Wersja do druku

Udostępnij

6 czerwca ruszył 19. Festiwal Ciało/Umysł. Przez najbliższe miesiące wydarzenia odbywać się jednak będą na wirtualnej scenie, z nadzieją, że jesienią będzie można spotkać się na żywo w teatrze. Tymczasem na e-scenie trwa cykl rozmów „Prosto z wnętrza”, w którym Anna Sańczuk zagląda do artystów przygotowujących premiery na 19.C/U. Otworzyła go rozmowa z Martą Ziółek, a w najbliższą sobotę, 20.06 o godz. 11 dowiemy się, co słychać u Pawła Sakowicza. W najbliższym czasie wystartują Lekcje tańca na XXI wiek, inspirowane książką Y.N. Harariego 21 lekcji na XXI wiek. 21 artystów przygotowało i nagrało 10-minutowe lekcje, będące odpowiedzią na pytanie „Jakie jedno ćwiczenie lub ruch proponujesz ludzkości?”. Patronką tegorocznej edycji festiwalu jest Isadora Duncan. 

 

Festiwal C/U od 20 lat prezentuje to, co najaktualniejsze w tańcu i performansie oraz przez przypadki odmienia słowo proces, stawiając na projekty, które żyją, reagują na otaczającą rzeczywistość i stanowią wartość już na etapie powstawania. Dlatego będzie streamingować spotykania z artystami przygotowującymi premiery na C/U, relacjonować próby, uczestniczyć w nietypowych lekcjach tańca i pokazywać prace w procesie.

 

Co na e-scenie?

 

Rozpoczął się cykl rozmów Prosto z wnętrza. Anna Sańczuk zagląda w nim do artystów przygotowujących premiery na 19.C/U. Rozmawiają o tym, co słychać, o lękach, pragnieniach i nadziejach, o pracy, procesie i wyzwaniach dzisiejszych czasów. Cykl otworzyła rozmowa z poszukiwaczką kobiecych narracji, Martą Ziółek, a w najbliższą sobotę, 20 czerwca o godz. 11 odbędzie się kolejna, z „poetą tańca”, Pawłem Sakowiczem.

 

W najbliższym czasie wystartują też Lekcje tańca na XXI wiek. Na prośbę zespołu C/U 21 artystów przygotowało i nagrało 10-minutowe lekcje, będące odpowiedzią na pytanie „Jakie jedno ćwiczenie lub ruch proponujesz ludzkości?”. Tym samym i ci, którzy uczą, i ci, którzy się uczą zaproszeni są do aktywnego uczestnictwa w debacie na temat naszych czasów i uruchomienia tkwiącej w naszym ciele siły mającej moc wpływania na rzeczywistość. Projekt inspirowany jest książką Y.N. Harariego 21 lekcji na XXI wiek.

 

W tej edycji, w duchu odpowiedzialności społecznej, od początku organizatorzy postawili na polskich artystów. W przygotowaniu są cztery polskie premiery: spektakle Marty Ziółek, Pawła Sakowicza, Ilony Trybuły oraz projekt artystyczno-społeczny Iwony Olszowskiej, które pokazane zostaną w STUDIO teatrgaleria i w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

 

Jak co roku na Festiwalu obecne będą najważniejsze tematy społeczne – i te gorące, i te wiecznie żywe. Porozmawiamy o wykluczeniu, poczuciu zagrożenia, ekologii i o roli artysty wobec tych pojęć. Nie bez przyczyny patronką i inspiracją do tegorocznej edycji Festiwalu jest Isadora Duncan (1877-1927), która nie tylko zrewolucjonizowała taniec XX wieku, ale stała się̨ też ikoną feminizmu i stworzyła nowy model funkcjonowania tańca jako nomadka freelancerka. Jej postać przybliży cykl esejów i felietonów, które będą się pojawiać na Facebooku Ciało/Umysł oraz w „Gazecie Festiwalowej”. Punktem kulminacyjnym będzie niezwykłe wydarzenie– po raz pierwszy od przeszło stu lat będziemy mogli zobaczyć na scenie oryginalne choreografie Isadory Duncan. A wszystko to za sprawą polskiej premiery spektaklu w reżyserii enfant terrible francuskiej sceny tańca, częstego gościa Festiwalu C/U – Jérôme’a Bela!

 

Więcej o procesie tworzenia festiwalu w tym szczególnym czasie Dyrektor Artystyczna Festiwalu Edyta Kozak opowiada tutaj.

 

***

 

Festiwal finansowany przez M.St. Warszawa oraz współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close