Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 11-12 maja o godz. 19.00 w Operze Nova w ramach XX Bydgoskiego Festiwalu Operowego wystąpi zespół Danza Contemporanea de Cuba z Kuby. Podczas swej pierwszej wizyty wPolsce, również w Bydgoszczy ( XVII Bydgoski Festiwalu Operowy) zespół ten przedstawił program będący konfrontacją współczesnej latynoamerykańskiej myśli choreograficznej ztwórczością Matsa Eka. Tym razem publiczność zobaczy trzy odmienne w stylistycznie balety: La Ecuation, Folia, Mambo 3XXI oraz pas de deux z baletu El Dorado.

Kubański zespół ma 54-letnią historię iok. 300 premier, aplauz widzów na kilku kontynentach podziwiających perfekcję tancerzy, uznanie krytyki. Zachwycał widzów Festiwalu Narodów w Paryżu, występował w prestiżowych salach i teatrach m.in. Canadian Art Center w Ottawie, Arena w Weronie, La Fenice w Wenecji, Teatr la Monnaie w Brukseli, Sadler’s Well i Coliseum w Anglii. Dzięki swemu eklektyzmowi pozostaje jedną znajbardziej uniwersalnych kompanii tanecznych, zdolną zaadaptować rozmaite współczesne style do swego repertuaru, poczynając od czystego języka baletu neoklasycznego (Folia), po eksplozję najnowszych tendencji tanecznych (Nayara, Demo’N-Crazy, Restaurante El Paso) i nie podlegające klasyfikacji widowiskowe spektakle (Compás i Carmina Burana).Kuba kształci dziś tancerzy i nauczycieli baletu współczesnego o światowym formacie. DCC jest „wylęgarnią” najsłynniejszych postaci i interesujących utworów.

Szczegółowe informacje o spektaklach

FOLIA

Choreografia:Jan Linkens

Asystent choreografa:Margarita Vilela

Muzyka:Gaucelm Faidit, Antonio Martín y Graeme Koehne

Kostiumy:Karisma Costumes

Światła:Vladimir Ameneiro

Czas trwania:20 min

MAMBO 3XXI

Choreografia: George Céspedes we współpracy z tancerzami

Muzyka: Alexis de la O Joya / Edwin Casanova González

Światła: Erick Grass

Kostiumy: George Céspedes

Czas trwania 35 minut

Premiera:4 grudnia 2009 r.. Sala García Lorca del Gran Teatro de La Habana, Cuba

LA ECUACION

Choreografia: George Céspedes

Muzyka : król Alfonso X

Światła : Erick Grass

Kostiumy: Eduardo Arrocha / George Céspedes

Scenografia : George Céspedes

Czas trwania : 13 min

LINKI:

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close