Wersja do druku

Udostępnij

W ramach międzynarodowego festiwalu teatralnego Dialog we Wrocławiu 11 i 12 października zobaczyć będzie można Hamleta zrealizowanego przez Cezarego Tomaszewskiego ze studentami Wydziału Teatru Tańca krakowskiej PWST w Bytomiu.

Cezary Tomaszewski to choreograf, muzyk, reżyser teatralny i operowy. Pracuje i mieszka w Krakowie i Wiedniu. Za autorską wersję operetki Lehara Wesoła Wdówka, w której obsadził cztery polskie sprzątaczki otrzymał wyróżnienie „Theater Heute” i „Falter” dla najlepszego młodego reżysera i za najlepszą w 2009 roku offową produkcję teatralną w Austrii. Jest również autorem głośnej inscenizacji madrygałów Monteverdiego m.m.m. bar.okowa uczta z Capella Cracoviensis, wystawionej w barze mlecznym w Krakowie. Artysta mówi o prezentowanym we Wrocławiu projekcie : „Zawsze irytowała mnie spolegliwe podejście, z jakim artyści teatru zabierają się za Hamleta, to mityczne i najdoskonalsze ze wszystkich dzieł Szekspira. W naszym spektaklu próbujemy rozprawiać się z mitycznością tego tekstu.” Przedstawienie dyplomowe studentów Wydziału Teatru Tańca z Bytomia jest alternatywną propozycją w stosunku do klasycznych wystawień i interpretacji Hamleta. Celem nie było dekonstruowanie tekstu, lecz raczej jego odświeżenie, sprawdzenie czy może brzmieć wiarygodnie w ustach dzisiejszych dwudziestolatków. W spektaklu pojawiają się cztery Ofelie, cztery Gertrudy i dwóch Hamletów, a pytanie „być albo nie być” ginie gdzieś w natłoku wypowiadanych słów, podejmowanych działań.

„To pierwsze przedstawienie dyplomowe, jakie kiedykolwiek zaprosiłam do udziału w festiwalu Dialog” – komentuje dyrektor wrocławskiej imprezy, Krystyna Meissner. „Doskonale wpisuje się w temat przewodni tegorocznej edycji, samo jest bowiem w pełni niecodzienne, odważne, a nawet bezczelne. Warto pokazać energię tych młodych artystów.”

Prezentacje bytomskiego Hamleta odbędą się na Scenie na Strychu Wrocławskiego Teatru Współczesnego, 11 października o godz. 21:00 i 12 pażdziernika o 18:00.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close