Wersja do druku

Udostępnij

W środę o godz. 18.00 BWA Wrocław zaprasza na drugą z cyklu debat towarzyszących wystawie TRZY TO JUŻ TŁUM w BWA Wrocław Główny (transmisja na FB BWA Wrocław). W spotkaniu udział wezmą artystki i artystów, których prace prezentowane na wystawie, a którzy/które w swoich działaniach problematyzują relacje między (nie)obecnością i (bez)głośnością ciał w przestrzeni publicznej a ich sprawczością.

Wiemy, jak wyglądają protestujące ciała i zaciśnięte pięści podczas demonstracji. Wiemy, jak brzmią głosy skandujące hasła na manifestacjach. Ale co z nieobecnymi, niewidzianymi i niesłyszanymi ciałami i ich mobilizacją, której nie możemy świadkować?

Definicja polityczności Hannah Arendt – która, paradoksalnie, wciąż pozostaje jedną z dominujących w głównym nurcie – według której polityczne jest każde działanie w przestrzeni publicznej, doinwestowuje wprawdzie ciało, ale wyklucza nienormatywność. Bo co z ciałami, które fizycznie nie mogą pojawić się na ulicach miast i których w mieście nie słychać? Czy z definicji są apolityczne? Co z ciałami zlęknionymi, chorymi, nieobecnymi, nie nagłośnionymi?

Ciało jest dziś centrum społecznych napięć i kryzysów – konfliktów, protestów, konfrontacji z władzą, migracji. Co zrobić, by narażone ciała stały się przestrzenią, w której zarówno ich siła, jak i ich podatność mogą być źródłem oporu?

Debata będzie tłumaczona na Polski Język Migowy.

Gościnie i gość:

Marianna Dobkowska – kuratorka, w swojej praktyce poruszająca się na przecięciu sztuki, edukacji i aktywizmu. Moderatorka debaty.

Daniel Kotowski – artysta wizualny i performer, dla którego punktem wyjścia w praktyce artystycznej jest doświadczenie bycia głuchym. Często odnosi się do pojęcia biowładzy i biopolityki. Posługuje się mową na różne sposoby

Yulia Krivich – ukraińsko-polska artystka, zaangażowana w akcję „List” z maja 2020 roku i w działania związane z mniejszością ukraińską w Polsce. Współautorka projektu ZA* o migracji w polskim środowisku artystycznym.

Agata Kubis – fotografka i fotoreporterka związana z Archiwum Protestów Publicznych i OKO.press.

Ania Nowak – choreografka, performerka. W swoich pracach często problematyzuje ciało poprzez doświadczenia choroby i mowy oraz spekuluje o tym, do czego ciało i język mogą być zdolne.

***

TRZY TO JUŻ TŁUM
wystawa główna OUT OF STH VI

Na wystawie TRZY TO JUŻ TŁUM zobaczymy samochoreografujące się protesty, improwizowane tańce społeczne i oddolne formy ruchowej organizacji ciał w tkance miejskiej. Od gruzińskiej rejwolucji z 2018 roku, przez polityczny wymiar kultury rejwowej i queerowe aspekty klubingu aż po mechanizmy budowania społecznej solidarności w warunkach przymusowej fizycznej izolacji i praktykowania przyjemności w sytuacji kryzysu. Jednocześnie przyjrzymy się też twórcom, których artystyczne działania mają wymiar aktywistyczny lub stały się polami społeczno-politycznej walki.

Sam tytuł – TRZY TO JUŻ TŁUM – odnosi się do dynamiki tworzenia zgromadzeń czy zbiorowych manifestacji i do biopolityki stanu wyjątkowego, a także do historii kultury klubowej, znającej przypadki kryminalizowania rytmicznego poruszania się minimum trzech osób do muzyki opartej na repetytywnych bitach. Ale TRZY TO JUŻ TŁUM tematyzuje także proces kolektywnego powstawania koncepcji niniejszej wystawy i horyzontalne warunki pracy w ramach trzyosobowego zespołu kuratorskiego.

Artyści/artystki: Archiwum Protestów Publicznych, Iván Argote, Alex Baczyński-Jenkins, Rufina Bazlova, Boris Charmatz & César Vayssié, Zuzanna Czebatul, Bogomir Doringer, Robert Getso, Anton Stoianov & Frédéric Gies, Jonathan Glazer & Mica Levi, Kuba Gliński & daisy cutter, Igor Grubić, Roman Himey & Yarema Malashchuk, Zhang Huan, Steffani Jemison, Anna Jermolaewa, Agata Kalinowska, Konsorcjum Praktyk Postartystycznych, Chris Korda & Kościół Eutanazji, Daniel Kotowski, Nils Amadeus Lange, kolektyw Las Tesis, Kanas Liu & Sam Tsang, Ania Nowak, Naja Orashvili & Giorgi Kikonishvili / BASSIANI, Stepan Polivanov, Luiz Roque, Paweł Sakowicz, Anne de Vries, Romily Alice Walden, Marta Ziółek oraz Marta Czyż, Marianna Dobkowska, Magda Drągowska, Michał Frydrych, Karolina Grzywnowicz, Mateusz Kowalczyk, Yulia Krivich, Julia Minasiewicz, Jan Możdżyński, Kuba Rudziński, Weronika Zalewska, Paweł Żukowski.

Kuratorki: Michał Grzegorzek, Anka Herbut, Gregor Różański
Aranżacja światła: Jacqueline Sobiszewski

***

BWA Wrocław – Galerie Sztuki Współczesnej

Pięć przestrzeni połączone programem prezentującym sztukę i dizajn w ich nowych, czasem zaskakujących przejawach. Pokazy, wystawy, akcje i publikacje BWA Wrocław dotyczą styku współczesnej praktyki wizualnej oraz nowych idei społecznych, politycznych i duchowych. Nasze galerie to BWA Wrocław Główny, Dizajn, Studio, SIC! oraz Awangarda, która obecnie jest nieczynna dla zwiedzających. Wydawany jest także magazyn „BIURO” o sztuce, kulturze i nowych przemyśleniach.

www.bwa.wroc.pl

www.facebook.com/bwa.wroclaw

www.instagram.com/bwawroclaw

www.issuu.com/bwa_wroclaw

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close