Wersja do druku

Udostępnij

Jest nam bardzo miło poinformować, że Dominik Więcek otrzymał jedno z trzech stypendiów rezydencyjnych programu Tanzrecherche NRW (Dance Research NRW) w Niemczech, które realizować będzie przy wsparciu Theater im Pumpenhaus w Münster oraz TanzFaktur w Kolonii. Choreograf i performer zajmie się politycznymi i artystycznymi wymiarami tożsamości i narodowości. Drugą rezydentką została fińska choreografka Outi Elena Valanto, która będzie badać wpływ tak zwanego lekkiego zanieczyszczenia środowiska na ludzkie ciało. Pozostali artyści rezydenci to duet: tancerka i choreografka z Salzburga Annelie Andre oraz berliński rzeźbiarz i performer Jakob Blazejczak, którzy wspólnie poszukiwać będą dźwięków i wibracji w kopalniach i na terenach górnictwa odkrywkowego.

 

Tanzrecherche NRW istnieje od 2009 roku. Jest to międzynarodowy program stypendialny dla tancerzy, choreografów i performerów, który daje im możliwość prowadzenia badań przez kilka tygodni w roku w Nadrenii Północnej-Westfalii. Stypendium nie jest ukierunkowane na produkcję, ale wspiera intensywną pracę artystyczną, rozwój eksperymentalnych metod pracy oraz rozwój zawodowy młodych twórców.

 

Dominik Więcek rozpoczyna prace badawcze na terenie Nadrenii Północnej-Westfalii w Niemczech (m.in. w Dortmundzie, Düsseldorfie, Koloni, Münster), które potrwają do końca kwietnia. Jego praca skupiać się będzie na analizie pojęcia „decyzyjności”, na zestawieniu wyborów, które podejmuje w życiu prywatnym, czy jako obywatel, z tymi, które podejmuje jako twórca teatralny.

 

Więcek urodził się w Iserlohn, a wychował w Polsce. Podczas rezydencji spróbuje odpowiedzieć na hipotetyczne pytanie: „Jakim artystą mógłbym być, gdybym wychował się w Nadrenii Północnej-Westfalii?”. To punkt wyjścia do badań nad figurą tancerza w Niemczech, jego znaczeniem w życiu społecznym oraz badań nad sposobami kształcenia artystycznego. W ramach projektu Więcek będzie między innymi: pracować ze studentami Folkwang Universität der Künste, lokalnymi artystami, spotykać się z Polakami aktualnie mieszkającymi w Nadrenii Północnej-Westfalii oraz badać, jak nauka języka niemieckiego wpłynie na jego fizyczność. Jego rezydencja zaowocuję tekstem podejmującym temat poprawności politycznej, miękkiej cenzury oraz artykułu wyjaśniającego, na czym polega status tancerza w Niemczech, jakie daje możliwości i przywileje, oraz jakie wypływają z niego konsekwencje.

 

Prace nad projektem dokumentowane będą na stronie: https://www.dominikwiecek.com/the-spiral

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close