Wersja do druku

Udostępnij

Wiosną 2013 roku w TVP Kultura dominował będzie taniec. Widzowie będą przyglądać się zmaganiom młodych tancerzy w Konkursie Eurowizji, oglądać prezentacje klasycznych baletów, nowoczesne układy choreograficzne oraz dokumenty o wybitnych osobowościach tańca. Cykl poniedziałków z tańcem w TVP Kultura – Wiosnę z Tańcem – rozpocznie się 8 kwietnia (godz. 23.45) projekcją filmu Blush, określanego jako dance movie. To ekranizacja spektaklu Wima Vandekeybusa, do którego muzykę stworzył David Eugene Edwards, lider zespołów 16 Horsepower oraz WovenHand.

Kulminacją cyklu prezentacji będzie finał Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy – 14 czerwca 2013 w Operze Bałtyckiej w Gdańsku (transmitowany na żywo przez TVP Kultura).Organizatorem Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy jest EBU (European Broadcast Union). Organizacja tegorocznego finału konkursu została powierzona Telewizji Polskiej – TVP Kultura.

15 kwietnia (od godz. 00.10) pokazane zostaną dwa widowiska baletowe w choreografii Johna Neumeiera: Yondering do popularnych XIX-wieczych pieśni amerykańskich oraz Opus 100 do piosenek duetu Simon & Garfunkel.

22 kwietnia (godz. 00.45) – film dokumentalny Sophie Fiennes o przedstawieniu VSPRS w choreografii Alaina Platela. Belgijski tancerz i choreograf, założyciel Les Ballets Contemporains de la Belgique, przygotował w 2006 roku współczesną wersję jednego z arcydzieł muzyki sakralnej Vespro della Beata Vergine 1610 autorstwa Claudio Monteverdiego.VSPRS Show and tell nakręcony przez Sophie Fiennes w 2007 roku zawiera obszerne fragmenty dzieła Platela, wypowiedzi choreografa oraz jego tancerzy.

22 kwietnia (godz. 00.10) The Fiddle and the Drum – widowisko baletowe do muzyki i w scenografii kanadyjskiej artystki Joni Mitchell. Choreografię dla zespołu Alberta Ballet Company stworzył Jean Grand-Mitre. Spektakl dotyka problemów, które zawsze interesowały artystkę – stosunku człowieka do środowiska i dzikiej strony jego natury.

6 maja – układ choreograficzny Rave autorstwa Karoli Armitage wystawiony w 2001 roku na deskach opery w Nancy.

13 maja – wieczór z wybitnym niemieckim choreografem Uwe Scholzem. O godz. 17.00 film dokumentalny Krajobrazy duszy – choreograf Uwe Scholz, natomiast pół godziny przed północą jedno z bardziej znanych dzieł tego artysty Święto wiosny – awangardowo i klasycznie. Pierwsza część baletu utrzymana została w stylu awangardowym, z jednym solistą – Włochem Giovannim di Palmą. Druga to klasyczny balet, w którym bierze udział pełen zespół taneczny z solistką Kiyoko Kimurą na czele.

20 maja (godz. 22.00) – kolejna premiera – balet współczesny Siddharta. Układ choreograficzny do muzyki Bruno Mantovaniego przygotował Angelin Preljocaj. Treść nawiązuje do powieści indyjskiej Hermana Hessego o tym samym tytule wydanej po raz pierwszy w 1922 roku.

27 maja (godz. 23.30) – pełne kolorów i fantazji widowisko taneczne francuskiego choreografa Philippe’a Decouflé, który zasłynął m.in. z przygotowania choreografii na ceremonię otwarcia i zamknięcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Albertvillew 1992 roku. Jego balet Tricodex z 2005 roku wystawiony w Operze Lyońskiej jest ostatnią częścią trylogii tanecznej inspirowanej dziełem Codex Seraphinianus autorstwa włoskiego grafika i architekta Luigiego Serafiniego. Układy choreograficzne imitujące pracę mechanizmu zegara, niezwykłe bogactwo strojów i wyimaginowany świat pozwolą widzom przenieść się we wspaniały, nierealny świat.

3 czerwca bohaterem wieczoru będzie Jerome Robbins, choreograf amerykański, twórca układów do kultowego musicalu West Side Story i filmu Skrzypek na dachu. Najpierw krótki, 14-minutowy dokument o artyście, po nim współczesna adaptacja baletu NY Export: Opus Jazz w wykonaniu zespołu New York City Ballet.

10 czerwca ponowne spotkanie z twórczością Uwe Scholza. Tym razem zaprezentujemy jego pełen rozmachu, klasyczny układ choreograficzny do Wielkiej Mszy Wolfganga Amadeusza Mozarta połączonej przez Scholza z kilkoma innymi jego dziełami oraz wierszami Paula Celana.

14 czerwca – wielki finał Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy, który odbędzie się w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Najlepsi młodzi tancerze z całej Europy, którzy przeszli przez sito eliminacji we własnych krajach, zaprezentują swoje możliwości przed wymagającym jury, a wszystko to na żywo będzie można obejrzeć na antenie TVP Kultura.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close