Dance ICONS – globalna sieć choreografów zaprasza na comiesięczną dawkę tanecznych nowości z całego świata. Postacią miesiąca jest Jawole Willa Jo Zollar, od 38 lat liderka zespołu Urban Bush Women, laureatka prestiżowej nagrody MacArthura.

Wersja do druku

Udostępnij

Jawole Willa Jo Zollar udzieliła obszernego wywiadu Therese Ruth Howard. Jej twórczość celowo i bez skrupułów koncentruje się na czarnej kulturze (blackness), bez oglądania się na wyobrażenia białych. Ze swoim zespołem Urban Bush Women, Black Womanhood wychoreografowała czarną kulturę z jej rytuałami, tradycją i radością życia codziennego. Jej dorobek artystyczny jest fizycznym archiwum złożonych doświadczeń, podczas gdy sama jej praktyka choreograficzna jest misterna i umiejętnie wykonana.

Rozmowę z artystką możecie przeczytać w sekcji DANCE ICONS INTERWIEV: http://www.danceicons.org/pages/?p=220327162319


GLOBAL OPPORTUNITIES: Informacje o aktualnych naborach na rezydencje, festiwale, open calle i stypendia. W kwietniu są to między innymi: nabór krótkich filmów do Moving Body Festival w Bułgarii (do 18 kwietnia), a także filmów portretowych na przecięciu kinematografii i tańca do International Portrait Film Festival (IPFF) w Bułgarii (do 25 sierpnia); uznani i początkujący artyści ruchu w każdej jego formie mogą zgłaszać się do Ultra-Intensive Development & Creation Exchange w Kanadzie (do 15 kwietnia).

Więcej: http://www.danceicons.org/pages/index.php?p=220402113408

PREMIERES & EVENTS: Nowojorska premiera In C Sashy Waltz w BAM (28 kwietnia). Waltz podjęła wyzwanie Terry Riley’ego stworzenia utworu do jednostronicowej partytury, co otwiera pole do bardzo szerokich interpretacji; Baryshnikov Arts Center pokaże najnowszą pracę Omara Romána De Jesúsa online i za darmo (25 kwietnia – 9 maja); Australian Ballet jako pierwszy zespół na świecie dostał licencję na wystawienie Kunstkammer, przygotowanej z okazji 60-lecia NDT pracy autorstwa najbardziej pożądanych choreografów na świecie – Paula Lightfoota, Sola Leóna, Marco Goeckego i Crystal Pite (pokazy 29 kwietnia-14 maja); Sadler’s Wells pokaże Mystery Sonatas / for Rosa Anny Teresy De Keersmaeker – pracę poświęconą walczącym kobietom oraz 15-letniej aktywistce Rosie, która zginęła w powodzi w Belgii w 2021 roku (premiera 12-13 kwietnia).

Więcej: http://www.danceicons.org/pages/index.php?p=220402113408#2


COMPETITIONS: Copenhagen International Choreography Competition (CICC) to platforma do odkrywania i promowania początkujących choreografów (termin: 8-9 lipca, zgłoszenia do 1 maja); 36. International Choreographic Competition Hannover 2022 odbędzie się online; przewidziane są nagrody pieniężne i w postaci produkcji (termin: 1-2 lipca, zgłoszenia do 15 kwietnia); RIDCC w Rotterdamie to unikatowy doroczny festiwal tańca, który zbiera nowe choreograficzne głosy i znanych artystycznych liderów, programerów – zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym (termin: 23-25 czerwca); Znany EIDGP International Dance Competition zaprasza wszystkich tancerzy, bez limitów wieku do rejestrowania się w różnych kategoriach (zgłoszenia do 15 kwietnia).

Więcej: http://www.danceicons.org/pages/index.php?p=220402113408#2

MOVIES AND BOOKS: City of Dreams, film taneczny wyreżyserowany przez choreografa Robina Cantrella, wyprodukowany przez Battery Dance w 2022 roku, z udziałem członków zespołu Battery Dance i oryginalną muzyką Alexisa Gideona, Bethany Mitchell i Miry Cook. Hołd dla wielkich filmów tanecznych i samego Nowego Jorku.

Obejrzyj w całości:


Dancing Transnational Feminisms: Ananya Dance Theatre and the Art of Social Justice, której autorkami są Ananya Chatterjea, Hui Niu Wilcox i Alessandra Lebea Williams oraz 22 współpracowników (University of Washington Press, 2022). Kolekcja esejów, opowiadań, wywiadów i wierszy, które podnoszą aktualne pytania dotyczące rasy i wydajności, płci i seksualności, sztuki i polityki, globalnych i lokalnych nierówności oraz odpowiedzialności artystów wobec ich społeczności. Poprzez koncentrację na życiu, historiach i marzeniach marginalizowanych kobiet, Teatr Tańca Ananya (ADT) zdradził, w jaki sposób praktyka i zaangażowanie w artystyczną jakość może katalizować sprawiedliwość społeczną.

Więcej: http://www.danceicons.org/pages/index.php?p=220402113408#5

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close