Wersja do druku

Udostępnij

Od 6 czerwca 2020 trwa 19. Festiwal Ciało/Umysł. W tym roku odbywa się pod hasłem „Przestrzeń jak powietrze”. Przestrzeń jest jedną z podstawowych zasad tworzenia tańca, fundamentem definiowania się tancerza wobec wewnętrznej przestrzeni własnego ciała, umysłu i emocji, a także wobec przestrzeni zewnętrznej, otoczenia: w tym natury, społeczeństwa, drugiego człowieka/tancerza. Powietrze rozumiane jako oddech wyznacza rytm tańca, wypełnia przestrzeń lub ją tworzyi także stanowi ważną oś konstrukcji ruchu.Przestrzeń i powietrze od początku były obecne jako kluczowe zagadnienia tegorocznej edycji w kontekście patronki tegorocznej edycji, Isadory Duncan, ale ostateczny kształt hasła wykluł się już podczas pandemii, nabierając dodatkowych, aktualnych znaczeń: odnajdowania się w zamknięciu, zawężania przestrzeni fizycznych i jednoczesnego uwalniania się i otwierania na inny, pozafizyczny, wymiar. Podobnie powietrze – niby oczywiste, ale nagle z jednej strony sprowadziło się do życiodajnego oddechu, a z drugiej – urosło do rangi śmiercionośnej broni. Wątki przestrzeni i powietrza będą przewijały się we wszystkich pracach festiwalowych, w tym przygotowywanych na jesień polskich premierach. Swoje prace pokażą: Marta Ziółek (Monstera), Ilona Trybuła (Piękno jak powietrze), Paweł Sakowicz (Drama) oraz Iwona Olszowska (projekt artystyczno-społeczny).

 

Silnie eksplorowane w pracach większości twórców będą także przestrzenie kobiecości, jako że duchową patronką 19. C/U jest „matka rewolucji tanecznej”, Isadora Duncan. Dlaczego ona? Bo okazuje się, że to, co najistotniejsze w tańcu, to, co ciągle na nowo odkrywają nowe pokolenia tancerzy ona uruchomiła 100 lat temu, zrzucając baletki, stając bosą stopą na gołej ziemi i czerpiąc z niej energię i radość życia. Wzięła głęboki wdech i wraz z wydechem poszerzyła po pierwsze przestrzeń dostępną dla kobiet, stając się ikoną feminizmu, a po drugie – przestrzeń sztuki, tworząc nowy model funkcjonowania tańca poza murami teatru instytucjonalnego. W połowie lipca na fanpage’u Ciało/Umysł wystartuje cykl re:Isadora pod redakcją Hanny Raszewskiej-Kursy, poświęcony słynnej buntowniczce. O różnych aspektach jej życia i twórczości – o rewolucyjnym podejściu do spraw ekonomicznych i społecznych, o inspiracji przyrodą, nieoczywistej seksualności i wpływie na polską scenę tańca, piszą ekspertki: Hanna Raszewska-Kursa, Alicja Iwańska, Emilia Cholewicka i Kasia Wolińska. A jesienią dzięki polskiej premierze spektaklu Jérôme’a Bela – po raz pierwszy od przeszło stu lat – będziemy mogli zobaczyć na scenie oryginalne choreografie Isadory Duncan.

W wymiarze społeczno-kulturalnym tworzenie przestrzeni dla sztuki tańca i dyskurs o jego miejscu i roli od zawsze stanowi ważny temat dla Festiwalu. W tym roku z rozważań o tym, czy mury teatru są przeżytkiem czy luksusem oraz z potrzeby chwili nastąpiło otwarcie nowej  przestrzeni wirtualnej: powstała e-Scena C/U 2020, na której prezentowana jest i dla której specjalnie tworzona jest część programu.

 

Tegoroczna szata graficzna C/U wyszła spod ręki młodej, utalentowanej graficzki, Martyny Wędzickiej-Obuchowicz (nagroda w kategorii „Świeża Krew 2019” oraz nominacja do nagrody „Projektant Roku 2019”). Dotychczasowa identyfikacja wizualna Festiwalu oraz Fundacji Ciało/Umysł była dziełem Lecha Rowińskiego ze studia projektowego „Beton”. Wędzicka dostała za zadanie z jednej strony nadać grafice nowy charakter, a z drugiej –odnieść się do tego, co już było. Zdecydowała się na wykorzystanie logo Fundacji, z którego wyłania się motyw przewodni 19. C/U. Oczywiście punktem wyjścia do stworzenia całości było hasło „Przestrzeń jak powietrze” oraz postać Isadory.  O swojej pracy Wędzicka pisze tak: Z jednej strony jest to kobieta szukająca oddechu, z drugiej – zajmująca przestrzeń swoim ruchem. Głównym pomysłem jest próba zburzenia muru, motyw przejścia z jednej na drugą stronę, dzielenie czasu na „przed” i „po”. Ważnym wyzwaniem graficznym […] jest próba pokazania ruchu na statycznej materii […] Udało się to dzięki „kubistycznemu” ujęciu postaci i przedstawieniu w jednym miejscu całej gamy emocji. Publiczna premiera plakatu 19. C/U odbędzie się 9 lipca w Gdańsku podczas wernisażu prac artystki.

 

Co już się dzieje na e-Scenie C/U 2020 na FB i YT? Wystartowały dwa cykle:

 

Pierwszy to Prosto z wnętrza – streamowane rozmowy Anny Sańczuk z choreografami przygotowującymi premiery na jesienną odsłonę C/U. Dlaczego „Prosto z wnętrza”? Bo spotkania są wejrzeniem w świat artysty, który szczerze, bez kreacji, przy śniadaniu w swojej prywatnej przestrzeni dzieli się zarówno swoją codziennością, jak i aktualnymi przemyśleniami na temat tańca i życia. Do tej pory C/U trzykrotnie nadawało live z przestrzeni:

 

Marty Ziółek (6 czerwca) – choreografki, performerki i reżyserki, którą interesują współczesne rytuały, performatyka tożsamości i kobiece narracje oraz pop-kultura i nowe technologie.
Pawła Sakowicza ( 20 czerwca) – choreografa i tancerza, który intelektualne inspiracje osadzone w świecie książek i nowych technologii łączy z iście sportową praktyką sceniczną i poczuciem humoru.
Ilony Trybuły (4 lipca) – tancerki, choreografki i wykładowczyni akademickiej, dla której osią działań jest improwizacja, rozwijanie uważności i zestrajanie sygnałów w relacji z partnerami scenicznymi – także muzykami.

 

Najbliższe wydarzenie z cyklu Prosto z wnętrza:

 

18 lipca (sobota) o godz. 11.00 – rozmowa z Iwoną Olszowską – tancerką, choreografką, nauczycielką kilku nurtów improwizacji, która wyprowadza ruch z psychologii i świadomości ciała, chętnie występuje w przestrzeniach alternatywnych, a na 19. C/U przygotowuje specjalny projekt społeczno-artystyczny w przestrzeni publicznej wokół Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

 

Drugi cykl, publikowany od 29 czerwca dwa razy w tygodniu – w poniedziałki i czwartki rano – to inspirowane książką Y.N. Harariego 21 lekcji na XXI wiek. Kuratorka tego projektu, Edyta Kozak, zaprosiła 21 artystów do podzielenia się z ludzkością swoimi przemyśleniami na temat ćwiczeń i ruchów, które mają moc wpływania na rzeczywistość. Cykl powstał w odpowiedzi na nową sytuację związaną z pandemią i potrzebę wygospodarowania dla polskich artystów nowych przestrzeni do pracy twórczej. Za nami trzy lekcje:

 

Lekcja 1: Paweł Sakowicz (29 czerwca) – o chodzeniu,
Lekcja 2: Ilona Trybuła (2 lipca) – o uważności,
Lekcja 3: Renata Piotrowska (6 lipca) – o medytacji.
 

Najbliższe wydarzenie z cyklu:

 

9 lipca (czwartek) o godz. 9.00 na funpage’u Ciało/Umysł na FB – premiera Lekcji 4.

Wszystkie wydarzenia e-Sceny C/U 2020 po premierze na FB publikowane są na kanale Festiwalu Ciało/Umysł w serwisie YouTube.

 

***

 

           

19. Ciało/Umysł

Międzynarodowy Festiwalu Sztuki Tańca i Performansu

Dyrektor Artystyczna – Edyta Kozak

Festiwal finansowany przez m.St. Warszawa oraz współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close