Wersja do druku

Udostępnij

Z przyjemnością informujemy, że 26 marca 2013 ruszyła rejestracja online do udziału Tanzkongress 2013 w Dusseseldorfie. Zgłoszenia przyjmowane będą do 6 maja 2013.Gorąco zapraszamy do zgłoszeń i udziału w tej międzynarodowej imprezie.

Po raz pierwszy organizując Kongres Tańca w 2006 roku w Berlinie oraz w 2009 roku w Hamburgu, Niemiecka Federalna Fundacja Kultury wznowiła tradycję kongresów, które gromadziły licznych przedstawicieli świata tańca w czasach Republiki Weimarskiej. Tegoroczna, trzecia już edycja Kongresu Tańca odbędzie się w Düsseldorfie, w dniach 6-9 czerwca. Jej hasłem przewodnim jest Bewegungen übersetzen – Performing Translations [Bewegungen übersetzen – wykonując tłumaczenia]. Będzie poświęcona temu, w jaki sposób koncepcje ciała, repertuary ruchu i metody pracy funkcjonują w ramach różnych kultur i są między nimi przekazywane. W jaki sposób dokonujemy „tłumaczenia” praktyk, koncepcji moralnych i zachowań mających swoje źródło w innym kontekście kulturowym? Jaką rolę odgrywają w tym procesie ciało i ruch?

Kilka wykładów zostanie poświęconych otwierającemu kongres spektaklowi La Création du monde 1923 – 2012 autorstwa kongijskiego choreografa Faustina Linyekula, który analizuje wpływ kolonializmu na wizerunek ludzkiego ciała i zakres ruchu w obecnej epoce globalizacji.

Aspekt społeczny tańca i choreografii w Europie, Afryce, Indiach, Ameryce Południowej oraz w regionie Południowego Pacyfiku będzie głównym tematem ponad stu wydarzeń mających miejsce w ramach kongresu. Jednym z analizowanych zjawisk będzie na przykład zaskakujące – z europejskiej perspektywy – połączenie tańca współczesnego, jogi i miejskiego aktywizmu w metropolii takiej jak New Delhi. Uczestnicy kongresu podejmą także krytyczną dyskusję o normatywnych wizerunkach ciała, z próbą odpowiedzi na pytanie, czy ciała o innej sprawności („differently abled bodies”) lub ciała starzejące się („aging bodies”) są niewystarczająco reprezentowane w tańcu scenicznym. Wykłady, saloniki i laboratoria będą okazją do przedyskutowania kwestii związanych z przekazywaniem dorobku w tańcu, jego archiwizowaniem i rekonstrukcją oraz aktualnym stanem przepisów o prawie autorskim. Natomiast podczas warsztatów uczestnicy będą mogli wypróbować konkretne metody i techniki dramaturgiczne, choreograficzne i treningowe.

Tłumaczenie odbywa się nie tylko pomiędzy heterogeniczną publicznością składającą się z ekspertów i dwustoma wykładowcami pochodzącymi z całego świata specjalistami w dziedzinie choreografii, edukacji, dziennikarstwa, dramaturgii, polityki, architektury, socjologii, filozofii i medycyny, ale także między praktykami i umiejętnościami, formami i stylami artystycznymi, ideologiami i pokoleniami. Sztuka spotyka się z polityką, praktyka z teorią, taniec z technologią. Kongresowi Tańca będzie towarzyszyć i tematycznie go uzupełniać program wieczorny, stworzony we współpracy z instytucjami kultury w Düsseldorfie.

Organizatorem Kongresu Tańca jest Niemiecka Federalna Fundacja Kultury, we współpracy z tanzhaus nrw. Partnerami wydarzenia są:Capitol Theater Düsseldorf,Deutsche Oper am Rhein Düsseldorf Duisburg,Düsseldorfer Schauspielhaus,FFT Düsseldorf. Kongres wspierająKulturamt der Landeshauptstadt Düsseldorf,Ministerium für Familie, Kinder, Jugend, Kultur und Sport des Landes Nordrhein-Westfalen,International Research Center “Interweaving Performance Cultures” – Freie Universität BerlinorazGoethe-Institut.

Szczegółówe informacje: http://www.tanzkongress.de

Rejestracja w języku angielskim: http://www.tanzkongress.de/en/registration/registration.html

Rejestracja w języku niemieckim: http://www.tanzkongress.de/de/anmeldung/anmeldung.html

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close