Wersja do druku

Udostępnij

W środę, 24 lipca o godz. 9.30 i 11.00 w ramach Dziecięcych Ogrodów Muzycznych na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie będzie można zobaczyć transmisję niezwykłego spektaklu – Karnawał zwierząt z Opery Wrocławskiej w choreografii Anny Hop, na co dzień tancerki Polskiego Baletu Narodowego. Jest to spektakl familijny, oparty na dziele muzycznym Camille’a Saint-Saënsa. W autorskiej wizji Anny Hop oryginał Karnawału… stanowi jedynie punkt wyjścia do opowieści o marzeniach, fantazji i świecie tańca.

 

W 2019 roku spektakl otrzymał Nagrodę im. Bronisławy Niżyńskiej, przyznawaną za najlepszy polski spektakl taneczny w konkursie Perły Tańca, organizowanym przez Instytut Muzyki i Tańca oraz Fundację Sztuki Tańca.

 

„Pomysłem na Karnawał zwierząt jest sen. Wkraczamy do krainy wyobraźni, podróżujemy razem z główną bohaterką przez światy, które są wytworem jej fantazji i przetworzeniem otaczającej rzeczywistości. Nasza bohaterka, Laura, kładzie się spać po dniu pełnym wrażeń. Była w zoo, gdzie podziwiała rozmaite zwierzęta, a potem oglądała spektakl baletowy w operze. Jak to w snach bywa, wszystko miesza się ze wszystkim, tworząc jedną odrealnioną rzeczywistość. We śnie Laury zwierzęta tańczą. Nie są to prawdziwe zwierzęta, ale, znów tak jak we śnie, bliżej nieokreślone postaci – morfy będące drobinami fantazji lub, nazwijmy je też w ten sposób, masą plastyczną wyobraźni Laury. Morfy potrafią przybierać rozmaite kształty i to one zabierają naszą główną bohaterkę w podróż, w trakcie której trafia do szkoły baletowej, spotyka towarzysza podróży, a nawet zamienia się w łabędzia. Po sennym świecie dziewczyny prowadzi nas Narrator, który opowiada o najważniejszych elementach tańca, pokazuje podobieństwa na przykładzie ruchu zwierząt, przybliżając nam piękny i tajemniczy świat tańca i baletu” – opowiada twórczyni spektaklu, choreografka, Anna Hop.

 

W zamyśle Saint-Saënsa cykl czternastu miniatur Karnawał zwierząt miał być żartem muzycznym. Kompozytor nazywał go „fantazją zoologiczną”. Skomponował ją na 11 instrumentów, pisząc każdy utwór na inny skład. Spektakl z jednej strony muzycznie przedstawia zwierzęta znane nam z codziennego życia i dalekich podróży, a z drugiej – w płaszczyźnie choreograficznej – przybliża najmłodszym tajniki sztuki baletowej.

 

Anna Hop, która stworzyła choreografię na podstawie dzieła Camille’a Saint-Saënsa, to młoda polska choreografka na co dzień związana z Polskim Baletem Narodowym, współpracująca także z Den Norske Opera and Ballett w Oslo. Orkiestrę poprowadzi Marcin Nałęcz-Niesiołowski, dyrektor Opery Wrocławskiej. Scenografię i projekcje stworzyła Małgorzata Szabłowska, kostiumy i ilustracje – Katarzyna Rott (Silverclock). Na scenie zobaczymy tancerzy Baletu Opery Wrocławskiej.

 

Czas trwania: 40 minut

Spektakl miał premierę 16 maja 2017 roku.

Pokaz odbywa się dzięki uprzejmości TVP.

 

 

Wstęp bezpłatny. Informacje i zapisy: Robert Kosim, tel. 607 660 810 lub kosimr@interia.pl.

 

więcej: www.dziecieceogrody.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close