Wersja do druku

Udostępnij

Będzie to z pewnością najważniejsze wydarzenie sezonu baletowego w Polsce. Znakomity amerykański choreograf John Neumeier, twórca i dyrektor Baletu Hamburskiego, udostępnił Polskiemu Baletowi Narodowemu swoje legendarne dzieło. Premiera polska jego słynnej Damy kameliowej z muzyką Fryderyka Chopina odbędzie się 20 kwietnia 2018 roku na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.

 

Każdy zna tę historię z kart powieści Aleksandra Dumasa (syna). Wielka miłość paryskiej kurtyzany Małgorzaty Gautier i młodego arystokraty Armanda Duvalla porusza serca wszystkich, którzy poddali się jej romantycznemu urokowi. Od 1848 roku została przetłumaczona na niezliczone języki, jest ikoną melodramatu i jednym z największych światowych bestsellerów. Obiegła także sceny teatralne w swojej wersji dramatycznej, doczekała się przeróbki operowej w Traviacie Giuseppe Verdiego, a z czasem także licznych ekranizacji.

 

Tę wzruszając opowieść wielokrotnie przenoszono także na scenę taneczną, ale pozycję arcydzieła baletowego zyskała dopiero realizacja Johna Neumeiera. Skojarzył on romantyczną miłość Małgorzaty i Armanda z muzyczną kwintesencją romantyzmu, jaką jest twórczość Fryderyka Chopina. Przedstawienie  powstało w 1978 roku w Stuttgarcie, a potem choreograf bardzo oszczędnie udostępniał je innym zespołom baletowym. Wykonywane jest oczywiście w Hamburgu, a w ostatnich latach pojawiło się także na scenach Opery Paryskiej, American Ballet Theatre w Nowym Jorku, Teatru Bolszoj w Moskwie, a niedawno w mediolańskiej La Scali. Wszędzie w oprawie plastycznej wybitnego niemieckiego scenografa Jürgena Rosego. 

 

Neumeier wykorzystał w swoim balecie Koncert f-moll, Fantazję A-dur na tematy polskie, Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur oraz szereg innych utworów Fryderyka Chopina. Wykonają je pianiści: Krzysztof Jabłoński i Marek Bracha z towarzyszeniem Orkiestry Opery Narodowej pod dyrekcją Grzegorza Nowaka. Nad realizacją baletu w Warszawie współpracują z choreografem trzej jego hamburscy asystenci: Kevin Haigen, Janusz Mazoń i Radik Zaripov.

 

Polski Balet Narodowy zyskuje do swojego repertuaru prawdziwą perłę światowej literatury baletowej i kolejną pozycję choreograficzną z muzyką wielkiego polskiego romantyka.

 

Kolejne spektakle zaplanowano w dniach 21, 22, 24 i 25 kwietnia oraz 21-24 czerwca 2018.

 

Dama kameliowa

Balet Johna Neumeiera w dwóch aktach z prologiem

Premiera polska: 20 kwietnia 2018

Polski Balet Narodowy, Teatr Wielki – Opera Narodowa

 

Choreografia i koncepcja świateł: John Neumeier

Muzyka: Fryderyk Chopin

Dyrygent: Grzegorz Nowak

Scenografia: Jürgen Rose

Asystenci choreografa: Kevin Haigen, Janusz Mazoń, Radik Zaripov

 

 

Więcej informacji:
https://teatrwielki.pl/repertuar/kalendarium/2017-2018/dama-kameliowa/termin/2018-04-20_19-00/

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close