Wersja do druku

Udostępnij

 Z przyjemnością informujemy, że prof. Ewa Wycichowska znalazła się w gronie tegorocznych laureatów Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przyznawanej wybitnym osobowościom działającym w sferze kultury.  Znakomita choreografka i pedagog,  dyrektor naczelna i artystyczna Polskiego Teatru Tańca, otrzymała wyróżnienie za szczególne dokonania artystyczne w dziedzinie tańca.  Artystka jest autorką ponad 70 spektakli zrealizowanych w Polsce i za granicą. Od 27 lat jest dyrektorem   Polskiego  Teatru Tańca, z którym reprezentowała polska sztukę tańca na pięciu kontynentach. Zainicjowała powstanie i jest dyrektorem artystycznych  Międzynarodowych Warsztatów Tańca Współczesnego i Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca (Dancing Poznań). Jest jedynym w Polsce profesorem sztuk muzycznym, reprezentującym  dziedzinę: taniec, kieruje  Zakładem  Tańca na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina W Warszawie.

 

Gala wręczenia statuetek z udziałem minister Małgorzaty Omilanowskiej odbyła się 12 maja  2015 roku w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie.

 

Wyróżnienia przyznano w kategoriach:

 

1.         teatr – Michał Zadara, Krzysztof Globisz

2.         film – Tomasz Kot

3.         muzyka – Jacek Kaspszyk

4.         literatura – Olga Tokarczuk

5.         sztuki wizualne – Zbigniew Warpechowski

6.         twórczość ludowa – Janusz Prusinowski

7.         upowszechnianie kultury – Michał Nogaś

8.         taniec – Ewa Wycichowska

9.         ochrona dziedzictwa – Maria Kałamajska-Saeed

10.       całokształt twórczości – Adam Zagajewski

11.       mecenas kultury:

Orange Polska SA
Wojciech Pawłowski

 

Galę w Arkadach Kubickiego współprowadził Artur Andrus. Uroczystości towarzyszył koncert Wojciecha Majewskiego oraz Grzegorza Turnaua, wykonujących utwory z repertuaru Marka Grechuty.

 

Doroczna Nagroda Ministra jest przyznawana od 1997 roku artystom, twórcom i animatorom kultury w uznaniu całokształtu ich działalności lub za wybitne osiągnięcia w danym roku w reprezentowanej przez nich dziedzinie. To prestiżowe wyróżnienie pozwala Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego podkreślić najważniejsze nurty i zjawiska pojawiające się w polskiej kulturze poprzez uhonorowanie osób, które je tworzą i reprezentują.

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close