Wersja do druku

Udostępnij

Polski Teatr Tańca w Poznaniu zaprasza dziś o godz. 18.30 na czwartkową comiesięczną dyskusję o tańcu pt. Dlaczego tańczą polityki?. Tematem przewodnim rozmównicy będą nieoczywiste związki tańca z polityką. Spotkanie odbędzie się w siedzibie PTT, na ul. Koziej 4.

 

Organizatorzy o spotkaniu:

 

Podczas rozmównic przyglądamy się zjawisku tańca w kontekście interdyscyplinarnym. Interesuje nas jednak nie tylko taniec jako dyscyplina sztuki – również jako narzędzie ekspresji obecne w rozmaitych sferach funkcjonowania społecznego. Podczas najbliższej dyskusji pragniemy pochylić się nad relacją tańca i komunikacji politycznej.

 

Naszym gościem będzie prof. Dorota Piontek, medioznawczyni, kierownik Zakładu Komunikacji Społecznej na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, specjalizująca się w analizie procesów tabloidyzacji mediów, prowadzenia marketingu politycznego oraz sposobów komentowania polityki w kulturze popularnej. Do udziału w rozmowie zaprosiliśmy także Aurorę Lubos – niezależną artystkę i performerkę związaną z gdańską i brytyjską sceną tańca współczesnego, w której dorobku znajdują się spektakle solowe Zanzibar, Niedokończone, Nóż, koń i schody oraz Akty i Witajcie, będące mocnym, artystycznym głosem przeciwko różnym przejawom domowej i politycznej przemocy.

Co to znaczy, że człowiek jest istotą polityczną i choreograficzną? Jakie są silne i słabe sposoby politycznego odczytywania tańca? Kiedy choreografia staje się political fiction, kiedy sceną polityczną, a kiedy polityczną praktyką? Kiedy odsłania relacje władzy? Jakie gestyczno-ruchowe cechy wizerunku polityka możemy wyróżnić? Jak to się dzieje, że taniec bywa elementem soft power? – odpowiedzi na te pytania przeplatać się będą z autorską wypowiedzią Aurory Lubos, która podkreśla często, że swoimi działaniami chce pozwolić mówić tym, którzy nie są w stanie krzyczeć w swojej obronie.

 

Na zakończenie spotkania, zgodnie z tradycją czwartkowych rozmównic, organizatorzy zapraszają do wspólnej improwizacji ruchowej przy dźwiękach skomponowanych na żywo przez Andrzeja Koniecznego.

Wstęp wolny.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close