Wersja do druku

Udostępnij

„ARTE PO POLSKU” prezentuje poruszający film dokumentalny pełen nadziei. Valeria Bruni Tedeschi  oraz Yann Coridian towarzyszą choreografowi  Thierry’emu Thieu Niand w podparyskim szpitalu, gdzie prowadzi warsztaty tańca dla pacjentów oddziału geriatrycznego cierpiących na chorobę Alzheimera. Dzięki tym zajęciom Blanche, Adelaide i Pierrot na nowo odkrywają radość życia , a nawet miłość.

 

„To prawdziwa magia”, podsumowuje Blanche, mówiąc o pracy choreografa Thierry’ego Thieû Niang. Codziennie przez tydzień, był on gospodarzem warsztatów tańca dla pacjentów na oddziale geriatrycznym w szpitalu Ivry-sur-Seine. Filmowani pod czujnym okiem pielęgniarki przez Bruni-Tedeschi i Coridiana, bohaterowie dokumentu: Adelaide, Pierrot, Gisele i Blanche przeżywają niesamowitą przemianę. Dzięki zajęciom ich choroba się oddala, a Blanche… po prostu zakochała się w nauczycielu tańca. Uśmiechała się, odzyskał pewność siebie, a co najważniejsze była w stanie znowu chodzić bez laski. Ta miłość była jak uderzenie pioruna i nie uszła uwadze pozostałych, może nawet nieco zazdrosnych, pacjentów. W kontakcie z Thierrym, Blanche poczuła się znowu młodą dziewczyną, którą niegdyś była. Otworzyła się i wyznała: „Kocham cię” do tancerza, poruszonego jej deklaracją.

 

http://www.pardolive.ch/fr/pardo/program/film?fid=891800&eid=69&

https://www.youtube.com/watch?v=6XbQd-x7sjc

 

Film można obejrzeć w ramach bezpłatnej oferty VOD:  http://www.arte.tv/pl

Bezpośredni LINK do filmu.

 

Czas trwania: 84 minut

Gatunek: film dokumentalny, sekcja: społeczeństwo

Reżyseria: Valeria Bruni-Tedeschi, Yann Coridian

 

Wyróżnienia:

– 2016: RIFF (Międzynarodowy Rzymski Festiwal Filmu Niezależnego) – Rzym (Włochy) – Nagroda w kategorii Najlepszy Międzynarodowy Film Dokumentalny

2016: Cinemed (Festival International du Cinéma Méditérranéen de Montpellier) – Montpellier (Francja) – film zakwalifikowany w oficjalnej selekcji

– 2016: DOK Leipzig (Międzynarodowy Festiwal Filmów Documentalnych i Animowanych) – Lipsk (Niemcy) – Nagroda FIPRESCI (Międzynarodowa Federacja Krytyków Filmowych)

2016: Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Locarno – Locarno (Szwajcaria) – film zakwalifikowany w oficjalnej selekcji

– 2016: FIFF (Międzynarodowy Festiwal Filmów Frankofońskich w Namur) – Namur (Belgia) – Nagroda specjalna jury oraz Nagroda Publiczności Prowincji Namur

 

Ciekawostka:

Valerie Bruni-Tedeschi jest młodszą siostrą Carli Bruni, żony Nicolasa Sarkozy’ego)

 

***

 

ARTE PO POLSKU to część projektu ARTE EUROPE (współfinansowanego ze środków unijnych) mającego na celu dotarcie do jak najszerszej grupy osób poprzez udostępnianie programów w różnych językach. Programy ARTE dostępne są w internecie za darmo – jest wersja francuska, niemiecka, angielska, hiszpańska, a od listopada 2016 również polska. ARTE PO POLSKU to bezpłatny serwis internetowy, w którym można oglądać najciekawsze programy z ofert ARTE TV, poświęcone różnym tematom: społeczeństwo, kultura i sztuka, popularno-naukowe, podróże, etc. Są to dokumenty i reportaże, magazyny własne i koncerty (muzyka klasyczna i współczesna).

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close