Dziś mija 20 lat od śmierci Henryka Tomaszewskiego – tancerza, mima, choreografa, reżysera, twórcy pantomimy zespołowej i założyciela Wrocławskiego Teatru Pantomimy (1956).

Wersja do druku

Udostępnij

Tomaszewski to jeden z najważniejszych artystów polskiego i światowego teatru drugiej połowy XX wieku. Odszedł od francuskiej tradycji mimy czystego, tworząc wieloobsadowe i niezwykle widowiskowe przedstawienia pantomimiczne, które z czasem sam nazwał choreodramami. Jego przedstawienia powstawały często na motywach klasyki literatury polskiej i europejskiej (inscenizował m.in. utwory Szekspira, Wyspiańskiego, Ionesco, Shawa, Hauptmanna, Ibsena, Słowackiego, Weissa, Gryphiusa). Bogatym źródłem inspiracji było dla Tomaszewskiego również malarstwo, a oprawie plastycznej i muzycznej swoich przedstawień powierzał znaczącą rolę. W centrum swojej wizji artystycznej, którą nazwał „teatrem kulistym”, postawił człowieka i twórcze możliwości ruchu.

Jako reżyser pracował w teatrach dramatycznych i operowych w Polsce, w Szwecji, Norwegii, Holandii, Danii czy Niemczech.

Henryk Tomaszewski był także znanym kolekcjonerem. Jego zbiór zabawek z całego świata (od XVIII do XX w.) prezentowany jest w Miejskim Muzeum Zabawek w Karpaczu.

Za wybitne zasługi dla kultury narodowej został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski (1996).

Wrocławski Teatr Pantomimy wspomina dziś Mistrza, zapraszając na spotkanie w siedzibie WTP przy alei Dębowej, które poprowadzą aktorzy pracujący z Tomaszewskim – Anna Nabiałkowska oraz Mariusz Sikorski. Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa niepublikowanych dotąd zdjęć, plakatów oraz licznych eksponatów, które na co dzień pozostają w teatralnym archiwum.

Henryk Tomaszewski, fot. Stefan Arczyński

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close