Globalna sieć choreografów Dance ICONS w marcowym wydaniu swojego newslettera poleca wywiad z Yin Yue –  pochodzącą z Chin, zamieszkałą w Nowym Yorku tancerką i choreografką, twórczynią techniki FoCo, integrującej energię ciała i siły natury w procesie kształcenia tancerzy i kreacji dzieła tanecznego. Oprócz tego w zasobach Dance ICONS, jak co miesiąc, można znaleźć mnóstwo informacji o nadchodzących premierach, festiwalach, najnowszych wydawnictwach książkowych i filmach tanecznych oraz o bieżących naborach na rezydencje i stypendia na całym świecie.

Wersja do druku

Udostępnij

ICONS inspire interview

W marcowym wydaniu Dance ICONS postacią miesiąca jest Yin Yue – amerykańska tancerka i choreografka chińskiego pochodzenia, absolwentka Shanghai Dance Academy i Tisch School of Arts, zdobywczyni Harkness Promise Award 2021. W opracowanej przez siebie metodzie treningu i tworzenia choreografii FoCo (skrót od słów Folk i Contemporary) artystka łączy taniec współczesny i balet z tradycyjnym tańcem i filozofią ojczystego kraju. Swoje innowacyjne podejście do tworzenia choreografii, analizy ruchu i pogłębiania świadomości ciała realizuje podczas autorskich warsztatów oraz jako dyrektor artystyczna założonego przez siebie w 2018 roku zespołu YYDC. W rozmowie z Veronicą Posth dla Dance ICONS Yin Yue opowiada o swoich metodach kształcenia tancerzy, obecnym etapie artystycznych poszukiwań, a także o planach YYDC na nadchodzące miesiące.

Link do wywiadu: www.danceicons.org/pages/?p=230223124401


Global Opportunities

W sekcji zawierającej informacje o aktualnych naborach na rezydencje i stypendia, Dance ICONS przypomina, że trwa nabór, między innymi, na Camargo Fellowship we Francji, Pina Bausch Fellowship for Dance and Choreography w Niemczech, Barcelona International Dance Exchange czy LAV Artist Residency w Hiszpanii, ChoreoComp w Holandii czy na rezydencję Omaggio Performing Company Goa w Indiach. Informuje także o możliwości zaprezentowania spektakli i kina tańca, jakie stwarzają: Creative Capital i Wax Works w Nowym Yorku, San Francisco Dance Film Festival, LA Dance Film Festival w Kaliforni, Light Moves w Irlandii czy SoloCoreografico Platform we Włoszech.

Więcej: www.danceicons.org/pages/index.php?p=230225154534#1

Events and Trending

W tej sekcji znaleźć można zapowiedzi najważniejszych światowych i europejskich premier, które przygotowały takie zespoły, jak: Miami City Ballet (Sentimiento, chor. Durante Verzolao), Boston Ballet (Our Journey, chor. Nanine Linning), Pacific Northwest Ballet (Boundless, chor. Alejandro Cerrudo i Jessica Lang) czy Dutch National Opera & Ballet (adaptacja Portretu Doriana Greya w choreografii Ernsta Meisnera i Marco Gerrisa, łączącej balet z hip hopem). Wymienione są także trzy nadchodzące wydarzenia w Polsce: premiera tryptyku baletowego Flight/Bolero/Elsa Canasta w Operze Wrocławskiej, warsztaty choreograficzne Spectrum w wykonaniu Baletu Teatru Wielkiego w Poznaniu oraz 3. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca Granice natury – granice kultury w Poznaniu. Newsletter przypomina również o kwietniowych terminach nadsyłania zgłoszeń do udziału w  międzynarodowych konkursach choreograficznych w Hanowerze, Kopenhadze i innych tego typu wydarzeniach.

Więcej: www.danceicons.org/pages/index.php?p=230225154534#2

Movies and Books

Dance ICONS informuje o premierze filmu Creature w reżyserii Asafa Kapadii, opartego na spektaklu English National Ballet pod tym samym tytułem w choreografii Akrama Khana. Spektakl inspirowany sztuką Georga Büchnera Woyzeck oraz powieścią Mary Shelley Frankenstein eksploruje tematy porzucenia, wyobcowania i poszukiwania przynależności, wpisując je we współczesne konteksty zmian klimatycznych, pogoni za postępem naukowym i technologicznym, wyzysku czy izolacji. Zapowiedzi projekcji filmu na ekranach kin w brytyjskich miastach wskazują ponadto na jego walory związane z przełomowym sposobem łączenia sztuki filmowej z tańcem współczesnym.

Trailer filmu:

Polecaną w marcu lekturą jest biografia Johna Cranko w opracowaniu Ashley’a Killara pt. Cranko, The Man and His Choreography, wydana w 2022 roku. Książka ukazuje życie i twórczość choreografa, jego działalność w Royal Ballet i Stuttgart Ballet oczami autora biografii – tancerza i wykonawcy dzieł baletowych Cranko, wystawianych w stuttgardzkim zespole.

Więcej: danceicons.org/pages/index.php?p=230225154534#5

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close