Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 13-22 sierpnia o godz. 22.00 Studio Matejka, działające przy Instytucie im. Grotowskiego we Wrocławiu, wystąpi ze ramach Edinburgh Fringe Festival ze spektaklem Dziwne szczęście lub to, czego nie pamiętam z naszych spotkań. Pokazy odbędą się w Summerhall Old Lab Venue 26.

 

Nowy projekt polskiego teatru laboratoryjnego

 

Czym jest szczęście? To jedno z wielkich pytań o znaczenie, towarzyszące ludzkości od jej zarania, badane przez filozofów, teologów, poetów i dramatopisarzy. Studio Matejka stawia je ponownie w kontekście XXI wieku w postaci spektaklu Dziwne szczęście…, będącego tyleż dzikim, co powabnym połączeniem teatru fizycznego, tańca i sztuk wizualnych.

 

Początki Studia Matejka i jego laboratorium

 

Dziwne szczęście… to wynik 14-miesięcznych, rygorystycznych przygotowań, rozpoczętych w roku 2010 pod patronatem wrocławskiego Instytutu im. Jerzego Grotowskiego. Wcześniejsza współpraca dyrektora i choreografa zespołu, Mateja Matejki, z czeską Farma v jeskyni i polskim Teatrem ZAR zaowocowała pragnieniem stworzenia środowiska laboratoryjnego badającego różnorodne praktyki teatru fizycznego. Działający w jego ramach zespół aktorów i tancerzy stworzył język wykorzystujący rozległy zakres środków wyrazu. Zespół występował na uniwersytetach i w teatrach na całym świecie, dzieląc się wynikami swoich badań poprzez towarzyszące występom warsztaty. 

 

Prace nad spektaklem Dziwne szczęście…

 

Po zakończeniu swojej pierwszej rezydencji, artyści Studia Matejka rozpoczęli pracę nad zgromadzonymi materiałami i powstałymi fragmentami ruchowymi. Inspiracją dla wypracowanych przez Studio środków wyrazu stały się zapiski osobiste oraz tematy zaczerpnięte z Nieznośnej lekkości bytu Milana Kundery oraz Wiecznej euforii Pascala Brucknera.

 

Po premierze w roku 2013, spektakl dziwne szczęście wystawiany był z powodzeniem w Polsce, Indiach, Szwajcarii, Anglii, Niemczech i Czechach, uzyskując Specjalne Wyróżnienie Jury Be Festival (2015).

 

Czworo postaci i minimum rekwizytów: spektakl był prawdziwą ucztą dla oka, zachwycającą dla widzów, których żywiołowe brawa często przerywały przedstawienie – Swati Daftuar, The Hindu.

 

Daremność szczęścia

 

Spektakl towarzyszy dwóm parom pragnącym odkryć i zrozumieć szczęście. W wewnętrznej przestrzeni swoich związków bohaterowie zrzucają maski i odsłaniają to, czego nie widać na zewnątrz: niewypowiedziane pytania i stłumione pragnienia. Czy będą w stanie rozpoznać chwilę szczęścia, gdy pojawi się ona i natychmiast zniknie? „Nie istnieje nic mniej wyrazistego od idei szczęścia, sprostytuowanego i fałszywego słowa przepełnionego truzizną w stopniu, który sprawia,że chcielibyśmy wykluczyć je z języka”. Pascal Bruckner – Wieczna euforia

 

 

Odbiór biletów: osobisty (w teatrze)

Bilety dostępne na: bit.ly/AwkwardTickets

 

Dziwne szczęście... jest spektaklem współfinansowanym z środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wieńczącym rezydencję Studia Matejka w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. Koprodukcja: Compagnie TDU.

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close