikrokosmosu było sposobem przedstawienia rozważań na temat stosunku natury i człowieka, jednostki i zbiorowości, sztuki i metafizyki, STT celowo rezygnuje z oczywistej „ludowości” na rzecz panteizmui animalizmu wyrażającego się w niedosłownych postaciach (tancerze jako skrzyżowanie ludzi, zwierząt i roślin) oraz symbolizmu. Rytm i melodyka wiersza mają tu wywoływać określony nastrój. Leśmian był wierny wymagającej konstrukcji sylabotonicznej, nadającej specyficzny rytm jego poezji, który również jest ważnym elementem spektaklu.

Sopocki Teatr Tańca zaprasza zatem widza do świata z pogranicza ballady i fantasy, w którym pobrzmiewa echo romantyzmu, a także symbolizm.Choć Natura powstała z poszukiwań stricte literacko-choreograficznych, sceniczna forma spektaklu jest bogata i lekka, cieszyć będzie, zarówno widza dorosłego, jak i młodego.

z inspiracji poezją Bolesława Leśmiana
Koncept, scenariusz, reżyseria: Joanna Czajkowska
Choreografia i taniec: Joanna Czajkowska, Katarzyna Antosiak, Monika Grzelak Kacper Matuszewski, Jacek Krawczyk
Kostiumy: Julia Porańska, Beata Hadaś
Scenografia: Piotr Czajkowski
Muzyka: Rafał Kowal
Wizualizacje / film: [OKO OTO] – Natalia Osuch, Dominik Rudasz
Fotografia promująca: Andrzej Sip
Projekt plakatu: A. Paluszyński

Wersja plenerowa:

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close