Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 13-17 listopada 2013 o godz. 18.00 na placu Solnym we Wrocławiu Daisuke Yoshimoto zaprezentuje akcję Świadek. Japoński tancerz to obok Mina Tanaki jeden z najbardziej znanych obecnie twórców tańca butoh. Na początku drogi twórczej współpracował m.in. z Kazuo Ohno, Hisayo Iwaki czy Yukihiko Sakai. Występował w wielu krajach, np. w Austrii, Danii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Norwegii, we Włoszech i USA. Wielokrotnie gościł również we Wrocławiu. W 1997 roku pełnił funkcję programowego konsultanta festiwalu tańca butō, którego pomysłodawcą i realizatorem był ówczesny Ośrodek Grotowskiego. W 2012 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Świat miejscem prawdy” zaprezentował spektaklKyokatabira ciała.W 2003 roku w ramach projektu Ewangelie dzieciństwa podjął współpracę z Teatrem ZAR, tańcząc w przedstawieniu Łazarz. Twórcze spotkanie z japońskim tancerzem stanowiło bardzo ważny moment formujący zespół, którego honorowym członkiem stał się wówczas mistrz butoh. Dlatego też pracując nad nowym spektaklem Armine, Sister, ZAR ponownie zaprosił Daisuke Yoshimoto do współpracy. Jej owocem jest akcja Świadek.

Zaprezentowana na placu Solnym akcja poświęcona jest historii Ormian, kwestii, z którą w twórczy sposób mierzy się obecnie Teatr ZAR, a jednocześnie ją przekracza – dotyczy problemu zachowywania i niesienia pamięci. Nawiązuje bezpośrednio do konceptu scenograficznego nowego spektaklu Teatru ZAR, Armine, Sister. Jej najważniejszy element stanowi instalacja złożona z 16 kolumn ustawionych jako model świątyni ormiańskiej. Świadek to jednak dzieło niezależne, choć powstałe na tych samych artystycznych założeniach, co przedstawienie ZARu.

Natomiast 10 listopada o godz. 19:00 Instytut Grotowskiego zaprasza również do Sali Teatru Laboratorium na pokaz pracy uczestników warsztatów z Daisuke Yoshimoto. Wstęp wolny.

***

Do historii eksterminacji Ormian w roku 1915 nawiązuje również wystawa Być świadkiem świadków. 12 listopada o godz. 13:30 przy ul. Świdnickiej 24 zaprezentowane zostaną historyczne oraz współczesne zdjęcia i materiały zebrane przez członków Teatru ZAR podczas wypraw do Armenii, Izraela i Turcji. Ekspozycja jest próbą przybliżenia wypartej z wielkiej historii Europy „małej” historii narodu ormiańskiego, utrwalonej na nielicznych fotografiach i dokumentach w dopełnieniu z historią „milczącego spojrzenia” współczesnych Europejczyków. Wystawa potrwa do 2 grudnia.

Więcej: www.grotowski-institute.art.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close